Metropolitalne wiadomości

aktualności

Co zmieniło się w ustawie o finansach publicznych? Szkolenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji

Jakie istotne zmiany w ustawie o finansach publicznych oraz ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadzono do porządku prawnego? Jak stosować nowy mechanizm finansowania samorządów oraz rozwiązania w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego? To zagadnienia prezentowane podczas jednego z ostatnich w tym roku szkoleń w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia


W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, uczestniczyło kilkunastu specjalistów z metropolitalnych samorządów, odpowiedzialnych w swoich jednostkach za finanse publiczne.

Zmiany w prawie, zmiany w finansowaniu samorządów

O to, czego dokładnie dotyczy szkolenie, zapytaliśmy prowadzącego szkolenie, dr hab. Przemysława Panfila z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, znanego specjalisty z zakresu finansów publicznych.

- W ustawie o finansach publicznych zmieniło się niedużo, ale one są pochodną dużo ważniejszych zmian, jaką jest ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - powiedział dr hab. Przemysław Panfil. - Mamy zupełenie nowa ustawę, kóra reformuje w bardzo istotny sposób mechanizm finansowania jednostek samorządu terytorialnego, przesuwając akcenty zewnętrznych źródeł finansowania samorządów z subwencji ogólnej na rzecz zwiększonych udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych. Idzie za tym też zwiększenie środków finansowych przynajmniej dla części jednostek samorządu terytorialnego - podkreślił.
 

Nowy mechanizm finansowania jednostek samorządu terytorialnego

Praca w jednostkach samorządu terytorialnego i jednostkach budżetowych, szczególnie związana z finansami, oznacza ciągłą gotowość do zmian w prawie.

- Urzędnicy muszą na bieżąco śledzić wszystkie nowelizacje czy interpretacje w i tak już skomplikowanych przepisach. Korzystając z bezpłatnej oferty Metropolitalnego Centrum Kompetencji, nowego projektu, jaki realizujemy w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, mają gwarancję otrzymania rzetelnej, aktualnej wiedzy o wszystkich aspektach finansów publicznych - mówi Weronika Michałowska, kierownik ds. administracji w biurze OMGGS i koordynatorka MCK.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia
 

Metropolitalne Centrum Kompetencji – szkolimy i podnosimy kompetencje

MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.


>>> Więcej informacji o Metropolitalnym Centrum Kompetencji TUTAJ

  • GIWK