Budżet Obywatelski w naszej Metropolii

Budżet Obywatelski w naszej Metropolii

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Dzięki współpracy metropolitalnej po raz czwarty we wspólnym terminie od 9 do 23 września 2019 r. głosować będą mieszkańcy: Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Sopotu, Pucka, Rumi, Redy, Wejherowa, Władysławowa i Żukowa. Już w marcu i kwietniu będzie można zgłaszać propozycje projektów poddanych pod głosowanie.

Inicjatywa Budżetu Obywatelskiego (zaczerpnięta z Porto Alegre w Brazylii) pojawiła się w naszej metropolii za sprawą Sopotu, który to w 2011 r. jako pierwszy samorząd w Polsce zaproponował swoim mieszkańcom przyjęcie współodpowiedzialności za lokalne inwestycje. Inne gminy szybko poszły w jego ślady i z roku na rok przeznaczają coraz większe kwoty na budżety obywatelskie, których społeczna popularność stale rośnie.

Ideą Budżetu Obywatelskiego jest włączenie mieszkańców społeczności lokalnej we współdecydowanie na jakie cele przeznaczona będzie części budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Budżet Obywatelski stanowi formę konsultacji społecznych, jest doskonałą formą współpracy między władzami samorządowymi, a wspólnotą mieszkańców. Jego celem jest wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, pobudzenie zainteresowania i aktywizacji mieszkańców w życiu publicznym.

Dowiedz się więcej o Budżecie Obywatelskim w Twoim mieście na https://bowmetropolii.pl!

 

  • GIWK