Kim jesteśmy?

Gmina Tczew

Mieszkańcy: 16 260
Powierzchnia: 17 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 036,65 zł
Strona www: www.gmina-tczew.pl
Władze:
Krzysztof AugustyniakWójt Gminy Iwona KończyńskaPrzewodnicząca Rady Gminy

Ta nadwiślańska gmina przylega naturalnie od strony wschodniej do rzeki Wisły i swym obszarem obejmuje miasto Tczew. Usytuowanie na pograniczu Wschodniego Pomorza, Pomorza Starogardzkiego, Pojezierza Kaszubskiego i Żuław Wiślanych sprawia, że tereny gminy są niezwykle zróżnicowane.

Gmina leży w bezpośrednim sąsiedztwie trzech międzynarodowych szlaków drogowych: autostrady A-1 i drogi krajowej nr 1, łączących metropolię z południem kraju oraz drogi krajowej nr 22 (S 22) łączącej obwód kaliningradzki z Elblągiem, a dalej na zachód m.in. przez Gorzów Wielkopolski, prowadzącej do Berlina. Przez obszar gminy przebiegają także linie kolejowe zarówno w kierunku północy i południa, a także kursują pociągi SKM.

Na dostępność komunikacyjną ma duży wpływ dobrze rozwinięta sieć komunikacji autobusowej, która łączy miejscowości leżące na terenie regionu z większymi miastami metropolii. Gmina może się poszczycić dobrze rozwiniętą infrastrukturą techniczną: wodociągową, kanalizacyjną, gazową i telefoniczną.

Warto zobaczyć liczne na tym obszarze zabytki sakralne, jak np.: kościoły św. Trójcy w Lubiszewie, św. Małgorzaty w Miłobądzu, a także Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu. Bardzo dobrze zachował się również zespół dworsko-pałacowy
w Łukocinie.

Oprócz licznych zabytków, gmina oferuje bogate zaplecze rekreacyjne. Do dyspozycji są rowerowe i piesze szlaki turystyczne. Szlak Dolnej Wisły (czarny) ma około 480 km i jest najdłuższym w Polsce znakowanym szlakiem rowerowym. Przebiega on od Cierpic w okolicach Torunia przez Bydgoszcz, Gruczno, Świecie i Nowe do Gniewu, potem do Knybawy o po prawej stronie Wisły przez Białą Górę, Kwidzyn, Grudziądz, Chełmno do Zamku Bierzgłowskiego pod Toruniem. Projektowany jest kolejny szlak Tczew-Nowe (zielony) o długości 98 km. Trasy piesze to: Szlak Kociewski – żółty, o długości ok. 80 kilometrów, prowadzący z Tczewa przez Rokitki, Lubiszewo, aż do Starogardu Gdańskiego. Główną atrakcją szlaku są największe kociewskie miasta, przez które przechodzi, czyli Tczew i Starogard Gdański, rzeki - Wierzyca i Wda oraz najsłynniejsze miejsca historyczne położone wśród ciekawych jezior. Szlak Ziemni Tczewskiej im. Romana Klima – zielony prowadzi od Tczewa przez Szpęgawo, Stanisławie do Lubiszewa. Trasa skomponowana jest w taki sposób, aby przebiega przez najciekawsze miejscowości ziemi tczewskiej.

  • GIWK