Kim jesteśmy?

Aktualności

W ramach OMGGS działają komisje tematyczne, które skupiają przedstawicieli poszczególnych gmin – członków stowarzyszenia. Misją komisji jest rozwiązywanie lokalnych problemów na poziomie metropolitalnym, kreowanie współpracy między samorządami i biurem OMGGS, a także realizacja strategii metropolii. Komisje zajmują się tworzeniem wspólnych polityk metropolitalnych, a także wypracowywaniem standardów postępowania w zakresie administracji publicznej, opiniowaniem zmian prawnych, realizacją wspólnych projektów inwestycyjnych, planistycznych, kulturalnych czy edukacyjnych.

 

Przy OMGGS działa pięć komisji tematycznych:

Metropolitalna Komisja ds. Klimatu

Metropolitalna Komisja ds. Kultury

Metropolitalna Komisja Urbanistyczno- Architektoniczna

Metropolitalna Komisja Transportu i Mobilności

Metropolitalna Komisja Integracji Społecznej

 

Zakres prac komisji obejmuje:

- spotkania konsultacyjne i informacyjne,

- rekomendacje na potrzeby decyzji podejmowanych przez Radę,

- organizację konferencji, szkoleń i warsztatów,

- organizację spotkań przeglądowych na temat projektów metropolitalnych,

- opiniowanie pomysłów Biura OMGGS,

- wymianę dobrych praktyk między członkami OMGGS,

- włączanie partnerów biznesowych, naukowych, pozarządowych i samorządowych w we współpracę.

 

 

01.08.2022

Projekt "Kultura włącza". Umowa na dofinansowanie podpisana

Metropolitalna Komisja ds. Kultury

Prawie 500 tys. zł otrzyma Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia Sopot z Funduszy Norweskich na działania służące poprawie dostępności bibliotek i domów kultury. W piątek, 29 lipca została podpisana umowa na dofinansowanie projektu “Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy zbiór zasad, dzięki którym instytucje kultury będą bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i imigrantów.

Czytaj dalej
06.06.2022

Metropolia stawia na węzły - oficjalne otwarcie w Żukowie

Mieszkańcy Żukowa, okolic i całej metropolii mogą szybciej i wygodniej podróżować. Więcej osób może zrezygnować z samochodów i przesiąść się do komunikacji publicznej. Dzięki funduszom europejskim zakończyła się budowa węzła integracyjnego w Żukowie. Jest on częścią dużego projektu budowy 26 węzłów integracyjnych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Oficjalne otwarcie węzła odbyło się w poniedziałek 6 czerwca.

Czytaj dalej
03.06.2022

Wizyta przedstawicieli UNHCR na Pomorzu

Przedstawiciele agendy ONZ do spraw uchodźców (UNHCR) 3 czerwca 2022 r. odwiedzili dwa uruchomione w maju punkty pomocy finansowo-prawnej dla uchodźców z Ukrainy. Byli pod wrażeniem organizacji. Wyrazili też wdzięczność Polakom za solidarność z Ukraińcami, za ofiarowaną najpierw spontanicznie, a potem systemową pomoc. Podkreśli, że do tej pory żaden kraj na świecie nie mierzył się z takim napływem migrantów w tak krótkim czasie.

Czytaj dalej
27.05.2022

O wyzwaniach w energetyce

Energetycy gminni przybyli do Gdyni. Coroczne spotkanie specjalistów zajmujących się kwestiami energii w samorządach, przerwane przez marazm obostrzeń covidowych, odbyło się w nowej odsłonie 27 maja w Marina Yacht Park Gdynia. Wydarzenie zorganizowane przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni wspólnie z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach prac Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS przyciągnęło do Gdyni kilkadziesiąt osób.

Czytaj dalej
27.04.2022

Projekt Liquid Energy na Narodowym Kongresie Biometanu

Czy można wykorzystać skroplony biometan w transporcie - np. jako źródło energii zasilającej sieci trolejbusowe lub paliwo dla tramwajów wodnych? Czy biogaz odzyskany ze składowisk odpadów może być stosowany do napędu silników np. w śmieciarkach? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą się w ekspertyzie powstającej na zlecenie OMGGS w ramach projektu Liquid Energy. Ustalenia ekspertów zostaną zaprezentowane na V Narodowym Kongresie Biometanu.

Czytaj dalej
  • GIWK