Metropolitalne wiadomości

aktualności

Blisko setka uczestników ostatniego w tym roku szkolenia w ramach MCK

95 uczestników i 2 dni intensywnej pracy - tak wyglądało ostatnie w tym roku szkolenie, zrealizowane przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Tym razem samorządowi specjaliści od projektów i zamówień publicznych zgłębiali zagadnienia związane z przygotowaniem, zawieraniem, zmianami i rozwiązywaniem umów, ze szczególnym uwzględnieniem robót budowlanych.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia "Umowy w systemie zamówień publicznych"
 

Dużo konkretnej merytorycznej wiedzy, popartej praktycznymi warsztatami dla uczestników, seria pytań i odpowiedzi - to przebieg ostatniego w 2024 roku szkolenia z zamówień publicznych. Odbyło się 16 i 17 grudnia, a przyciągnęło aż 95 specjalistów od projektów, zamówień publicznych oraz osób biorących udział w procesach przygotowania umów z metropolitalnych samorządów.

Zamówienia publiczne to nie tylko przetargi

Czym są zamówienia publiczne? To odpłatne umowy, które są zawierane między podmiotem publicznym - np. danym samorządem czy jednostką budżetową - a wykonawcą. Przedmiotem takiej umowy mogą być prace budowlane, usługi bądź też dostawy.

Zamówienia publiczne stanowią element finansów publicznych i mają ściśle określony przebieg procedur, związanych z wydatkowaniem środków publicznych. Zamówienia to nie tylko przetargi - ograniczone czy nieograniczone - ale również m.in. dialog konkurencyjny, negocjacje z ogłoszeniem i bez ogłoszenia, czy zamówienia z wolnej ręki. Każdy z tych trybów jest dokładnie określony przepisami i podlega kontroli. To trudna i wymagająca materia, a w świetle zmieniającego się orzecznictwa sądowego czy zmian w prawie, wymaga od specjalistów, którzy się tym zajmują, nieustannego podnoszenia kompetencji.

Wiedza merytoryczna od uznanej ekspertki

Magnesem dla uczestników szkolenia była nie tylko interesująca tematyka - niezwykle ważna dla każdej jednostki samorzadu terytornialnego - ale i osoba prowadzącej. Dwudniowe szkolenie i warsztaty poprowadziła bowiem radczyni prawna Agata Wujewska, uznana ekspertka w zakresie prawa zamówień publicznych, zamówień sektorowych oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych, w tym inwestycji realizowanych w oparciu o międzynarodowe standardy kontraktów FIDIC. To również autorka licznych publikacji poświęconych zagadnieniom związanym z prawem zamówień publicznych w czasopismach „Przetargi Publiczne” i „Zamawiający”.  
 

Na zdjęciu: Agata Wujewska, prowadząca szkolenie

Na zdjęciu: Agata Wujewska, prowadząca szkolenie

 

- Dziś porozmawiamy o systemie umów w systemie prawa zamówień publicznych, o tym, jak do tych kontraktów zawieranych w reżimie zamówieniowym stosować przepisy prawa cywilnego - powiedziała nam przed szkoleniem Agata Wujewska. - Opowiem o tym, co warto stosować, czego warto unikać, jakie główne problemy mogą pojawić się zarówno dla zamawiającego, jak i wykonawców, a także jak możemy próbować tym problemom przeciwdziałać, konstruując umowę albo już ją realizując - podkreśliła.

Skomplikowana prawna materia

Tematyka szkolenia była o tyle istotna dla urzędników, że już na etapie przygotowywania zamówienia powinni próbować zaradzić ewentualnym problemom.

- Pozwoli to w szczególności z perspektywy zamawiającego osiągnąć jak najlepsze rezultaty zamówienia. Czyli nie samo przygotowanie zamówienia i udzielenie go wykonawcy, ale realne osiągnięcie celu publicznego, który sobie zamierzyliśmy, organizując dane zamówienie - dodała Agata Wujewska.

Specjaliści od prawa zamówień publicznych przez cały czas muszą na bieżąco śledzić częste zmiany w prawie i orzecznictwie. To oznacza bezustanne szkolenia i dokształcanie.

- Nie tylko często zmieniają się przepisy, ale i orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej. Bardzo wiele zależy od szczegółów. Warto zatem wiedzieć, na uwagę zwraca KIO. Im więcej czasu upływa od stosowania przepisów, tym jesteśmy bogatsi o różnego rodzaju “case study” i problemy, które pojawiają się z ich stosowaniem. Dlatego warto skonfrontować to, jak ktoś inny sobie z danym problemem poradził - po to, żeby samemu ułatwić sobie życie - podsumowała Agata Wujewska.

Pożyteczne szkolenie z praktycznym podejściem

Zapytaliśmy uczestników szkolenia o wrażenia.

- To szkolenie przydatne dla wszystkich samorządowców, którzy zajmują się realizacją projektów z zamówieniami publicznymi, szczególnie budowami. Ale były też fragmenty dotyczące usług i dostaw, więc każdy znalazł w tym szkoleniu coś dla siebie. Bardzo dużo wiedzy, profesjonalizm, merytoryka - tylko musimy z tego korzystać - powiedziała Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierowniczka referatu ds. realizacji projektów Gminy Kosakowo.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia

 

Podobnego zdania była była koordynatorka biura realizacji projektów z Urzędu Gminy Kosakowa, Dominika Grymajło.

- To było takie praktyczne podejście, mogliśmy pierwszego dnia zadawać pytania, dotyczące kwestii, które nas nurtują, a drugiego dnia otrzymaliśmy odpowiedzi na nie. Prowadząca przedstawiłą konkretne “case study” i sytyuacje z życia wzięte, takie, z jakimi spotykamy się w samorządach na co dzień. W projektach unijnych jest to szczególnie istotne. Oceniam to szkolenie jako pomocne zarówno tym, którzy przygotowują zamówienie publiczne, jak i tym,  przygotowują wnioski o dofinansowanie. Praktyka pokazuje bowiem, jak ważna jest ocena zamówień publicznych, jak ważne jest badanie zapisów umowy - zaznaczyła Dominika Grymajło. 

Dla Eweliny Walkusz, młodszej referentki ds. zamówień publicznych, programów europejskich oraz projektów zewnętrznych z Urzędu Gminy Linia, było to kolejne szkolenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji, z którego skorzystała.

- Temat umów, tego jak powinny wyglądać, ich prawidłowość - to interesujące i pomocne w naszej codziennej pracy. Byłam również na szkoleniu, organizowanym przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w październiku i mogę stwierdzić, że warto przyjeżdżać na te szkolenia i brać w nich aktywny udział. Ta wiedza przydaje się nam w pracy. Wszystkich zatem do tego zachęcam - podkreśliła Ewelina Walkusz.

Metropolitalne Centrum Kompetencji – szkolimy i podnosimy kompetencje

MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.
 

>>> Więcej informacji o Metropolitalnym Centrum Kompetencji TUTAJ

 

Szkolenie „Umowy w systemie zamówień publicznych” było finansowane z projektu Pomocy Technicznej na 2024 r. w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027”.

 

  • GIWK