aktualności
547 uczestników bezpłatnych szkoleń Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Tak działamy w OMGGS!
4 miesiące, 14 szkoleń i konferencji, 547 uczestników – to składa się na ubiegłoroczny sukces najnowszego projektu realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, czyli Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Od września do grudnia 2024 roku, w bezpłatnych szkoleniach i wydarzeniach, realizowanych w ramach tego projektu, a przeznaczonych dla pracowników samorządowych z terenu metropolii, udział wzięło ponad pół tysiąca osób!
Czym jest Metropolitalne Centrum Kompetencji? To projekt Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oferujący szeroki zakres szkoleń, warsztatów oraz konferencji dla pracowników samorządowych. Cel projektu to rozwijanie umiejętności, podnoszenie kwalifikacji, poszerzanie wiedzy uczestników po to, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy.
Bezpłatne, bo?
Metropolitalna oferta szkoleniowa obejmuje również warsztaty i konferencje. Stanowi solidne wsparcie dla samorządów w doskonaleniu umiejętności urzędników i jednocześnie profesjonalizację kadr zatrudnionych w gminach i powiatach metropolii. Co istotne, Metropolitalne Centrum Kompetencji to projekt, który pozwala swoim uczestnikom uniknąć ponoszenia kosztów, jakie ponieśliby choćby w szkoleniach organizowanych na rynku komercyjnym.
- Jest to szczególnie istotne dla mniejszych samorządów z terenu naszej metropolii, posiadających ograniczone środki na ten cel. Chcę również podkreślić, że MCK to nie tylko przydatna wiedza, ale i wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. To także możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych oraz sieciowanie, czyli nawiązywanie kontaktów, poznawanie kolegów „po fachu” z innych metropolitalnych miejscowości. Nie tylko szkolimy, podnosimy kompetencje, ale i łączymy ludzi m.in. po to, by wspierali się wiedzą i doświadczeniem w codziennej pracy – mówi Weronika Michałowska, koordynatorka MCK w OMGGS.
Tak szkolimy w metropolii
Wydarzenia, które w 2024 r. odbyły się w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji prowadzili uznani eksperci i specjaliści z różnych dziedzin. Oferta szkoleniowa była na bieżąco uzupełniana o nowe trendy i aktualne zapotrzebowanie, wynikające choćby ze zmiany przepisów. Działania Centrum były i są powiązane z pracami metropolitalnych komisji tematycznych: klimatu, transportu i mobilności, integracji społecznej, urbanistyczno-architektonicznej, kultury, rozwoju gospodarczego.
Trochę liczb
Jak wygląda Metropolitalne Centrum Kompetencji w statystykach? Oto podsumowanie projektu - licząc od września do grudnia 2024 r.:
- 547 – łączna liczba uczestników wszystkich wydarzeń,
- 14 – liczba szkoleń, warsztatów i konferencji,
- 4 - tyle miesięcy trwał projekt w 2024 r.,
- 120 – tyle osób wzięło udział w szkoleniu w Sopocie, dotyczącym wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia i była najwyższa frekwencja,
- 68 - największa liczba uczestników - z Gdyni.
Jakie szkolenia odbyły się w 2024?
To m.in. prawo opcji w zamówieniach publicznych, przyjazna komunikacja bez hejtu, czyli jak walczyć z mową nienawiści, jak zorganizować w swojej gminie Centrum Usług Wspólnych, jak szacować wartość zamówienia, jak odkryć międzynarodowy potencjał regionu, finanse publiczne, otwarte dane w zamówieniach publicznych, wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji w pracy pracownika samorządowego, zasady techniki prawodawczej w planowaniu przestrzennym, zmiany w ustawie o finansach publicznych i umowy w systemie zamówień publicznych.
- Oferta MCK jest bardzo różnorodna, niemniej w dużej skierowana do specjalistów, zajmujących się w swoich samorządach zamówieniami publicznymi. Powód? Często zmieniające się przepisy ustawy „Prawo o zamówieniach publicznych”, skomplikowana materia prawna, ale również świadomość odpowiedzialności finansowej w przypadku wystąpienia błędu np. w przygotowaniu przetargu po stronie danego urzędu. Tak jest zawsze, gdy mamy do czynienia z obrotem publicznymi pieniędzmi, dlatego dla wszystkich zamówieniowców – jak nazywamy osoby zajmujące się w samorządach przetargami i zamówieniami - tak ważna jest świadomość zmian przepisów, wykładnia prawna, orzecznictwo i przykłady z życia, co robić, czego nie robić i jak uniknąć kłopotów na różnych etapach takich właśnie postępowań – wyjaśnia Weronika Michałowska.
Szkolenia - nierzadko dwudniowe - to nie tylko wykłady, ale i praktyczne warsztaty, uzupełnione o sesje pytań i odpowiedzi. Uczestnicy w ten sposób angażują się w zdobywanie wiedzy i dzięki praktyce mogą wdrożyć to, czego się nauczyli, do codziennej pracy. To również możliwość indywidualnych rozmów z prowadzącymi, na temat realizowanego aktualnie projektu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Z kolei sieciowanie umożliwia urzędnikom wsparcie w ich pracy przez kolegów ze szkolenia z sąsiednich samorządów.
Plany na 2025 rok – szkolenie z AI hitem zimy i wiosny
Za nami już pierwsze tegoroczne szkolenie. 24 urzędników samorządów metropolitalnych z Gdyni, Redy, Stegny, Sztumu, Malborka, Sopotu i Linii spotkało się w biurze OMGGS, by nauczyć się usprawnienia pisania i komunikacji w erze sztucznej inteligencji, z użyciem narzędzia, jakim jest słynny Chat GPT.
- To szkolenie spotkało się z tak ogromnym zainteresowaniem, że wszystkie miejsca zostały już zajęte na kolejne edycje wydarzenia, zaplanowane w marcu i kwietniu. Natomiast już za kilka dni, bo w piątek, 7 lutego, porozmawiamy o tym, jak wykorzystać technologię kosmiczną do zwiększenia wpływów z podatku od nieruchomości. To najlepiej dowodzi nie tylko wszechstronności tematyki, poruszanej na szkoleniach w ramach MCK, ale i bieżącego zapotrzebowania, zgodnego z najnowszymi trendami i duchem czasu – podsumowuje Weronika Michałowska.
****
Metropolitalne Centrum Kompetencji – szkolimy i podnosimy kompetencje
MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.
Aby otrzymywać bieżące informacje dot. szkoleń i spotkań w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji należy wysłać zgłoszenie: LINK
Koordynatorem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest: Weronika Michałowska, e-mail: weronika.michalowska@metropoliagdansk.pl
>>> Więcej informacji o Metropolitalnym Centrum Kompetencji TUTAJ