Gmina Trąbki Wielkie
Mieszkańcy: | 12 065 |
---|---|
Powierzchnia: | 163 km2 |
Wydatki na mieszkańca: | 4 739,95 zł |
Strona www: | www.trabkiw.ug.gov.pl |
Władze: | |
Izabela MalinowskaWójt Gminy | Marta PleskaczPrzewodnicząca Rady Gminy |
Gmina Trąbki Wielkie położona jest na Wyżynie Gdańskiej, 30 km od Trójmiasta, przy drogach wojewódzkich 222, 226 i 233 prowadzących z Kaszub i Kociewia do Gdańska. Liczy już ponad 11 tysięcy mieszkańców i każdego roku przybywają nowi. W każdym z 25 sołectw znajdziemy malownicze zakątki, piękną przyrodę, bogatą historię, spokój i możliwość wypoczynku oraz tereny atrakcyjne inwestycyjnie.
DOBRE WARUNKI DO ŻYCIA
Dbamy o dobre warunki do życia dla naszych mieszkańców. Dzieci uczęszczają do przedszkola i do 5 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi i salami gimnastycznymi. Mieszkańcy mają do dyspozycji trzy ośrodki zdrowia, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Caritas oraz trzy biblioteki publiczne. Seniorzy aktywnie spędzają czas w 11 klubach seniora. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe zapewnia 5 jednostek OSP. Piękne widoki możemy podziwiać na kajaku pływając po Jeziorze Małym Mierzeszyńskim lub na rowerze korzystając ze ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 222 albo ścieżki na nieczynnym nasypie kolejowym łączącym Sobowidz z Pszczółkami. W Sobowidzu czeka na nas wieża z widokiem na Jezioro Sobowidzkie. O bogactwie przyrody w naszej gminie świadczy rezerwat leśny „Dolina Kłodawy” i trzy obszary NATURA 2000 oraz aż dwadzieścia trzy pomniki przyrody: drzewa, i głazy. Miłośnicy golfa koniecznie muszą pojechać do Postołowa (pole golfowe klasy mistrzowskiej, 18 dołków, 100ha). Pasjonaci koni mają do dyspozycji kilka stadnin. Jeśli będziemy chcieli przenocować w Gminie Trąbki Wielkie, wolny pokój znajdą Państwo w jednym z kilku hoteli.
HISTORIA
W morenowy krajobraz naszej gminy wpisują się piękne zabytkowe kościoły w Mierzeszynie, Sobowidzu, Kłodawie i w Trąbkach Wielkich. W Sanktuarium Maryjnym w Trąbkach Wielkich znajduje się obraz Matki Bożej Trąbkowskiej koronowany przez Papieża Jana Pawła II. Natomiast w kościele w Mierzeszynie, w czasie II wojny światowej, przechowywany był „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Z Mierzeszynem związani są także ks. Jan Paweł Aeltermann, męczennik II wojny światowej i Zygmunt Bukowski znany artysta ludowy, rzeźbiarz i pisarz. W Zaskoczynie, przed tamtejszym DPS Leśny, stoi oryginalna rzeźba pt. „Macierzyństwo” autorstwa Józefa Thorak'a. W Gołębiewie Średnim do dzisiaj stoi budynek straży granicznej na byłej granicy II Rzeczypospolitej z Wolnym Miastem Gdańsk. Ełganowo i Trąbki Wielkie to w czasach XX-lecia międzywojennego silne ośrodki polonijne związane ze szkołą Macierzy Szkolnej, z Kunegundą Pawłowską i Anną Burdówną. W Granicznej Wsi znajdują się 2 ważne miejsca: upamiętniające ofiary Obozu Grenzdorf – Filii Obozu Stutthof oraz miejsce stracenia działacza polonijnego Alfa Liczmańskiego. W Kłodawie w pobliżu neoromańskiego kościoła możemy podziwiać polichromowaną zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Natomiast w Sobowidzu stoi pałac powstały na miejscu średniowiecznego zamku. Owy zamek był ważnym ośrodkiem administracyjno - gospodarczym i gościł mistrzów krzyżackich Konrada von Jungingena, Urlicha von Jungingena a także króla Polski Jana Kazimierza.
ROZWIJAMY SIĘ
Skuteczne sięgamy po środki zewnętrzne na rozwój naszej gminy. Dzięki dodatkowym środkom budowaliśmy i remontowaliśmy świetlice wiejskie, drogi gminne, kanalizację sanitarną i oczyszczalnię ścieków, miejsca rekreacji, organizowaliśmy imprezy kulturalno – rozrywkowe,W roku 2020 oddamy do użytku oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacyjną dla aglomeracji Sobowidz, dla której pozyskaliśmy środki unijne w wysokości blisko 20 mln zł brutto.
Dzięki zmodernizowanej w 2019 roku drodze wojewódzkiej 222 (Gdańsk – Starogard Gdański) obwodnica Trójmiasta, autostrada A1, lotnisko w Gdańsku, Kaszuby i Kociewie są jeszcze bliżej nas. Naszą gościnnością i wszystkim tym co dobre, od 2012 roku, dzielimy się z naszymi niemieckimi partnerami z gminy Markt Uehlfeld w Środkowej Frankonii. W ramach nawiązanej współpracy organizujemy wymianę młodzieży i mieszkańców. Dbamy również o dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorstw. Swoją działalność prowadzą u nas m.in. Oceanic, Voest Alpine i Gdańska Fabryka Okien.
POTRAFIMY SIĘ BAWIĆ
W naszej gminie organizowane są takie imprezy jak: biesiada „Trąbka w Trąbkach” podczas, której bijemy rekord Polski w grze na trąbce przez jak największą liczbę trębaczy, maraton rowerowy Lang Team, sobowidzkie święto motocyklowe „Jajcarnia” goszczące co roku ponad 4000 jednośladów i ich pasjonatów, Bieg Tropem Wilczym i Dożynki Archidiecezjalno – Samorządowe.
ZAPRASZAMY
Może kiedyś zobaczymy się w Gminie Trąbki Wielkie na spacerze, na imprezie, w pracy, albo po prostu już jako sąsiedzi porozmawiamy sobie przy kawie? Zapraszamy do Gminy Trąbki Wielkie, na chwilę lub na stałe!