Kim jesteśmy?

Powiat pucki

Mieszkańcy: 91 664
Powierzchnia: 572 km2
Wydatki na mieszkańca: 1 449,59 zł
Strona www: www.starostwo.puck.pl
Władze:
Jarosław BiałkStarosta Adam ZażembłowskiPrzewodniczący Rady Powiatu

Piaszczyste plaże, piękne krajobrazy oraz niepowtarzalny nadmorski klimat, to elementy charakteryzujące powiat pucki. Miłośnicy sportów wodnych mogą tu skorzystać z bogatej oferty turystycznej, natomiast amatorzy spokojnego wypoczynku odprężyć się na jednej z piaszczystych plaż lub pospacerować urokliwymi ścieżkami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Powiat pucki jest najdalej na północ wysuniętym terytorium Polski, którego częścią charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną na mapie kraju jest Zatoka Pucka i 34-kilometrowy Półwysep Helski. Linia brzegowa Bałtyku w granicach powiatu puckiego (od Helu po Białogórę) stanowi aż 25% linii brzegowej Polski, nic więc dziwnego, że powiat ten określany jest jako typowo morski, a rozwój gospodarki
i tutejsza kultura związane są morzem.

Obszar powiatu, a zwłaszcza jego nadmorskie tereny, są mekką dla turystów z całego obszaru metropolitalnego oraz Polski. W sezonie letnim liczba przyjezdnych kilkukrotnie przekracza liczbę rdzennych mieszkańców nadmorskich miejscowości. Na prawie milion szacuje się liczbę udzielonych noclegów w sezonie wakacyjnym.

Szczególnym walorem powiatu jest Półwysep Helski (Mierzeja Helska), o długości ok. 34 kilometrów i od 200 do 500 metrów w pobliżu nasady, do prawie 3000 metrów w rejonie Helu. Teren powiatu posiada bogate zaplecze rekreacyjne. Położone na Mierzei porty w Helu, Jastarni i Władysławowie są dogodnie położone dla jachtów. Sieć żeglarskich przystani, zwaną pierścieniem Zatoki Puckiej, łączy na lądzie ścieżka rowerowa wiodąca z Helu do Pucka.

Półwysep oraz charakterystyczna mielizna na Zatoce Puckiej - tzw. Rybitwia Mielizna (zwana także Mewią Rewą albo Ryfem Mew) osłaniają Zatokę Pucką przed wysokimi falami, występującymi na otwartym morzu, przez co czynią ten akwen jednym z najlepszych miejsc do nauki oraz uprawiania takich sportów wodnych jak windsurfng i kitesurfing. Dodatkowym atutem rozległych płycizn Zatoki Puckiej jest czysta woda, jej lekkie zafalowanie oraz piaszczyste dno.

Na lądzie turyści mogą obcować z pełnym nieskażonej przyrody Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym, który obejmuje pas wybrzeża od Białogóry na zachodzie, po Półwysep Helski, Wewnętrzną Zatokę Pucką wraz z jej zachodnimi wybrzeżami, a także Rewę i Mechelinki. Teren Parku w całości położony jest na terenie powiatu puckiego a wspomniana już płycizna Zatoki Puckiej stanowi ponad połowę jego powierzchni. Na jego terenie znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Beka, Mechelińskie Łąki i Słone Łąki. Są one rajem dla ornitologów ze względu na siedliska wielu rzadkich gatunków ptaków.

Oprócz wyjątkowego ukształtowania geograficznego, powiat pucki oferuje także zróżnicowane atrakcje turystyczne, jak na przykład słynne latarnie morskie w Helu, Jastarni i Rozewiu, Chatę Rybacką w Jastarni, a także wyjątkowe Fokarium w Helu, gdzie ratowane są przed wyginięciem coraz rzadziej występujące na Bałtyku foki szare. Fokarium stanowi część Stacji Morskiej – naukowej placówki Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ośrodek ten niemalże codziennie przyjmuje turystów i prowadzi zajęcia edukacyjne.

Bogata historia tej ziemi pozostawiła na niej wiele pamiątek, na przykład nieliczne już na Kaszubach, przypominające mur pruski szachulcowe zabudowania, wykonane jednie z naturalnych materiałów – słomy i gliny. W takiej technice został zbudowany zabytkowy kościół w Mechowie z 1742 roku. Do innych, wartych odwiedzenia obiektów sakralnych na terenie powiatu z pewnością zaliczają się: barokowy kościół w Starzynie, pucka fara – kościół wzniesiony w XV wieku przez Krzyżaków, gotycki klasztor w Żarnowcu pochodzący z przełomu XIII i XIV w. oraz Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, do którego każdego roku przybywają pielgrzymki z całych Kaszub. Podczas pieszych wędrówek zachwycają również ukwiecone latem przydrożne krzyże i kapliczki.

Przyjazny klimat przeszłości tworzą na tej ziemi XIX-wieczne pałace i dwory. Szczególnie cennymi zabytkami są zamki w Rzucewie oraz w Krokowej, który to uznawany jest za symbol zawiłych stosunków kaszubsko-polsko-niemieckich. Majątek w Krokowej, w XIX wieku przechodził w posiadanie kilku właścicieli z różnych gałęzi starego niemieckiego rodu von Krocow, aby w końcu, po 1945 roku stać się własnością komunistycznego państwa, i utworzono w nim Ośrodek Hodowli Ziemniaków. Po przemianach w 1989 roku do Krokowej powrócił Albrecht von Krokow, który z udziałem gminy powołał Fundację „Europejskie Spotkania. Kaszubskie Centrum Kultury”. Ze środków pochodzących z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na początku lat dziewięćdziesiątych przeprowadzono gruntowną restauracje zamku, który stał się siedzibą tej fundacji.

Żywe na tych ziemiach dziedzictwo Kaszubów wyraża się na co dzień w języku, tańcu, obrzędach i sztuce ludowej. Ważnym elementem kultury jest kuchnia, o której charakterze decyduje od wieków bliskość morza. Ryby smażone, wędzone, marynowane to wizytówka kulinarna ziemi puckiej. Wśród najbardziej znanych imprez, które na stałe wpisały się do letniego kalendarza, wymienić można „Kaszëbsczé bôtë pòd żôglamë” w Chałupach, Dni Węgorza w Jastarni, Rybacki Odpust św. Piotra i Pawła w Pucku, Odpust św. Anny w Żarnowcu, Festyn Kaszubski w Rewie, Morską Pielgrzymkę Rybaków.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń jest odbywający się na Rybitwiej Mieliźnie Marsz Śledzia. Celem marszu jest zapoznawanie uczestników z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie, a także przygotowanie terenu mielizny do bezpiecznego użytkowania – do tej pory zalegają tam pozostałości poligonu wojskowego z czasów II Wojny Światowej. Wyprawa co roku zaczyna się z cypla w Rewie i składa z czterech etapów: "wiary", w którym uczestnicy płynąc stopniowo oddalają się od brzegu, wierząc w pojawienie się suchego lądu. Gdy ten się pojawia rozpoczyna się etap "syndromu Mojżesza", w którym to przewidziana jest przerwa na mieliźnie przed etapem "próby". Próbą jest przejście podwodne z całym nurkowym ekwipunkiem. Po wynurzeniu uczestników czeka najdłuższy, ale i najspokojniejszy odcinek "byle do brzegu".

Kolejnym oryginalnym odbywającym się co roku (w sierpniu) wydarzeniem, jest rekonstrukcja historyczna „D-Day Hel”, nawiązująca naturalnie do największej w historii wojennej operacji desantowej. Nazwa rekonstrukcji nawiązuje bezpośrednio do kryptonimu operacji w Normandii: tzw. „Dzień-D” oznaczał bliżej nieokreślony dzień, w którym miała nastąpić dana operacja wojskowa. Współcześni uczestnicy wydarzenia, mają okazję z bliska przyjrzeć się dawnym pojazdom i mundurom wojskowym, a także podziwiać plenerowe inscenizacje przy użyciu profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła.

Gospodarka powiatu puckiego opiera się w głównej mierze na turystyce. Na jego terenie znajduje się ponad 160 obiektów hotelowych, pensjonatów, pól namiotowych i kwater agroturystycznych (najwięcej spośród powiatów województwa pomorskiego). Największe spośród nich to Bryza i Neptun w Juracie, Hotel Zdrojowy w Jastarni oraz Velaves we Władysławowie, nieopodal którego znajduje się też rozległy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. To tam, już od ponad 50 lat, do największych imprez sportowych przygotowują się polscy sportowcy. Ośrodek ten należy do najnowocześniejszych w Polsce i realizuje praktycznie wszystkie programy treningowe olimpijskich dyscyplin sportowych.

Poza turystyką, z której dochody uzależnione są od pory roku, bardzo dobrze funkcjonuje przemysł rybny i spożywczy, czego dowodem jest lokalizacja licznych dużych przedsiębiorstw, takich jak Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich „Szkuner” we Władysławowie, BMC Władysławowo, Wilbo S.A., Przetwórstwo Owocowo-Warzywne „Dagoma” czy Zakład Produkcyjny Dr. Oetker w Łebczu. Na terenie powiatu zlokalizowanych jest też kilka dużych przedsiębiorstw związanych z produkcją w przemyśle ciężkim, między innymi Puckie Zakłady Mechaniczne „Amex”, Fabryka Maszyn Pomech w Pucku, Eko-Celkon w Celbówku, Przedsiębiorstwo Usługowo Transportowe „Oltrans” w Płochowie oraz Przedsiębiorstwo produkujące filtry i elementy wentylacji Kliwent z Pierwoszyna.

Stałym elementem krajobrazu ziemi puckiej są również elektrownie wiatrowe rozlokowane m.in. w Swarzewie, Łebczu i Gnieżdzewie. Ich największymi zwolennikami są przede wszystkim mieszkańcy, zaopatrujący się dzięki nim w tanią i czystą energię.

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT