Metropolitalne wiadomości

aktualności

25 lat Miasta Żukowa. Uroczystości z Lechem Wałęsą w roli głównej

- Nasza walka była jeszcze trudniejsza niż dzisiejsze zmagania Ukrainy - opowiadał Lech Wałęsa w Żukowie, odbierając tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Honorowe Obywatelstwo dla Lecha Wałęsy, Stanisława Dunajskiego i ks. Stanisława Gackowskiego, a także podpisanie porozumień z łotewskim miastem Balvi i Świdnicą - to były najważniejsze punkty programu uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji 25 lecia miasta Żukowa.

25 lat lat temu Żukowo otrzymało prawa miejskie. Z tej okazji 17 maja 2014 roku hala widowiskowo sportowa w Gimnazjum nr 2 w Żukowie gościła niezwykłych ludzi. Na uroczystej Sesji Rady Miejskiej pojawił się Prezydent RP Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jak wielokrotnie powtarzano podczas uroczystości - najsłynniejszy Polak naszych czasów obok św. Jana Pawła II. Na Sesji gościł także jego syn, europoseł Jarosław Wałęsa, był także komisarz Janusz Lewandowski, Członek Komisji Europejskiej. Wśród europarlamentarzystów gościł także Jan Kozłowski, który jest bardzo związany z gminą Żukowo od lat. Na początku uroczystości zostały przyznane medale państwowe i resortowe, które wręczał Minister Rolnictwa Kazimierz Plocke i poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk.

Marszałka województwa reprezentował wicemarszałek Ryszard Świlski. Na uroczystości pojawił się Podsekretarz Stanu Bogdan Dombrowski, był też senator Edmund Wittbrodt. Nie zawiodła także Henryka Krzywonos - Strycharska, mieszkanka naszej gminy, kandydatka do Europarlamentu.



Lech Wałęsa przyjmując tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żukowo, zażartował, że dzień bez przemówienia jest dniem straconym, dlatego pozwoli sobie zabrać głos. – Cieszę się, że włączacie mnie do swojej społeczności. Jestem zaangażowany w naprawdę wiele spraw, więc z mojej inicjatywy nic tu nowego się nie pojawi, po prostu nie mam na to czasu. Jeśli natomiast jesteście w stanie wykorzystać moje możliwości, to proszę bardzo: będę służył, będę wspierał, będę pomagał. Minęło 25 lat i niezależnie od ocen, niezależnie od stron, po których bywaliśmy, możemy przyznać, że teraz, temu pokoleniu udało się naprawdę bardzo wiele. Nasza walka była jeszcze trudniejsza niż dzisiejsze zmagania Ukrainy. My potrafiliśmy pokojowo, mądrze, kompromisami, wyrwać Polskę do rozwoju. Cieszmy się, że to naszemu pokoleniu udało się rozmontować układ podziałów.

Lech Wałęsa wspomniał jednak, że obecne czasy wymagają pewnym zmian, że to co kiedyś było dobre dziś już może się nie sprawdzić, nie można zatem spocząć na laurach, ale działać, pracować, dostosowywać możliwości Polski do standardów światowych. - Musimy dokonać korekty w gospodarce, ale też i w demokracji. Dlatego weźcie się do roboty, a dla mnie odznaczeń już wystarczy – zakończył prezydent.

Po nadaniu Honorowych Obywatelstw Prezydentowi Lechowi Wałęsie, doktorowi Stanisławowi Dunajskiemu i księdzu prałatowi Stanisławowi Gackowskiemu, burmistrz Jerzy Żurawicz podpisał dwa porozumienia o współpracy partnerskiej z łotewskim miastem Balvi i gminą Świdnica.

Balvi reprezentował mer Andris Kazinovskis, a Świdnicę wójt Teresa Mazurek. Wcześniej, zgodnie z żukowską tradycją, wkopali oni drzewka przyjaźni - mer Balvi posadził brzozę, zaś Teresa Mazurek wkopała jarzębinę. Po podpisaniu umów Paulina Milczanowska w sposób niezwykle wzruszający zaśpiewała hymn Łotwy oraz hymn Polski. Uroczystość zamknął krótki występ żukowskiej Rapsodii, która jak zwykle zachwyciła publiczność, w tym szczególnie reprezentantów obu nowych miast partnerskich, marszałka Jana Zarębskiego i senatora Edmunda Wittbrodta oraz wielu, wielu innych gości.

Poza uroczystą Sesją Rady Miejskiej przygotowano atrakcje dla mieszkańców, przysmaki kuchni kaszubskiej, plac zabaw dla dzieci. Późnym popołudniem występowały zespoły z zaprzyjaźnionych miast - Zespół Pieśni i Tańca Mokrzeszów ze Świdnicy, łotewski zespół Celavina, nasze kaszubskie Bazuny, a także Perełki z Leźna i działający przy OKiS chór Gospel. Wieczorny występ należał z kolei do Tomasza Niecika.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej prowadził Przewodniczący RM w Żukowie Adam Okrój, organizacją obchodów zajął się żukowski OKiS i UG Żukowo.

Odznaczeni
• Złoty Medal za Długoletnią Służbę wręczono Joannie Komorowskiej, a Ewie Bałon - Brązowy Krzyż Zasługi.
• Odznakę Honorową Zasłużony dla Rolnictwa otrzymali: Franciszek Wandtke, Maria Szlachecka, Elżbieta Rybandt, Irena Naczk, Gabriela Fryauf, Ewa Stankowska i Elżbieta Klinkosz.
• Brązową odznakę Za zasługi dla Sportu przyznano Grzegorzowi Rekowi.Statuetki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Urszula Bladowska, Krzysztof Hoppa, Krzysztof Gołuński i Aniela Lubocka.
• Jerzy Żurawicz i Maria Kosznik otrzymali srebrne medale za zasługi dla pożarnictwa. Krzyż Koronny, przyznany przez kapitułę Centrum Falerystycznego "Order" otrzymali: Jerzy Żurawicz, Piotr Socha. Dawid Drewa odebrał Medal Złotego Serca.


Autor: Sylwia Kubryńska, Urząd Gminy Żukowo

  • GIWK