Kim jesteśmy?

Miasto i gmina Kartuzy

Mieszkańcy: 34 351
Powierzchnia: 206 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 711,29 zł
Strona www: www.kartuzy.pl
Władze:
Mieczysław Grzegorz GołuńskiBurmistrz Miasta i Gminy Arkadiusz SochaPrzewodniczący Rady Miejskiej

Kartuzy leżą w malowniczej krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską. Liczne zabytki sztuki sakralnej i ludowej uatrakcyjniają bazę turystyczną oraz zachęcają do spędzania wolnego czasu na jej terenie. Miasto Kartuzy – stolica powiatu kartuskiego – uznawane jest przez wielu za stolicę Kaszub.

Kartuzy zostały założone przez słynnych ze swych surowych reguł życia francuskich zakonników, którzy sprowadzili się na te ziemie z Pragi. Założona przez nich 600 lat temu wioska przyklasztorna stała się z czasem centrum życia społecznego, politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Zakonnicy, zwani Kartuzami, posiadali w XV w. liczny majątek m.in. wioskę Gdynię i posiadłości w Gdańsku. Z tego względu siedziba zakonników stała się miejscem pobytu wielu znakomitych gości, między innymi króli Polski Zygmunta III z królewiczem Władysławem oraz Jana Kazimierza, zyskując miano „Dworu Kartuskiego”.

Obecnie Kartuzy to dynamicznie rozwijające się, średniej wielkości miasto oraz okalająca je rozległa Gmina. Kartuzy leżą w samym centrum Pojezierza Kaszubskiego. Urozmaicony krajobraz, liczne zabytki architektury, gęsta sieć dróg dojazdowych i turystycznych, a przy tym czyste powietrze powodują, że rejon ten oceniany jest jako jeden z najatrakcyjniejszych obszarów turystycznych w Polsce.

Niewątpliwe walory ziemi kartuskiej to także brak uciążliwego przemysłu i nieskażone środowisko, duże możliwości inwestycyjne, aktywność i przedsiębiorczość mieszkańców. Dodatkowym atutem Kartuz jest bliska odległość do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie. W Kartuzach krzyżują się drogi wojewódzkie nr 211, nr 224 i nr 228. Prowadzi tędy również turystyczny czerwony Szlak Kaszubski.

Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest zespół klasztorny Kartuzów, zbudowany w stylu gotyckim, z nietypowym dachem w kształcie wieka trumny. Pozostałe, warte odwiedzenia przez turystów miejsca, związane się najczęściej z regionalnym, kaszubskim charakterem tego miasta, który daje się odczuć na każdym kroku. Nie sposób jest wyliczyć wszystkich inicjatyw podtrzymujących unikatowość tutejszej tradycji i obyczajów. Godnymi polecenia są imprezy takie jak Jarmark Kaszubski, Tydzień Kultury Kaszubskiej czy słynne już Truskawkobranie, zamieniające Kartuzy w stolicę kaszubskiej truskawki. Aby w pełni zrozumieć tożsamość miasta i jego mieszkańców trzeba odwiedzić kartuskie Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera.

Kartuzy otoczone są jeziorami: Klasztornym, Karczemnym, Cichym i Mielonko. Urokliwe tereny, bliska obecność zbiorników wodnych, a także dogodne położenie, to czynniki, które sprawiają, że w Kartuzach osiedla się co raz więcej mieszkańców a wielu z nich uważa swoje miasto za stolicę Kaszub.

  • GIWK