Metropolitalne wiadomości

aktualności

Czy rok 2025 będzie przełomem dla Metropolii? Walne Zebranie Członków OMGGS

Dyskusja o przyszłości metropolii, o wyzwaniach na najbliższy czas, a także o tym co zmieni ustawa metropolitalna na Pomorzu - między innymi o tym rozmawiali samorządowcy i zaproszeni goście na Walnym Zebraniu Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wśród tematów pojawiły się także szkolenia w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji oraz realizacja i finansowanie przyszłorocznych projektów. Samorządowcy wybrali też dwóch nowych członków Rady oraz nową wiceprezes Zarządu.
 

 

35. Walne Zebranie Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot odbyło się tym razem we Władysławowie, gdzie spotkali się nie tylko samorządowcy, ale także władze województwa: wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, marszałek województwa Mieczysław Struk, posłowie: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Buczyńska, Kazimierz Plocke i Rafał Siemaszko oraz przedstawiciele uczelni wyższych. W Zebraniu w charakterze obserwatora uczestniczył także prezydent Elbląga Michał Missan.
 


Głównym tematem spotkania było omówienie przygotowań do wdrożenia ustawy metropolitalnej dla Pomorza, plany działań na przyszły rok, a także szkolenia kadr metropolii w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji.

 

- Przed nami kluczowe dyskusje o przyszłości metropolii. O tym jakie wyzwania czekają nas w nadchodzących latach, co zmieni ustawa metropolitalna, a jakie nowe zadania, poza transportem, powierzymy Związkowi Metropolitalnemu. Omawiamy też plan działań na 2025 rok i kolejne kroki dla rozwoju współpracy metropolitalnej. Razem budujemy naszą przyszłość i silną metropolię! - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Dla mieszkańców Gdyni metropolia to jeden z największych priorytetów tej kadencji - abyśmy mieli szansę szybko się przemieszczać, żebyśmy byli w stanie wygodnie mieszkać, pracować, komfortowo żyć. Wielkie dzięki za pracę już wykonaną - powiedziała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.


Nowi członkowie Rady i nowa wiceprezes Zarządu

Podczas Walnego Zebrania Członków we Władysławowie samorządowcy podjęli uchwałę ws. powołania dwóch nowych członków Rady OMGGS. Zostali nimi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa. Obecnie Rada OMGGS liczy 14 członków.

 

- Rumia jest od kilkunastu lat zaangażowana w tworzenie Obszaru Metropolitalnego. Widzimy, jakie są z tego korzyści, stąd nasze zaangażowanie. Możemy lobbować za lepszymi rozwiązaniami - powiedział Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

- Bardzo mnie cieszy ta nominacja. Tczew znalazł się na swoim miejscu, czyli w tym gronie, które decyduje o metropolii. Moim zdaniem, bez Tczewa metropolia funkcjonowałaby dużo gorzej - powiedział Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa.

Na nowego członka Zarządu OMGGS została powołana Joanna Bogdziewicz-Wróblewska. Zastąpiła na tym stanowisku Macieja Ruska, wiceburmistrza Malborka. 
 

 

- Jestem bardzo wdzięczna za to, że mogę być w tym procesie. Przed metropolią bardzo duże wyzwanie, czyli utworzenie związku metropolitalnego, na który czekamy od wielu lat. Bardzo się cieszę, że miałam okazję współpracować z OMGGS przez ostatnie 3 lata koordynując prace nad strategią rozwoju. Od początku zakładaliśmy, że ta strategia będzie również strategią przyszłego związku - powiedziała Joanna Bogdziewicz-Wróblewska, nowa członkini Zarządu OMGGS.

Zakończenie rządowych prac nad ustawą jeszcze w tym roku

Pierwsza część posiedzenia dotyczyła planu działań OMGGS i budżetu na 2025 rok w kontekście przekształcenia stowarzyszenia w związek metropolitalny. Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - rządowe prace nad ustawą powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Przy MSWiA działa zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i ze Śląska pracuje nad pomorską ustawą, która jednocześnie ma zmienić ustawę dot. jedynej do tej pory Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM).

- Jednym z naszych celów jest zbliżenie mieszkańców wszystkich powiatów w metropolii i umożliwienie lepszego połączenia z Trójmiastem. Ale ustawa to również lepsze planowanie przestrzenne, ochrona klimatu, większy dostęp do usług publicznych, lepsze kompetencje kadr, promocja i zarządzanie przez dane - powiedział Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, przedstawiając najważniejsze założenia ustawy metropolitalnej.

- Nasi mieszkańcy czekają na lepszą jakość. Szczególnie jeżeli chodzi o transport. Bez tego nasz region się nie rozwinie. Jeśli chcemy, żeby nasze wysiłki i starania o ustawę nie poszły na marne - musimy stworzyć jak najlepsze dla mieszkańców rozwiązania komunikacyjne - powiedziała poseł Magdalena Kołodziejczak.

- Jako wiceprezydentka Wejherowa przez wiele lat pracowałam nad projektem ustawy. Związek metropolitalny to dodatkowa jakość. Powstaje po to, by realizować dalekosiężne plany rozwoju Metropolii, która jest rdzeniem gospodarczym i kulturalnym - powiedziała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.
 

 

- Ustawa to namacalna korzyść dla mieszkańców. To nasza wspólna szansa, żebyśmy w dziedzinach określonych w ustawie odnieśli sukces - powiedział marszałek Mieczysław Struk.

- Ustawa to nowe połączenia kolejowe, tramwajowe, autobusowe, integracja taryf oraz ulg, ale i nowe usługi. Szeroko rozumiana mobilność to nie tylko komunikacja miejska, ale i np. MEVO. Główne założenia naszego projektu są takie, by mieszkaniec czy pasażer nie zwracał uwagi na to, kto jest organizatorem transportu, tylko wsiadł, skasował bilet, użył do tego aplikacji, systemu cyfrowego czy nawet zwykłego, papierowego biletu i mógł  skorzystać z komunikacji na terenie całej metropolii - powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

>>>Więcej o ustawie metropolitalnej przeczytasz tu - kliknij link, a o tym, ile znaczy ona dla Pomorza tu - kliknij link.
 

Sukces MCK i nowe wyzwania

Kolejna część Walnego Zebrania poświęcona była Metropolitalnemu Centrum Kompetencji (MCK). To nowy projekt OMGGS, dzięki któremu samorządowcy za darmo podwyższają swoje kompetencje w obszarach m.in. zamówień publicznych i komunikacji. Do tej pory w szkoleniach udział wzięło ponad 300 urzędników. Na Walnym Zebraniu Członków przedstawiono plan działań MCK na najbliższe miesiące, jak i wyniki badań dot. wpływ na ocenę pracy samorządowców.


>>> Czytaj więcej o MCK
 

 


***
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot to stowarzyszenie 61 miast, gmin i powiatów woj. pomorskiego, w których mieszka 1,6 mln mieszkańców. Od 2011 r. pracuje nad tym, aby metropolia stała się dobrym miejscem do życia, pracy, nauki, wychowania dzieci oraz magnesem, który przyciąga inwestorów.

OMGGS działa w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja.

Od 2015 r. OMGGS pełni funkcję Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, co oznacza, że koordynuje realizację pakietu projektów europejskich współfinansowanych z Funduszy Europejskich dla Pomorza. W nowej perspektywie unijnej OMGGS zrealizuje ponad 120 projektów z dofinansowaniem ponad 780 mln zł z UE. Będą to m.in.: budowa i przebudowa węzłów integracyjnych, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizacje prawie 100 szkół, przedszkoli i budynków komunalnych, powiększenie powierzchni zielonej, domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów oraz wsparcie dla imigrantów.

W 2023 r. OMGGS uruchomił system roweru metropolitalnego MEVO, z którego można korzystać na terenie 16 gmin metropolii. W sobotę 16 listopada MEVO świętuje pierwsze urodziny.  >>>Czytaj więcej o urodzinach MEVO

 

Fot. K. Kędzior

 

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT