Kim jesteśmy?

Powiat kartuski

Kartësczi pòwiôt
Mieszkańcy: 153 813
Powierzchnia: 1121 km2
Wydatki na mieszkańca: 1 482,38 zł
Strona www: www.kartuskipowiat.com.pl
Władze:
Bogdan ŁapaStarosta Mieczysław WoźniakPrzewodniczący Rady Powiatu

Powiat Kartuski położony jest w najbardziej malowniczej części Pojezierza Kaszubskiego zwanej powszechnie Szwajcarią Kaszubską. To kraina kilkuset jezior (wchodzących w skład tzw. Kółka Raduńskiego), lasów, parków krajobrazowych, oraz najwyższego na terenie polskich nizin wzniesienia. Równocześnie to jeden z silniejszych ośrodków kultury Kaszubów, jedynej w Polsce grupy etnicznej, której język posiada status języka regionalnego.

Turystyka zyskuje coraz większe znaczenie gospodarcze dla mieszkańców powiatu. Na jego terenie znajdziemy liczne obiekty stanowiące stałą bazę noclegową dla mieszkańców metropolii oraz przyjezdnych spoza obszaru metropolitalnego. Zwłaszcza agroturystyka staje się coraz bardziej docenianą szansą na zwiększenie dochodów ludności i podniesienie atrakcyjności regionu.

Dla mieszkańców powiatu ważna rolę odgrywa kaszubska kultura regionalna, z tego względu w okolicznych miejscowościach odbywają się liczne, tradycyjne imprezy kulturalne takie jak Jarmark Kaszubski w Kartuzach, Truskawkobranie w Złotej Górze koło Kartuz (największa plenerowa impreza na Kaszubach!), a także festyny ludowe, koncerty organowe oraz wernisaże. Prawdziwą atrakcją jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którego ramach można zwiedzić między innymi tzw. dom do góry nogami w Szymbarku, skansen, Dom Sybiraka, czy zobaczyć najdłuższą deskę na świecie (sic!).

Odwiedzając Ziemię Kartuską nie wypada też ominąć Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie, które w ostatnich latach stało się centrum pielgrzymkowym regionu. Warto też zobaczyć neobarokowy drewniany kościół św. Józefa w Pomieczynie oraz zabytkowy kościół św. Andrzeja w Przodkowie zbudowany z ciosanych kamieni, które są cennymi pozostałościami po dawnych czasach.

W najbardziej zróżnicowanej części krajobrazu, od Kartuz w stronę Kościerzyny, znajduje się najwyższe wzniesienie w pasie Pojezierza Południowo-Bałtyckiego. Jest nim Wieżyca (328,6 m n.p.m.), czyli tak zwany „Kaszubski Olimp”. Najwyższe wzniesienie na Kaszubach znane jest przede wszystkim z bogatej oferty turystycznej. Zimą można pojeździć tam na nartach i snowboardzie w komfortowych warunkach - znajdziemy tu między innymi wyciąg narciarski oraz oświetlone nocą stoki. Miejsce to przyciąga w ciągu sezonu zimowego tysiące mieszkańców z całej metropolii, którzy szukają zimowej rekreacji. Dodatkową atrakcją są kuligi, przejażdżki konne, a także łowienie ryb spod lodu. Latem, będąc w pobliżu warto wejść na szczyt Kaszubskiej Wieży im. Jana Pawła II, aby podziwiać piękno Wzgórz Szymbarskich. W poszukiwaniu atrakcji rekreacyjnych warto odwiedzić kąpielisko w Ostrzycach, gdzie do dyspozycji są rowery wodne, kajaki oraz żaglówki. Różnorodność gatunków ryb występujących na obszarze jeziora (płoć, węgorz, okoń, leszcz, sielawa, szczupak) przyciąga także liczne grupy wędkarzy.
Na terenie powiatu znajdują się aż 173 jeziora, które przekraczają powierzchnię 1 ha, a także kilkaset jezior mniejszych, stąd też nazwa krainy geograficznej, w której się on znajduje: Pojezierze Kaszubskie.

Tereny te niewątpliwie zachęcają do uprawianiu sportu. Najczęściej uczęszczane są: „błękitny” szlak rowerowo-pieszy (Kartuzy – Kosy – Chmielno) i trzy trasy nordic walking (przebiegające przez Bilowo, Smętowo Chmieleńskie i Kosy) o zróżnicowanej długości i poziomie trudności.

Na terenie powiatu można doszukać się również śladów prehistorycznego osadnictwa. W tym celu warto udać się na cmentarzysko kurhanowe w Węsiorach (gmina Sulęczyno), które pochodzi z przełomu epok brązu i żelaza oraz zobaczyć groby skrzynkowe z płaskimi kamiennymi kręgami z I – II wieku naszej ery.

Wszystkie atuty tej ziemi sprawiają, że w powiecie kartuskim osiedla się coraz więcej osób. W przeciągu ostatniego dziesięciolecia odnotowano 15-procentowy przyrost liczby ludności. Przewiduje się utrzymanie tej tendencji wzrostowej, zwłaszcza mając na uwadze położenie powiatu. Znajduje się on bowiem nie tylko stosunkowo blisko centrum metropolii, ale przebiega przez niego również główny szlak ze na zachód Polski. Jest nim droga krajowa nr 20, która łączy metropolię ze Szczecinem, i dalej - Berlinem.

  • GIWK