Kim jesteśmy?

Miasto i gmina Nowy Dwór Gdański

Mieszkańcy: 16 885
Powierzchnia: 213 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 785,82 zł
Strona www: www.miastonowydwor.pl
Władze:
Jacek Wojciech MichalskiBurmistrz Miasta i Gminy Wojciech KrawczykPrzewodniczący Rady Miejskiej

Nowy Dwór Gdański z racji swojego położenia w centrum Żuław Wiślanych, nazywany jest "Stolicą Żuław". Usytuowanie w ramionach Wisły i Nogatu stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania wędkarstwa, turystyki wodnej oraz sportów wodnych.

Nizinny krajobraz oraz brak naturalnych wzniesień sprawiają, że Żuławy w wielu miejscach leżą na terenach depresji. W pobliżu Nowego Dworu Gdańskiego znajduje się wieś Raczki Elbląskie z najniżej położonym punktem w Polsce (1,8 metra poniżej poziomu morza). W rejonie miasta podziwiać można ciekawą architekturę, spuściznę po dawnych mieszkańcach tych terenów, m.in. na: zagrody żuławskie, charakterystyczne domy podcieniowe oraz budowle hydrotechniczne np. śluzy, stacje pomp, most zwodzony nad rzeką Tugą. Ważnym elementem struktury miejscowości, są gotyckie kościoły wybudowane w późnym średniowieczu oraz cmentarze mennonickie, których pozostałości spotkać można w niektórych wsiach.

Lokalizacja miasta w centrum Żuław sprawia, że Nowy Dwór Gdański jest bardzo dobrze skomunikowany. Do centrum metropolii, a także do Elbląga, szybko można dojechać drogą krajową E-7, która przebiega przez  gminę.

Promowanie najcenniejszych obiektów Żuław to zadanie Żuławskiego Parku Historycznego. Pełni on funkcję centrum kultury regionu. Trzeba zaznaczyć, że jest jedynym tego typu obiektem integrującym społeczność z powiatów: nowodworskiego, malborskiego oraz gdańskiego.

Uprawy rolne na terenie gminy Nowy Dwór Gdański są główną gałęzią gospodarki tego regionu. O doskonałych warunkach dla rozwoju rolnictwa w gminie, mówi wskaźnik jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej (wg. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach) i wynosi on - w skali 100 punktowej aż 93,9 pkt. Na jej obszarze znajdują się najżyźniejsze gleby w kraju, na których dominuje uprawa pszenicy, buraków cukrowych, jęczmienia, ziemniaków i rzepaku. Dużo rolników z terenu gminy hoduje bydło mleczne. Nowy Dwór Gdański posiada jedną z lepszych Spółdzielni Mleczarskich w kraju. „OSM Nowy Dwór Gdański” powstała w 1963 roku i co roku przetwarza 40 mln litrów mleka. Spółdzielnia jest dwukrotnym laureatem konkursu w kategorii „najciekawszy wyrób spożywczy roku”.

Gmina Nowy Dwór Gdański od kilku lat współpracuje z czterema miastami partnerskimi. Pierwszym było Hennef (Sieg) w Niemczech, następnie Swietłyj
w Obwodzie Kaliningradzkim, Sarny na Ukrainie oraz Velka nad Velickou
w Czechach.

  • GIWK