Powiat sztumski
Mieszkańcy: | 39124 |
---|---|
Powierzchnia: | 731 km² km2 |
Wydatki na mieszkańca: | 1 844,39 zł |
Strona www: | www.powiatsztumski.pl |
Władze: | |
Leszek SarnowskiStarosta | Leszek TaborPrzewodniczący Rady Powiatu |
Położony w południowej części województwa pomorskiego powiat sztumski posiada walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe. Znaleźć tu można m.in. zamek krzyżacki, historyczną śluzę i niezapomniane widoki, takie jak oddzielający się od Wisły Nogat. Zabytkowe obiekty i piękne krajobrazy zwiedzać można pieszo, rowerem, a nawet konno.
Ekologiczne i przyjazne miejsce
Na obszarze powiatu przeważają czyste, ekologiczne tereny pełne małych i większych jezior oraz rzek. Miejsca te wspaniałe nadają się do uprawiania wędkarstwa oraz sportów wodnych. Atutem powiatu sztumskiego są nieskażone lasy obfitujące w zwierzynę łowną- dziki, sarny oraz jelenie. W zachodniej części powiatu rozpościerają się fragmenty obszarów chronionego krajobrazu Białej Góry i rzeki Nogat w zaś w środkowej części obszar chronionego krajobrazu rzeki i jeziora Dzierzgoń. Na południowo wschodnim krańcu powiatu roztacza się północna część parku krajobrazowego pojezierza iławskiego.
Historia widoczna na każdym kroku
Odwiedzając powiat sztumski zwiedzanie zacząć można od zamku w Sztumie, czyli letniej rezydencji Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Niedaleko dalej bo w Przezmarku znajdują się pozostałości innej krzyżackiej warowni otoczonej wodami jeziora Mołtawa Wielka.
Historie o życiu mieszkańców regionu można poznawać w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miłośnicy turystyki wodnej nie mogą natomiast ominąć Zespołu Śluz w Białej Górze, czyli zbudowanych jeszcze XVI budowli hydrotechnicznych. Zwłaszcza, że z obiektu roztacza się rozległa panorama na Dolinę Wisły.
Bogata i skomplikowana historia sprawiła, że na terenie powiatu sztumskiego rozwijało się równolegle wiele kultur. Dzisiaj tą wielokulturowość zobaczyć można m.in. podczas sierpniowego Festiwalu Czterech Kultur w Dzierzgoniu. Twórcy wydarzenia oddają hołd Polakom, Ukraińcom, Niemcom i wyznawcom judaizmu, którzy mieszkali na tym terenie przez setki lat.
Historia sięgająca plemion pruskich
W średniowieczu Ziemię Sztumską zamieszkiwało pruskie plemię Pomezanów. Od XIII w do pokoju toruńskiego w 1466 okolice znajdowały się w rękach Zakonu Krzyżackiego. Następne 300 lat teren dzisiejszego powiatu sztumskiego znajdował się pod panowaniem królów polskich. Tak było do aż rozbiorów. W rękach niemieckich obszar pozostał do 1945 r. W tym samym roku powstaje powiat sztumski, który będzie istniał do 1975, kiedy to wprowadzono nowy podział administracyjny. Ziemia Sztumska znalazła się w nowym województwie elbląskim.
Najmłodszy powiat w Polsce
W 1999 roku w ramach reformy administracyjnej ziemia sztumska weszła w skład powiatu malborskiego. Powstał Społeczny Komitet Obrony Powiatu Sztumskiego zawiązany przez mieszkańców pięciu gmin. Przez blisko 3 lata walczono o utworzenie powiatu sztumskiego.
Cel został osiągnięty 1 stycznia 2002 r.
Przyjazne położenie
Stolicą powiatu jest Sztum. W średniowieczu Sztum był wyspą - ośrodkiem włości Aliem, wchodzącej w skład Pomezanii. Obecnie Sztum umiejscowiony jest pomiędzy dwoma jeziorami: Zajezierskim (tzw. Sztumskim) oraz Barlewickim. W skład powiatu sztumskiego wchodzą Miasto i Gmina Sztum, Miasto i Gmina Dzierzgoń oraz Gminy Stary Targ, Stary Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie. Obszar powiatu wynosi 730,8 km2, co stanowi 4% całości powierzchni województwa pomorskiego. Powiat zamieszkiwany jest przez ponad 42 tyś. osoby. Położony we wschodniej części województwa pomorskiego sąsiaduje z powiatem malborskim, kwidzyńskim, tczewskim, jak również trzema powiatami województwa warmińsko-mazurskiego tj. powiatem elbląskim, ostródzkim i iławskim.
Strona www: powiatsztumski.pl
Facebook: facebook.com/starostwopowiatowewsztumie