Kim jesteśmy?

Miasto Gdańsk

Mieszkańcy: 487 371
Powierzchnia: 262 km2
Wydatki na mieszkańca: 9 537,88 zł
Strona www: www.gdansk.pl
Władze:
Aleksandra DulkiewiczPrezydent Miasta Agnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta

Gdańsk to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast. Rozgłos na świecie zyskało za sprawą osoby Lecha Wałęsy i „Solidarności”. Miasto szczyci się swoją ponadtysiącletnią historią, dziedzictwem hanzeatyckim oraz prężnym rozwojem gospodarczym, a także potencjałem kulturowym. Tradycje w handlu, strategiczne położenie geograficzne oraz dynamiczny rozwój gospodarczy, zwłaszcza w obszarze gospodarki opartej na wiedzy, czynią stolicę Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) idealnym miejscem do lokowania inwestycji.

Miasto posiada najgłębszy i jeden z największych na Bałtyku port morski przystosowany do obsługi największych na świecie statków kontenerowych, w którym w ostatnich latach powstał nowoczesny terminal kontenerowy przystosowany do obsługi oceanicznych kontenerowców i statków ro-ro. Szybką komunikację ze światem zapewnia nowoczesny Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, który obsługuje połączenia do najważniejszych miast w Europie. Dystrybucję towarów w tranzycie międzynarodowym do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ułatwia konsekwentnie rozbudowywany system połączeń drogowych i kolejowych.

Coraz większe możliwości otwiera przed inwestorami dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości, obejmujący budownictwo nowoczesnych obiektów biurowych, centrów produkcyjnych, logistyczno-dystrybucyjnych oraz mieszkań i apartamentów. Gdańsk jest istotnym komponentem atrakcyjności turystycznej Pomorza, to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Liczne zabytki, walory dziedzictwa kulturowego, atrakcje przyrodnicze oraz możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem morza (23 kilometry czystych plaż) sprawiają, iż co roku miasto odwiedza około 6 mln turystów krajowych i zagranicznych.

Ukształtowały przez lata turystyczny wizerunek Gdańska to urokliwe uliczki, historyczne wnętrza, szerokie czyste plaże, szlaki żeglarskie i kulturowe, stale rozwijająca się baza noclegowa, elegancje restauracje i nastrojowe kafejki. Na dziedzictwo duchowe Gdańska składa się: tradycja „Solidarności”, kupiecki etos średniowiecznej Hanzy oraz szereg wybitnych postaci związanych z miastem, jak Heweliusz, Kabrun, Fahrenheit, Schopenhauer, Chodowiecki, oraz nobliści Grass i Wałęsa.

Symbolami Gdańska są jego najznamienitsze zabytki. Nie sposób wymienić wszystkich godnych polecenia oraz unikatowych miejsc, jednakże te, z których najbardziej znany jest Gdańsk to: Główne i Stare Miasto, w tym - Ulica Długa i Długi Targ, razem tworzące Trakt Królewski, Ratusz Głównego Miasta, Bazylika Mariacka im. Najświętszej Maryi Panny, Bazylika Archikatedralna. Miasto posiada także wiele zabytków sztuki fortyfikacyjnej, m.in.: Twierdzę Wisłoujście, umocnienia fortu Grodzisko oraz zespół bastionów Dolnego Miasta. Symbolicznym upamiętnieniem ważnych lecz zarazem tragicznych wydarzeń z historii Gdańska są: Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, Pomnik Poległych Stoczniowców przed Stocznią Gdańską, a także Pomnik Obrońców Poczty Polskiej.

Mapę turystyczno-kulturalną Gdańska wzbogaca 21 instytucji kultury, 19 muzeów i oddziałów muzealnych, 13 galerii sztuki, 27 sal kinowych, 6 teatrów oraz instytucji muzycznych. W Gdańsku znajdują się również zielone przestrzenie służące wypoczynkowi. Do kompleksów leśno-parkowych zaliczają się m.in.: malowniczy Trójmiejski Park Krajobrazowy ze znakowanymi szlakami pieszymi i rowerowymi, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, Nadmorski Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, jak również rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji marinę jachtową nad Motławą w samym sercu miasta oraz szlaki wód śródlądowych na Opływie Motławy. Plażowicze mogą zaś korzystać z komfortowego i bezpiecznego wypoczynku na pięciu kąpieliskach strzeżonych.

Gdańsk posiada także doskonałe zaplecze infrastrukturalne, w tym dwa ogromne kompleksy rozrywkowo-sportowe, w postaci stadionu Energa Gdańsk, wybudowanego w ramach organizacji Mistrzostw UEFA Euro 2012, a także hali widowiskowo-sortowej ERGO Arena – obydwa obiekty podziwiane w całej Europie.

W ramach wspomagania rozwoju gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w 2008 roku powstała Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego - InvestGDA, której głównym zadaniem jest angażowanie się w projekty związane z rozwojem przedsiębiorczości oraz przyciąganie bezpośrednich inwestycji gospodarczych. Firma oferuje pełen wachlarz usług dla inwestorów krajowych i zagranicznych, łącznie z propozycją lokowania inwestycji na atrakcyjnych terenach należących do investGDA.

  • GIWK