Kim jesteśmy?

Rada

Rada jest organem doradczym w zakresie strategicznych kierunków rozwoju Stowarzyszenia. Wybierana jest w demokratycznym głosowaniu przez Walne Zebranie Członków, a jej kadencja równa jest kadencji władz jednostek samorządu terytorialnego. Do kompetencji Rady należy m.in. przedstawianie Walnemu Zebraniu Członków kandydatur na członków Zarządu, wnioskowanie o zwołanie przez Zarząd Walnego Zebrania Członków oraz opiniowanie spraw przedkładanych przez Zarząd, w tym projektu rocznego budżetu.

Obecnie w jej składzie zasiadają:

 

 

Aleksandra DulkiewiczPrezes Rady OMGGSPrezydent Miasta Gdańska

Urodzona 10 lipca 1979 r. w Gdańsku. Polska samorządowiec, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej (2017–2019), od 16 stycznia 2019 r. pełniąca funkcję prezydenta Miasta Gdańska. Od 11 marca 2019 r. Prezydent Miasta Gdańska

Studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2006) i Paris Lodron University w Salzburgu (2004–2005).

Była wolontariuszką Gdańskiego Areopagu, forum wymiany myśli, które na kilkanaście lat silnie wpisało się w krajobraz intelektualny Gdańska (2000-2012).

Współpracę z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem rozpoczęła w 2006 r., obejmując stanowisko jego asystentki. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™ (2008–2009). Brała udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności (2009–2014). Przygotowywała projekty doradcze i inwestycyjne oraz pracowała nad pozyskaniem inwestorów w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA (2009–2014). Dwukrotnie została wybrana do Rady Miasta Gdańska.

W marcu 2017 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. W wyniku wyborów w 2018 r. ponownie objęła stanowisko zastępcy prezydenta.

Po śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta Miasta Gdańska. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta Gdańska.

Jest mamą 15-letniej córki Zosi.
 


Aleksandra KosiorekWiceprezes Rady OMGGSPrezydent Gdyni 

Urodzona w 1985 roku, mieszkanka Orłowa, a wcześniej – Działek Leśnych. Absolwentka gdyńskiej SP nr 26 na ul. Tatrzańskiej oraz VI LO na ul. Kopernika, ukończyła z ogólną oceną bardzo dobrą studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UG. Wieloletnia radczyni prawna, aż do objęcia funkcji prezydenta Gdyni współwłaścicielka kancelarii radcy prawnego. W ramach praktyki zawodowej specjalizowała się w prawie medycznym, prawach człowieka, ale również w sprawach cywilnych i odszkodowawczych. Jest także mediatorką sądową. Jest współautorką 4 publikacji książkowych. Napisała również kilkadziesiąt artykułów prasowych. Przez lata angażowała się także w akcje bezpłatnej pomocy prawnej dla osób potrzebujących.

Jako aktywistka i osoba zaangażowana społecznie była jedną z organizatorek protestów pod sądami i liderką Strajku Kobiet. W 2017 była współautorką obywatelskiego projektu uchwały “Dzieciaki bez biletów”, którego założenia przedstawiała na sesji Rady Miasta Gdyni. Odrzucenie tego projektu, a później przyjęcie już jako własnego przez rządzącą miastem “Samorządność”, było trudnym doświadczeniem, które zmobilizowało ją do dalszej pracy i prób zmiany sytuacji w mieście.

Angażowała się także w akcje pomocowe po wybuchu wojny na Ukrainie niemalże od pierwszego dnia agresji, za co została uhonorowana przez Fundację Sapere Aude wyróżnieniem w projekcie “Altruiści – bohaterowie czasu wojny”.

Jest mężatką, ma dwoje dzieci. Uwielbia rodzinne podróże z przyczepą kempingową i zwiedzanie bliższych i dalszych rejonów Polski. Kocha w szczególności polskie góry. Lubi również uprawiać sport, m.in. jogging oraz biegi przeszkodowe.


Magdalena Czarzyńska-JachimWiceprezes Rady OMGGSPrezydent Miasta Sopotu

Urodzona w 1972 roku w Gdańsku. Magister Wydziału Historii na Uniwersytecie Gdańskim. Absolwentka studiów podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Stypendystka rządu francuskiego w Montpellier i na Uniwersytecie w Toulouse Le Mirail.

Od 2006 roku związana z samorządem sopockim, w latach 2019-2023 wiceprezydentka Sopotu, a od 2024 prezydentka Sopotu. Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. Członkini Stałego Komitetu ds. Równości przy Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR) Laureatka konkursu „Lew Koźmińskiego” w kategorii Administracja.


Jacek MichalskiCzłonek Rady OMGGSBurmistrz Nowego Dworu Gdańskiego

Urodzony 22 grudnia 1961 roku. Z wykształcenia magister inżynier rolnictwa. Przez ponad dwadzieścia lat pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gd., w ostatnich latach na stanowisku dyrektora tej placówki. Funkcję Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego pełni od grudnia 2010 roku, a 16 listopada 2014 roku wybrany został przez Mieszkańców Gminy Nowy Dwór Gdański na II kadencję.

Ma żonę Barbarę i dwóch synów, Mateusza i Kacpra. W rodzinnym domu mieszkają też pies Megi i dwa koty. Interesuje się sportem, muzyką, lubi słuchać Boba Dylana, a z nowszych zespołów rockowych Kings of Leon. W 2024 roku został wybrany na IV kadencję.
 

Janusz WróbelCzłonek Rady OMGGSBurmistrz Pruszcza Gdańskiego

Urodzony 3 września 1968 r. w Gdańsku. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1994 – 1996 Członek Zarządu Miasta Pruszcz Gdański. Od 1998 do 2002 roku Wicestarosta Gdański. Od 19 listopada 2002 roku do tej pory Burmistrz Pruszcza Gdańskiego. W ostatnich wyborach samorządowych osiągnął jeden z lepszych wyników w kraju – 77,09 % liczby głosów oddanych łącznie na wszystkich kandydatów.

Przez lata swojej pracy na rzecz miasta, podjął wiele cennych działań i inicjatyw, w tym budowy Obwodnicy Pruszcza Gdańskiego oraz wielu dróg wpływających na podniesienie bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego w mieście. Stworzył w obrębie miasta Bałtycką Strefę Inwestycyjną, co zaowocowało ściągnięciem do Pruszcza Gdańskiego wielu nowych inwestycji np. firmy LPP SA. To dzięki jego staraniom miasto Pruszcz Gdański, na przestrzeni lat stało się liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych wśród „miast powiatowych” Województwa Pomorskiego.

W okresie swojej wieloletniej pracy dał się także poznać jako mecenas sportu i kultury. W okresie jego pracy powstało wyjątkowe w skali kraju wydarzenie kulturalne – Faktoria Kultury, w ramach której przez całe wakacje prezentowane są przedstawienia Teatru Wybrzeże oraz koncerty najlepszych polskich zespołów muzycznych. Jest także inicjatorem aktywnej współpracy z organizacjami pozarządowymi m.in. poprzez udział w Światowych Dniach Obchodów Niepełnosprawności, organizacji Balu Seniora, Balu dla dzieci, wspieranie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dba również o współpracę z zagranicą inicjując i rozwijając wielopokoleniową wymianę partnerską z miastami Silute na Litwie, Kupiańsk na Ukrainie oraz Hofheim am Taunus w Niemczech.


Piotr Mirosław SzwedowskiCzłonek Rady OMGGSStarosta Powiatu Malborskiego

Urodzony 23 marca 1966 r. w Malborku. Ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada dyplom Menadżera Oświaty oraz dyplom Master of Business Administration.

Radny powiatu malborskiego od 1998 roku. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Św. Faustyny „Fides” – organizacji działającej na rzecz bezdomnych oraz współzałożycielem  Zespołu Szkół Katolickich w Malborku. Inicjator i redaktor cyklu wydawniczego „Biblioteka Malborska”, w którym ukazało się sześć książek o polskiej historii Malborka.


Leszek SarnowskiCzłonek Rady OMGGSStarosta Sztumski

Urodził się 17.02.1959 r w Barcinie. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu oraz historii Uniwersytetu Gdańskiego. Historyk, dziennikarz, samorządowiec.

Przez 12 lat uczył historii w Szkole Podstawowej w Sztumie. Był założycielem i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sztumie w 1989 roku. Założycielem i redaktorem naczelnym dwutygodnika „Sztumska Solidarności” i „Gazety Sztumskiej” w latach 1989-1993. Korespondentem Gazety Wyborczej, Dziennika Bałtyckiego, Radia Gdańsk i Radia Plus. Przez 12 lat był dziennikarzem i reporterem TVP oddział w Gdańsku. Pomysłodawca i redaktor naczelny kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, który wydawany jest w Sztumie od 2010 roku.

Jest autorem książek: „Sztumska droga do wolności” (2017), „Ocalona pamięć. Żydzi na ziemi sztumskiej” (2018) i „Franciszek Baumgart. Osaczony bohater” (2024).

Od 1990 roku samorządowiec– radny dwóch kadencji Rady Miasta i Gminy w Sztumie (1990-98), radny sejmiku województwa pomorskiego 2010-2014, od 2014 roku radny powiatu sztumskiego, a od 1 czerwca 2021 roku starosta sztumski. W 2024 roku wybrany ponownie na urząd starosty sztumskiego. Mieszka w Sztumie.


Jarosław BiałkCzłonek Rady OMGGSStarosta Powiatu Puckiego

Urodzony 21 sierpnia 1967 roku. Absolwent Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studium Podyplomowego na Wydziale Zarządzania UG. Od 16 lat związany z samorządem. W latach 1998-2006 radny Gminy Krokowa, od 2002 do 2006 roku Przewodniczący Rady Gminy Krokowa. Pracownik Starostwa Powiatowego w Pucku w latach 1998-2006, a od 2006 do 2014 Zastępca Wójta Gminy Krokowa. Funkcję Starosty Puckiego pełni od 2014 r. Jarosław Białk jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Bogdan ŁapaCzłonek Rady OMGGS Starosta Powiatu Kartuskiego

Urodzony 29 maja 1957roku. Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. W 1990 roku został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Żukowo; funkcję tę pełnił przez trzy kadencje. Od 1998 roku jest radnym powiatu kartuskiego; w latach 1998-2002 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tejże rady. W latach 2010-2018 wicestarosta kartuski. Od 2018 r. piastuje stanowisko starosty kartuskiego. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej w 2001 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.


Krzysztof HildebrandtCzłonek Rady OMGGSPrezydent Miasta Wejherowa

Urodzony 6 grudnia 1953 roku w Wejherowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył także Studium Kierowników Projektów Europejskich. Prezydent Wejherowa od 1998 roku. 

Wejherowianin w trzecim pokoleniu. Działalność na rzecz Wejherowa jest jego pasją. Zmierza do tego, by Wejherowo było nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się miastem, które dbając o potrzeby współczesnych z szacunkiem odnosi się do tradycji i historii.

Krzysztof Hildebrandt aktywnie uczestniczy w życiu nie tylko Wejherowa, ale i Kaszub. Jest aktywnym członkiem kilku organizacji pozarządowych np. Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Szczególną estymą darzy Związki Kombatanckie. Interesuje się działalnością Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Jest twórcą Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie. Inicjator utworzenia Straży Miejskiej i objęcia Wejherowa tzw. monitoringiem wizyjnym.

Włodarz, któremu na sercu leży rozwój dzieci i młodzieży nie tylko intelektualny, ale i fizyczny. Za jego kadencji powstały: kryta pływalnia, sztuczne lodowisko, hala sportowa, boiska wielofunkcyjne i ścieżka rowerowa.

Ważnym zadaniem w działalności samorządowej Krzysztofa Hildebrandta jest wykorzystanie środków unijnych i realizacja ważnych dla miasta inwestycji: m.in. renowacja Kalwarii Wejherowskiej, przywrócenie walorów historyczno – przyrodniczych Parku Miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego, rewitalizacja śródmieścia, termomodernizacja szkół. Inicjator budowy regionalnego centrum kultury, tzw. „Filharmonii Kaszubskiej”, która jest największą inwestycją miejską w ramach programu rewitalizacji realizowanego w latach 2008-2015.

Krzysztof Hildebrandt jest szczęśliwym ojcem dwójki dorosłych dzieci - Alicji i Artura oraz mężem Joanny. Szeroka działalność publiczna, samorządowa, społeczna i polityczna daje prezydentowi miasta ograniczony czas na pielęgnowanie hobby, jakim są sporty motorowodne. Od najmłodszych lat związany jest też z filatelistyką.


Mirosław AugustynCzłonek Rady OMGGSStarosta Tczewski

Mirosław Augustyn od ponad 30 lat nieprzerwanie związany jest z samorządem. Jako radny Miasta Tczewa pełnił kolejno funkcje przewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej Rady Miejskiej w Tczewie, a następnie przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie.

Od 2018 roku pełni funkcję Starosty Tczewskiego. W trosce o potrzeby mieszkańców Tczewa i powiatu tczewskiego podczas sprawowania funkcji Starosty podejmuje działania mające na celu podwyższenie standardów świadczenia usług przez tczewski szpital. Starosta Tczewski nieustannie zabiega również o zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Tczewskiego, sprzyjające rozwojowi niskoemisyjnej gospodarki, wzrostowi bezpieczeństwa energetycznego i poprawie stanu środowiska naturalnego. Przez cały okres swojej działalności społecznej znajduje również czas na działalność charytatywną, pomaga przy organizacji pikników, turniejów sportowych, konkursów, festynów itp., wspiera finansowo dom dziecka, kluby sportowe, przedszkola i szkoły.


Jarosław LitwinCzłonek Rady OMGGSBurmistrz Lęborka

Urodzony 28 marca 1988 roku w Lęborku. Ukończył studia wyższe na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz europeistykę na kierunku federalizm i polityka regionalna w Europie. Przez 13 lat prowadził własną firmę.

Samorządowiec. Radny Rady Miejskiej w Lęborku w latach 2010-2024, od 2018 do 2024 Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku. Od 2024 r. pełni funckcję burmistrza Lęborka. Bezpartyjny

Łukasz BrządkowskiCzłonek Rady OMGGSPrezydent Tczewa

Ma 44 lata, jest rodowitym tczewianinem. Z żoną Agnieszką wychowuje 7-letnią córkę Łucję. Ukończył Politologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie na Politechnice Gdańskiej. Od 15 lat działa na rzecz mieszkańców. Współtworzył takie inicjatywy jak Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta, zajmujące się promocją lokalnej historii oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mostu, działający na rzecz odbudowy Mostu Tczewskiego. Przez 4 lata był zaangażowany w realizację Festiwalu „Zdarzenia” – największego międzynarodowego wydarzenia kulturalnego w dziejach Tczewa. Przez 12 lat był prezesem Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Stowarzyszenie było inicjatorem m.in. projektu społecznej rewitalizacji Parku Miejskiego, utworzenia Lasu Miejskiego na dawnym poligonie oraz powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Tczewie.

Jest współautorem dwóch książek o historii Tczewa, a także wolontarystycznym przewodnikiem po mieście.
W kadencji 2018-2024 sprawował mandat Radnego Miasta Tczewa. W 2024 roku został Prezydentem Miasta Tczewa.

Michał PasiecznyCzłonek Rady OMGGSBurmistrz Rumi

Jest absolwentem dwóch kierunków Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni: Inżynierii Zarządzania Remontami oraz Eksploatacji Siłowni Okrętowych. Z Rumią jest związany od ponad 20 lat. Wieloletni zawodnik Arki Gdynia, od 2004 roku działa (także jako trener) w Rugby Club Arka Rumia.

W 2010 roku został radnym VI kadencji Rady Miejskiej Rumi. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Sportu, Kultury i Rekreacji, pracował w Komisji Finansowo-Budżetowej, a od września 2013 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Rumi.

30 listopada 2014 roku mieszkańcy Rumi wybrali go na burmistrza miasta po raz pierwszy. W 2018 roku rumianie zdecydowali, że obejmie to stanowisko przez kolejną kadencję, a w 2024 po raz trzeci został burmistrzem Rumi.

 

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT