Metropolitalne wiadomości

aktualności

39,5 mln zł unijnego dofinansowania na metropolitalne projekty

Kolejne inwestycje metropolitalne z szansą na dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza. Wśród nich znalazły się termomodernizacja przedszkola, budynku urzędu gminy, straży pożarnej i ośrodka zdrowia. Do tego nowe drogi rowerowe, parkingi, zatoki autobusowe, wiadukty, kładki i inteligentny system informacji. 9 metropolitalnych gmin może otrzymać ponad 39,5 mln zł dofinansowania z UE. Aneks do porozumienia w tej sprawie został podpisany 28 listopada.
 


Termomodernizacja i mobilność - 9 projektów metropolitalnych

Zarząd Województwa Pomorskiego zaakceptował 9 projektów (4 dot. termomodernizacji i 5 dot. mobilności), które są zaplanowane do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza i mają być zrealizowane w 9 metropolitalnych gminach.

Dzięki funduszom unijnym metropolitalne samorządy chcą przeprowadzić termomodernizację przedszkola w Gniewie, budynku urzędu gminy w Somoninie, straży pożarnej w Stężycy oraz ośrodka zdrowia w Przywidzu. W ramach projektów wspierających zrównoważoną mobilność mają powstać m.in. parkingi i nowe drogi rowerowe, chodniki, zatoki autobusowe i nowa poczekalnia przy dworcu PKP w Luzinie. Przy węźle przesiadkowym w Pruszczu Gdańskim mają powstać nowe miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, a przy Centrum Kultury i Sportu kładka ułatwiająca przeprawę przez rzekę Radunię. Wejherowo planuje drogi rowerowe, chodniki, parking przy przystanku SKM Wejherowo Nanice, a także nowe miejsca parkingowe, stojaki rowerowe oraz dwa przystanki autobusowe w rejonie SKM Wejherowo. Rumia z kolei planuje drogę rowerową w kierunku Gdyni od węzła Janowo oraz trasę pieszo-rowerową wzdłuż ul. Starowiejskiej przy węźle integracyjnym Rumia.

Kolejnym krokiem, po akceptacji projektów przez Zarząd Województwa Pomorskiego, będzie nabór wniosków o dofinansowanie, a następnie podpisanie umów z gminami i rozpoczęcie inwestycji. Do tej pory do realizacji zostało wskazanych już 30 projektów z puli 119 metropolitalnych inwestycji planowanych w nowej perspektywie unijnej. 

Temomodernizacje przedszkola, urzędu gminy i budynku OSP

Termomodernizacja budynków to poprawa ich efektywności energetycznej. Inwestycje polegają najczęściej na wymianie okien, drzwi, grzejników, dociepleń ścian i dachów oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy zyskują ocieplone i estetyczne budynki, a gminy oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie i energię (co najmniej o 30%). Inwestycje to także ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza w metropolii.

Jakie metropolitalne inwestycje zostały zaplanowane do dofinansowania?

Gniew - termomodernizacja przedszkola

W ramach inwestycji ma zostać wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, zmodernizowany systemu przygotowania ciepłej wody. Planowane jest także ocieplenie ścian budynku, wymiana drzwi zewnętrznych i okien oraz budowa wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła. Na budynku jest zainstalowana instalacja fotowoltaiczna, której moc obecnie nie wystarcza na potrzeby obiektu. Dzięki inwestycji gmina ma zaoszczędzi na energii elektrycznej i cieplnej oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych.
Kwota dofinansowania: 700 000 zł
 


Gmina Somonino - termomodernizacja budynku urzędu gminy

W ramach inwestycji planowane jest docieplenie podłogi strychu i dachu, docieplenie ścian, częściowa modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia na energooszczędne i modernizacja klimatyzacji. Nie zabraknie rozwiązań sprzyjających adaptacji do zmian klimatu: budowy zielonych ścian, ogrodów deszczowych czy nasadzenia drzew i krzewów. Dzięki inwestycji poprawi się komfort cieplny budynku, a to oznacza zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
Kwota dofinansowania: 1 382 113 zł
 


Gmina Stężyca - termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej

Gmina planuje ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych budynku, docieplenie dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Zakres prac ma obejmować również pozostawienie części magazynowo-garażowej na potrzeby OSP Stężyca oraz częściową zmianę funkcji poszczególnych lokali budynku na funkcję mieszkalną (utworzenie 3 mieszkań komunalnych). Inwestycja ma przyczynić się do poprawy komfortu pracy, ale także estetyki budynku i zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania.
Kwota dofinansowania: 6 603 932 zł
 


Gmina Przywidz - termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia

Gmina planuje ocieplenie budynku, zamontowanie nowej pompy ciepła, a także wymianę drzwi i okien oraz instalację centralnego ogrzewania. W planach jest także budowa ogrodu deszczowego obok budynku ośrodka zdrowia. Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskają ocieplony i estetyczny budynek, a gmina będzie mogła oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i energię. 
Kwota dofinansowania: 2 526 384 zł
 


Metropolia stawia na mobilność

Ekologia i komunikacja jako jedne z najważniejszych założeń działania metropolii będą stanowiły dużą część inwestycji w nowej perspektywie unijnej. W ramach inwestycji związanych z mobilnością metropolitalne samorządy planują m.in. budowę nowej linii tramwajowej, budowę i rozbudowę węzłów integracyjnych, budowę ponad 50 km dróg rowerowych i nowe buspasy.

Wśród projektów zaakceptowanych ostatnio do dofinansowania znalazły się:

Gmina Luzino

Przy węźle integracyjnym wokół dworca PKP mają powstać chodniki, drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe, które ułatwią dostęp użytkowników do dworca. Rowerzyści mają mieć możliwość zostawienia rowerów na nowym parkingu - ma to być 50 miejsc z możliwością zwiększenia tej liczby. Dla transportu autobusowego przewidziano nową drogę dojazdową do węzła, 2 nowe zatoki autobusowe oraz 2 nowe przystanki wraz z wiatami. Podróżujący mają zyskać również parking dla samochodów wraz z częścią Kiss&Go, dla osób z niepełnosprawnościami i zatokami dla taksówek. Pasażerowie przesiadający się na pociąg będą mogli także korzystać z nowej poczekalni. Całość ma być oświetlona 25 latarniami LED - ich działanie będzie sterowane w zależności od pory dnia oraz natężenia ruchu. Na terenie węzła mają pojawić się także ławki, kosze, stojaki rowerowe, znaki drogowe i informacyjne. Małą architekturę uzupełnią krzewy oraz drzewa. Cyfrowy wymiar inwestycji to system informacji, który zapewni zbieranie i udostępnianie informacji m.in. o wolnych miejscach parkingowych.
Kwota dofinansowania: 10 423 535 zł
 


Pruszcz Gdański

Miasto planuje działania związane z rozbudową swojego węzła integracyjnego. Obecny projekt to tylko część przewidzianych działań. Po pierwsze, przy dworcu PKP mają zostać wybudowane nowe miejsca postojowe dla samochodów i rowerów - zgodnie z ideą Park & Ride. Po drugie, przy Centrum Kultury i Sportu ma powstać kładka ułatwiająca przeprawę przez rzekę Radunię. Po trzecie,  wzdłuż drogi wojewódzkiej 227 w Roszkowie ma pojawić się droga pieszo - rowerowa. Droga połączy się z trasą rowerową R28, co poprawi dostęp do węzła integracyjnego mieszkańcom Gminy Pruszcz Gdański. Przewidziany jest także drugi etap tego projektu.
Kwota dofinansowania: 4 493 942,14 zł
 


Wejherowo - 2 projekty

1. Przystanek zintegrowany SKM Wejherowo Nanice będzie nowym kierunkiem dla części podróży. Dzięki dofinansowaniu ma powstać droga rowerowa, chodniki, 30 miejsc parkingowych dla rowerów, blisko 110 - dla samochodów, wiadukt w ciągu linii kolejowej 202. Poza tym w ramach projektu ma być wybudowana droga dojazdowa, kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz mała architektura. Bezpieczeństwo zapewni nowe oświetlenie oraz monitoring. Ten przystanek jest nową propozycją dla podróżujących, ma odciążyć centrum miasta i pomóc łączyć podróże rowerem, samochodem, autobusem i koleją.
Kwota dofinansowania: 4 288 459 zł

2. Przy węźle integracyjnym w rejonie SKM Wejherowo miasto planuje dwa parkingi na 335 miejsc wraz z postojem dla 6 taksówek oraz dwoma przystankami autobusowymi. Dotacja ma sfinansować także chodniki, drogi autobusowe, stojaki rowerowe, zieleń, a także w części budowę wiaduktu drogowego. Ma powstać także droga rowerowa, która połączy już istniejące odcinki dróg - zapewniając ciągłość tras rowerowych. Całość przedsięwzięcia oznacza także wykonanie kanalizacji deszczowej, oświetlenia oraz monitoringu.  Część prac (wiadukt kolejowy w ciągu linii kolejowej 202) będzie wykonana przez PKP w ramach modernizacji tej linii kolejowej.
Kwota dofinansowania: 7 650 000 zł
Łączna kwota dofinansowania 2 projektów: 11 938 459 zł

 


 

Rumia

Inwestycje mają się skupić wokół dwóch węzłów integracyjnych: “Janowo” i “Rumia”. Przy pierwszym z nich powstanie droga rowerowa w kierunku Gdyni (wzdłuż DW nr 468). Przy drugim węźle powstanie trasa pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Starowiejskiej. Droga ta przedłuży już istniejące trasy. Także na węźle “Janowo” zostanie zainstalowany inteligentny system informacji o sytuacji na parkingu węzła, który będzie monitorować, analizować i informować użytkowników za pomocą tablic informacyjnych.
Kwota dofinansowania: 1 500 000 zł
 


#FunduszeUE - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Uzgodnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego inwestycje to trzecia pula projektów wpisanych do Porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pod koniec lipca br. 12 pierwszych projektów zostało wytypowanych do realizacji. 10 z nich dotyczyło termomodernizacji szkół, urzędów, bibliotek i budynków komunalnych, a 2 projekty budowy nowych dróg rowerowych w Gdańsku i w Sopocie.

>>> Pierwszy pakiet projektów ZIT wytypowany do realizacji

Druga pula projektów została wpisana do Porozumienia pod koniec października br. Dwa z nich dotyczyły projektów związanych z transportem, a 7 z termomodernizacją m.in. szkół, przedszkoli, bibliotek i świetlic.

>>> 49 mln unijnego dofinansowania na metropolitalne projekty

W lutym tego roku OMGGS podpisał porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (UMWP) i ponownie stał się Instytucją Pośredniczącą w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza to, że metropolia będzie koordynowała inwestycje w 46 pomorskich gminach i powiatach, które będą finansowane z regionalnego programu unijnego. Projekty będą finansowane z Funduszy Europejskich dla Pomorza (FEP). Łącznie zrealizowanych będzie 119 inwestycji, które otrzymają 767 mln zł unijnego dofinansowania.

>>> Porozumienie w sprawie realizacji inwestycji metropolitalnych

 

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT