Kim jesteśmy?

Gmina Przywidz

Mieszkańcy: 6 159
Powierzchnia: 129 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 729,85 zł
Strona www: www.przywidz.pl
Władze:
Włodzimierz MichalskiWójt Gminy Robert DejaPrzewodniczący Rady Gminy

Na terenie gminy Przywidz dominują czyste lasy z unikatową florą i fauną, liczne wzniesienia oraz malownicze jeziora, które cieszą amatorów sportów wodnych i wędkarzy. To zróżnicowane uformowanie terenu stanowi prawdziwe bogactwo tego obszaru.

Amatorzy sportu znajdą na terenie gminy szlaki rowerowe oraz sztucznie naśnieżane stoki narciarskie w Przywidzu i Trzepowie. Szlaki rowerowe z obiektami małej architektury (odznaczonymi międzynarodowym certyfikatem BYPAD) sprzyjają rowerowym wycieczkom. Warto wybrać się na wyprawę jednym z nich, osadzonych dookoła malowniczo położonych jezior. Do dyspozycji mamy cztery szlaki pieszo – rowerowe: szlak czerwony, wiodący przez Czapielsk - Przywidz - Jezioro Łąkie, szlak niebieski przez Jezioro Głębokie - Nowa Wieś Przywidzka - Pałęczyno – do Przywidza, szlak zielony wiodący przez wzgórza Przywidza oraz szlak czerwony dookoła Jeziora Przywidzkiego. Zimą rozrywki dostarcza Ośrodek Narciarski "Zielona Brama" w Przywidzu. Oprócz najdłuższego na Pomorzu wyciągu narciarskiego do dyspozycji mamy pensjonat, pub, Park Przygody oraz stadninę koni. Baza noclegowa to głównie ośrodki wczasowe, kwatery agroturystyczne o wysokiej klasie oraz pensjonaty. Warto zobaczyć kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Przywidzu, a także pozostałości osady wczesnośredniowiecznej z XIII wieku wraz z nieczynnym cmentarzem ewangelickim w Trzepowie.

Gmina jest bardzo dobrze skomunikowana z największymi miejscowościami obszaru metropolitalnego znajdującymi się w jej sąsiedztwie, co stanowi jej duży atut. Niezbyt duża gęstość zaludnienia chroni krajobraz tego rejonu przed degradacją i jednocześnie tworzy miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury. Na obszarze gminy Przywidz dominują użytki rolne. Przeważającą liczbę stanowią grunty klasy IV, dlatego też rolnictwo odznacza się niską efektywnością, znaczną ilością terenów ugorowych.

  • GIWK