Metropolitalne wiadomości

aktualności

40 zamówieniowców i prawo opcji. Kolejne spotkanie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji

Prawo opcji jako jeden z aspektów ustawy prawo zamówień publicznych - to było tematyką kolejnego, w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji, spotkania zorganizowanego przez OMGGS. Udział w nim wzięło aż 40 urzędników z obszaru OMGGS, odpowiedzialnych za zamówienia publiczne w swoich jednostkach. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Szulakowska, kierowniczka Wydziału Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Wejherowie.
 

Na zdjęciu uczestnicy szkolenia

Fot. OMGGS


Pierwsze powakacyjne spotkanie 40 specjalistów ds. zamówień publicznych odbyło się w środę, 11 września, w siedzibie stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jest to jednocześnie już drugie we wrześniu wydarzenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji.

 

Współpraca i wsparcie w ramach Metropolii

Przypomnijmy: MCK to projekt OMGGS, oferujący zarówno bezpłatne szkolenia, jak i konferencje oraz warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin, jak np. zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne czy planowanie przestrzenne, szkolą urzędników z obszaru OMGGS, pomagając im w ten sposób zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników po to, by mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy, wpisuje się w ideę Metropolii, stawiającej na rozwój i profesjonalizację kadr oraz współpracę i pełne wsparcie.

 

Po Centrum Usług Wspólnych czas na prawo opcji w zamówieniach publicznych

Po poniedziałkowym spotkaniu, dotyczącym działalności Centrum Usług Wspólnych, w którym udział wzięło kilkunastu przedstawicieli samorządów zrzeszonych w OMGGS, przyszedł czas na zamówienia publiczne. Temat trudny i skomplikowany, a więc tym bardziej wymagające dobrego przygotowania, wsparcia i ciągłego poszerzania wiedzy – choćby o prawo opcji, jeden z instrumentów przewidzianych w ustawie pzp.

- Miałam dziś przyjemność omówić temat opcji i wznowienia w zamówieniach publicznych – powiedziała Agnieszka Szulakowska, kierowniczka Wydziału Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Wejherowie. - Pozwalają one zamawiającym w sposób bardziej elastyczny kształtować umowy o zamówienia publiczne - niezależnie od typu prowadzonego postępowania - poprzez zwiększenie zamówienia: przedmiotowo, czasowo, jak i ilościowo – podkreśliła.

 

Prawo opcji - uprawnienie czy obowiązek?

Jak się okazuje, możliwość skorzystania z opcji lub wznowienia stanowi uprawnienie zamawiającego, a nie obowiązek.

- Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji ostatecznego nieskorzystania przez zamawiającego z tej możliwości, wykonawcy nie przysługuje z tego tytułu żadne roszczenie. Zatem są to ważne tematy, o których warto rozmawiać i wymieniać się doświadczeniem, aby z jednej strony usprawnić proces realizacji zamówień, a z drugiej nie narazić kierownika zamawiającego na zarzut naruszenia przepisów – dodała Agnieszka Szulakowska.

Jednocześnie zaprasza na kolejne spotkanie zamówieniowców.

- Odbędzie się ono 7 października 2024 roku, a w jego trakcie szczegółowo zostanie omówiona tematyka dotycząca szacowania wartości zamówienia. Szkolenie poprowadzi radca prawny Małgorzata Stręciwilk, która specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz dyscyplinie finansów publicznych. Warto więc zarezerwować termin w kalendarzu – informuje Agnieszka Szulakowska.

 

Na zdjęciu uczestnicy szkolenia

Fot. OMGGS

 

Długa tradycja spotkań zamówieniowców z obszaru OMGGS

Spotkanie zamówieniowców, czyli specjalistów  od zamówień publicznych z jednostek samorządowych, należących do Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, mają już kilkuletnią tradycję. Ich uczestnicy średnio raz w miesiącu szkolą się, wymieniają doświadczenia i uczestniczą w prelekcjach, prowadzanych – co istotne - przez praktyków. Stanowią już zgrany, wyspecjalizowany i dobrze znający się zespół profesjonalistów, którzy pomagają sobie nawzajem. Spotkania zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

- Często bywa tak, że zgłaszają się do nas nowo zatrudnieni pracownicy od zamówień publicznych, którzy potrzebują wsparcia podczas przygotowania swojego pierwszego postępowania. Na naszych spotkaniach takie wsparcie i potrzebną wiedzę otrzymują od razu – mówi Weronika Michałowska, kierowniczka ds. administracji w biurze OMGGS i koordynatorka grupy specjalistów ds. zamówień publicznych. – Co istotne, ta pomoc i wsparcie nie odbywa się tylko podczas spotkań stacjonarnych, ale również online – dodaje Weronika Michałowska.

Jak ważny dla każdego samorządu jest obszar zamówień publicznych?

- Jest kluczowy, bo dotyczy wydatkowania środków publicznych i od tego, jak zostaną przeprowadzone postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zależy powodzenie realizacji danego zamówienia w szczególności inwestycji – mówi Weronika Michałowska. – Z doświadczenia wiemy, że najwięcej korekt dotyczy postępowań realizowanych z udziałem środków unijnych, dlatego musimy dbać, aby urzędnicy byli odpowiednio przeszkoleni, gdyż działają w imieniu kierownika jednostki, a wszystkim zależy na prawidłowym wydatkowaniu środków. Podsumowując, im lepiej przeszkolony zespół i im większe doświadczenie odpowiadających za to specjalistów, tym większa szansa na skuteczną realizację projektów – podkreśla.

 

Najbliższe szkolenia w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji

W ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji w najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania dla członków OMGSS:

  • 12 września (czwartek) - Przyjazna komunikacja bez hejtu. Jak walczyć z mową nienawiści,
  • 13 września (piątek) - posiedzenie inauguracyjne Zespołu Smart City,
  • 19 września (czwartek) - Centrum Usług Wspólnych. Jak się do tego zabrać - spotkanie dla początkujących,
  • 26 września (czwartek) - konferencja ekspercka: Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rok po nowelizacji. Pierwsze doświadczenia.
  • 7 października (poniedziałek) - Szacowanie wartości zamówienia

 

Chcesz otrzymywać informacje dot. szkoleń i spotkań w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji? Zgłoszenia: https://forms.gle/mDoxQXzpdq4GhApZA

Koordynator MCK: Weronika Michałowska, e-mail: weronika.michalowska@metropoliagdansk.pl

 

Czytaj także:

>>> Metropolitalne Centrum Kompetencji - nowy projekt OMGGS

>>> Przyjazna komunikacja bez hejtu - szkolenie dla instytucji kultury

>>> Szkolenie "Glocal: Odkryj międzynarodowy potencjał regionu"

 

 

 

 

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT