Metropolitalne wiadomości

aktualności

Metropolitalna Komisja ds. Kultury

3.MFK webinarium: Jak projektować działania integrujące?

 

W czasach pandemii kultura przenosi się do sieci. Stan nadzwyczajny zmusił nas do przełożenia terminu 3. Metropolitalnego Forum Kultury, dlatego na dyskusję o kulturze zapraszamy online podczas webinarium pt. Jak projektować działania integrujące?. Spotykamy się 3 kwietnia o godz. 12:00

 

Do pokoju webinarowego można dołączyć tutaj: www.livewebinar.com/489-024-023 (w pokoju zmieści się 100 osób).

 

 

Porozmawiamy o tym, jakie bariery i jakie szanse stwarzają duże instytucje kultury we włączaniu nowych mieszkańców w swoje działania. O dobrych praktykach i swoich doświadczeniach opowiedzą nam Bartek Rief  i Marta Otrębska – praktycy, działający w dwóch instytucjach z największych miast metropolii – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Emigracji w Gdyni. Poznamy szczegóły projektów skierowanych do migrantów: Program Cześć oraz Gdynia Language Swap. 

 

Program CZEŚĆ!  Europejskiego Centrum Solidarności skierowany jest do nowych mieszkańców i mieszkanek miasta. Pozwala im nauczyć się języka polskiego, poznać kulturę i społeczność Gdańska. Szczegóły: www.ecs.gda.pl/czesc

 

Projekt  Gdynia Language Swap Muzeum Emigracji to punkt wymiany językowej organizowany od maja 2018, miejsce rozmów, spotkań i twórczego spędzania czasu. Szczegóły: www.polska1.pl/pl/dzialania/gdynia-language-swap.

 

Marta Otrębska

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. Na co dzień zajmuje się koordynacją działań skierowanych do migrantów, osób z niepełnosprawnościami oraz młodzieży, a także współtworzeniem oferty edukacyjnej muzeum skierowanej do różnych grup odbiorców. Wcześniej zajmowała się współpracą międzynarodową w gdyńskim stowarzyszeniu Centrum Współpracy Młodzieży, gdzie koordynowała projekty wymian międzynarodowych, wolontariatu europejskiego oraz wizyt studyjnych dla osób z Europy Wschodniej.

Bartosz Rief

Z wykształcenia inżynier ochrony środowiska, ale z pasji i praktyki osoba zaangażowana w działalność społeczną. Pracował jako trener, mentor oraz koordynator projektów w organizacjach pozarządowych zajmujących się aktywnością społeczną, edukacją, współzależnościami globalnymi oraz zaangażowaniem obywatelskim. Współtworzył oddolne Alternatywne Centrum Kultury Zebra. Interesuje się miejscami kultury i aktywności społecznej tworzonymi przez mieszkańców i mieszkanki, gotuje, czyta oraz słucha i tworzy muzykę. Ciągle wierzy, że może zmieniać świat.

Rozmowę poprowadzi Alicja Jelińska z OMGGS.

 

Temat integracji w kulturze to główny cel Komisji Kultury i Komisji Społeczno-Gospodarczej OMGGS na 2020 rok. W ramach naszych działań powstał standard minimum dla migrantów oraz przewodnik po integracji.

 

Przeczytaj również:

Pomorski przewodnik po integracji

Konferencja "Standardy minimum w integracji migrantów i migrantek"

 

 

  • GIWK