Metropolitalne wiadomości

aktualności

Darmowe MEVO dla organizacji pożytku publicznego

Rozstrzygnęliśmy drugi konkurs OMGGS dla organizacji pożytku publicznego. Pięć rocznych abonamentów MEVO trafi do Fundacji LWF w Polsce (Centrum Społeczności w Gdańsku) i Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Z rowerów przez cały 2025 r. będą korzystać pracownicy oraz wolontariusze tych instytucji.
 

Fot. Konrad Kędzior

Na początku grudnia OMGGS ogłosił konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym do wygrania były roczne abonamenty MEVO.

- Jako metropolia chcemy aktywnie wspierać i angażować się w działania społeczne, włączać się w inicjatywy, które przynoszą realne korzyści dla naszych mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że organizacje pożytku publicznego mają często ograniczone środki finansowe, a wielu pracowników społecznych na co dzień przemieszcza się regularnie po swoich miastach. Chcemy im pomóc. Przekazując darmowe abonamenty, dołączamy się do ich działań i pomagamy realizować ich misję - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Podczas oceny wniosków konkursowych brano pod uwagę m.in. dotychczasową działalność organizacji, a także przydatność rowerów MEVO do wykonywania zadań.

- Rowerem możemy poruszać się sprawniej, a przy okazji podziwiać piękne okolice, bo kto powiedział, że opieka nie może łączyć się z chwilą relaksu? Dzięki rowerom MEVO zyskają też pacjenci. Krótszy czas dotarcia oznacza szybszą pomoc i większy komfort - czytamy w jednym ze zwycięskich wniosków.

Wsparcie dla obywateli Ukrainy

Jednym z laureatów konkursu jest Fundacja LWF, która koncentruje się na wspieraniu obywateli z Ukrainy w zakresie zdrowia psychicznego. Organizuje spotkania i warsztaty dla polskiej i ukraińskiej społeczności w Gdańsku. Zapewnia miejsca przyjazne dzieciom, kobietom oraz prowadzi kluby seniorów. Pracownicy organizacji regularnie prowadzą zajęcia psychologiczne w szkołach. LWF jest obecna też w Ukrainie. Skupia się na małych i średnich rekonstrukcjach zniszczonej infrastruktury - w tym cywilnej i oświatowej.

Pomoc dla nieuleczalnie chorych

Drugim laureatem konkursu jest Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Organizacja korzysta z darmowych rowerów MEVO już od początku 2024 r. 

- Abonamenty MEVO pozwalają na regularne korzystanie z rowerów w dogodnych dla personelu momentach. Dzięki temu rozwiązaniu nasz zespół, zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, mogą w sposób wygodny i ekologiczny przemieszczać się na spotkania z pacjentami i innymi członkami społeczności - mówi Małgorzata Cieślak, wiceprezeska Zarządu Fundacji, specjalistka ds. fundraisingu i organizacji wydarzeń charytatywnych.

Organizacja zapewnia specjalistyczną opiekę osobom nieuleczalnie chorym w ich własnych domach, skupiając się na kontroli objawów choroby i próbie utrzymania jak najlepszej jakości życia pacjentów. Oferuje również kompleksowe wsparcie psychologiczne zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom, pomagając radzić sobie z trudnymi emocjami. Hospicjum domowe organizuje także działania edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności dot. m.in. tematu sprawowania opieki w trakcie nieuleczalnych chorób i roli wolontariuszy.
 

Fot. Konrad Kędzior
 

MEVO dla OPP

To już kolejny konkurs, w którym do wygrania były roczne abonamenty MEVO. W poprzedniej edycji w 2024 r. oprócz wspomnianej Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, korzystali z nich pracownicy, wolontariusze i streetworkerzy z Towarzystwa Przyjaciół Brata Alberta, którzy codziennie patrolują ulice Gdańska w poszukiwaniu osób w kryzysie bezdomności ulicznej. Wykorzystując rowery, odwiedzali dworce, przystanki komunikacji miejskiej, altanki śmietnikowe czy piwnice i wszelkie inne miejsca niemieszkalne na terenie Gdańska, by pomóc innym.

Czytaj także:

>>> MEVO dla organizacji pożytku publicznego - czas na podsumowanie

>>> Darmowe MEVO dla organizacji pożytku publicznego. Przystąp do konkursu


 

 

  • GIWK