aktualności
32. Walne Zebranie Członków w Wejherowie. Podsumowanie i plany
Walne Zebranie Członków to coroczne spotkanie samorządowców zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot. W poniedziałek, 12 czerwca odbyło się po raz 32. W wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej podsumowano działania w minionym roku, omówiono trwające projekty, a także rozmawiano o planach na przyszłość.
Na zdjęciu: samorządowcy podczas Walnego Zebrania Członków, fot. Rafał Paczoska/Urząd Miasta Wejherowa
Pierwszym ważnym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdań za 2022 rok: finansowego i merytorycznego, które zakończyło się ich zatwierdzeniem przez Walne Zebranie Członków i udzieleniem absolutorium dla członków Rady i Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot.
Podczas prezentacji sprawozdania z działalności OMGGS uczestnicy mogli posłuchać o kluczowych działaniach metropolii w roku 2022. Należą do nich:
- Reakcja na wojnę w Ukrainie. Liczne działania pomocowe mieszkańców i samorządów zrzeszonych w metropolii na rzecz uchodźców.
- Intensywne działania OMGGS w celu wprowadzenia Ustawy Metropolitalnej, w tym złożenie kolejnego wniosku do Marszałka Sejmu o włączenie ustawy do porządku obrad.
- Rozwój transportu zbiorowego. W ubiegłym roku trwały prace nad wprowadzeniem systemu roweru metropolitalnego Mevo 2.0 oraz działania w ramach projektu Mobilna Metropolia.
- Działania w obszarze przestrzeni. Samorządowcy wypracowali przewodnik zawierający gotowe do wdrożenia standardy, mające na celu okiełznanie chaosu reklamowego.
- Do prac nad rozwojem społeczno-gospodarczym można zaliczyć: projekt „Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia”, w tym podpisanie umowy na dofinansowanie projektu „Kultura włącza” oraz projekt „Standard Minimum w Integracji Imigrantów”, w tym opracowanie i rozpoczęcie wdrażania projektu pilotażowego EPIC.
- W ramach rozwoju społeczno-gospodarczego przeprowadzono także rewitalizację obszarów w 8 miastach: Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Pucku, Rumi, Wejherowie, Kartuzach i Żukowie.
- Wsparcie przedsiębiorców zapewnił projekt Tripolis oferujący profesjonalne usługi doradcze dla biznesu.
- W ramach działań na rzecz klimatu w ubiegłym roku przeprowadzono termomodernizację 272 budynków publicznych w 32 gminach i powiatach OMGGS.
- Do programu ELENA umożliwiającego otrzymanie 90% dotacji na przygotowanie inwestycji zgłosiło się 25 metropolitalnych samorządów.
- Wystartował największy, obejmujący 40 szkół, projekt edukacyjny OMGGS: „Klimat w szkołach metropolii”. W ramach niego placówki otrzymały interaktywny sprzęt, przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli i stworzono zielono-niebieskie inwestycje.
- Trwały prace w ramach projektu Liquid Energy, w tym zrealizowanie i opracowanie strategii wykorzystania bioLNG na terenie Obszaru Metropolitalnego.
- W 2022 roku kontynuowano prace nad Strategią Rozwoju Ponadlokalnego oraz Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
- Zakończył się projekt Camelot, w ramach którego w ostatnich latach OMGGS wspólnie z 8 innymi metropoliami dzielił się doświadczeniami na temat odpowiedniego zarządzania funduszami unijnymi.
- Trwał skierowany do imigrantów i osób z niepełnosprawnościami projekt „Kultura włącza”. Przeszkolono 300 pracowników, opracowano zasady, które pomogą instytucjom kultury być bardziej dostępnymi, organizowano spotkania studyjne.
- Do pozostałych działań OMGGS można zaliczyć organizację wydarzeń: Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii, Dni Solidarności Klimatycznej oraz kongresu Smart Metropolia 2022 pod hasłem „Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic”.
Przegląd działań ubiegłego roku nie mógł obyć się bez podsumowania zgłoszonych projektów dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej - tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Mówiono o obszarach takich jak: energetyka, klimat, zdrowie, infrastruktura i usługi społeczne, migranci oraz mobilność w ramach projektów FEP i FENiKS.
Na zdjęciu: uczestnicy Walnego Zebrania Członkółw OMGGS podczas głosowania
Plan na dalsze działania
Omówienie planów na przyszłość to element, którego nie może zabraknąć na corocznym Walnym Zebraniu Członków. W ramach tego punktu przedstawiono projekt strategii OMGGS oraz, obejmujący najbliższe miesiące, harmonogram prac nad strategią, w tym planowane spotkania w powiatach.
Uczestnicy WZC poznali wyznaczone cele strategiczne i operacyjne, a także zaproponowane konkretne kierunki działań.
Omówienie bieżących projektów OMGGS
Czym aktualnie zajmuje się Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot? Odpowiedź na to pytanie padła w kolejnym punkcie zebrania. Zapowiedziano nadchodzące wydarzenia: przypadający na 5 i 6 października kongres Smart Metropolia 2023, który w tym roku opatrzono hasłem „Metropolia przyszłości” oraz Wielki Test Wiedzy o Metropolii. Ponadto poruszono temat Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla OMGGS (SUMP) w kontekście najbliższych działań wymagających zaangażowania członków.
Nie zabrakło również omówienia działań prowadzonych na rzecz migrantów w ramach unijnego projektu EPIC, a także przedsięwzięć wspierających kulturę, takich jak organizowane we współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo szkolenia dla bibliotekarzy w ramach projektu „Kultura Włącza”.