aktualności
Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021 w metropolii
W piątek wystartowała 8. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE)! W tym roku wydarzenie odbywa się stacjonarnie i online. Chcecie poznać kreatywne projekty, które dzięki wsparciu unijnemu zmieniają naszą rzeczywistość? A może nie macie planów na weekend i szukacie ciekawej rozrywki? Przed nami 3 dni pełne wrażeń. Sprawdźcie, co dzieje się na Pomorzu.
Czym są Dni Otwarte Funduszy Europejskich?
Akcja DOFE to część szerszej kampanii, którą prowadzi Komisja Europejska. Jej nazwa to #EUinmyregion. Dzięki niej obywatele UE mogą zobaczyć różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych środków.
Dni otwarte to okazja do zdobycia wiedzy, a także czas świetnej zabawy! Na uczestników czekają np. wirtualne spacery, webinary i warsztaty. Wiele miejsc będzie można odwiedzić stacjonarnie i skorzystać z wyjątkowych ofert. Nie zabraknie również konkursów i fantastycznych nagród!
Szczegóły na stronie www.dniotwarte.eu
Oto program wydarzeń na Pomorzu:
- Puck - Zabawa na ścieżce dydaktyczno przyrodniczej i prezentacja 3D
Gmina miasta Puck zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę na zabawę z kodami QR na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej. Osiem przystanków powstało wzdłuż linii brzegowej, na międzynarodowej trasie rowerowej R10, przebiegającej przez teren miasta Puck, od punktu przy Urzędzie Skarbowym do Rozgardu. Są to miejsca nie tylko odpoczynku ale przede wszystkim mające ogromny walor edukacyjny i turystyczny. Pamiętając jak istotnym jest dbanie o przyrodę i kształtowanie postaw ekologicznych od najmłodszych lat, władze Pucka zapraszają w piątek dzieci i młodzież do zabawy ukrytej w kodach QR, które umieszczono także w informacji na stronie internetowej projektu.
Z kolei w budynku przy Bosmanacie w Porcie Rybackim w Pucku przez cały weekend w godz. 10-17 można obejrzeć ciekawą prezentację 3D. Dzięki realizacji zadania o nazwie Zakup instalacji multimedialnej 3D dla Izby Pamięci Zatopionego Portu w Pucku stworzona została nowoczesna i ciekawa oferta. Zakupiony wielokanałowy system projekcji 3D, system śledzenia ruchu, ekran o wymiarach 4x2,25 m do projekcji wstecznej, stacja graficzna i okulary 3D dają możliwość wejścia na pokład kutra rybackiego, zajrzenia do jego zakamarków, a nawet zanurkowania pod kadłubem. Na wystawie zaprezentowano także hologram prezentujący przedstawicieli flory i fauny wód Zatoki Puckiej, a dla wysportowanych amatorów wioślarstwa oddajemy do dyspozycji grę sprawnościową 3D.
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego organizuje w piątek wydarzenie "Powiat Pucki w Unii Europejskiej". Zaplanowano: podsumowanie zrealizowanych projektów na terenie Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie i Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, premierę książki kulinarnej nawiązującej do tradycji kuchni regionalnej, degustację przykładowych dań, wykonanych przez uczniów szkół w Kłaninie i Pucku, zwiedzanie obiektów.
W sobotę organizowany jest przejazd rowerowy szlakiem Swarzewo-Krokowa. Uczestnicy z Gminy Puck wyjadą rowerami z miejscowości Gnieżdżewo, zaś z Gminy Krokowa zbiórka rowerzystów poprzedzona będzie uroczystym otwarciem ścieżki i odbędzie się na miejscu postojowym w Krokowej. Spotkanie rowerzystów jadących z obu Gmin (w połowie trasy) planowanie jest na godz. 12:00 przy miejscu postojowym w Radoszewie. Na zakończenie rajdu, dla wszystkich uczestników przewidziano poczęstunek do którego przygrywać będzie lokalna kapela.
- Gdańsk - Gdański Dzień Elektromobilności i muzeum za pół ceny
W sobotę warto odwiedzić punkt konsultacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i skorzystać z bezpłatnych konsultacji doradcy energetycznego. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się jak zrealizować nowoczesną, efektywną ekonomicznie i przyjazną środowisku inwestycję.
Wydarzenie jest połączone z obchodami Dnia Elektromobilności. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji:
- strefa UTO - miejsce dla testowania rowerów i hulajnóg elektrycznych wraz z punktem konsultacyjnym,
- strefa zakręconych rowerów - rowery elektryczne, bicykl, nowe technologie,
- strefa kawiarni - foodcourt ze strefą chillout,
- strefa dla dzieci - quiz wiedzy o elektromobilności, animacje i konkursy dla dzieci i dla dorosłych,
- Carport: prezentacja carportu i ładowarki do samochodu elektrycznego, w tej strefie znajdą Państwo punkt konsultacyjny Projektu Doradztwa Energetycznego WFOŚiGW w Gdańsku - udzielanie informacji o źródłach finansowania projektów związanych z OZE, elektromobilnością, efektywnością energetyczną i ochrona powietrza, konsultacje dostępnych na rynku rozwiązań, porady w zakresie planowania i prowadzenia inwestycji z szeroko rozumianej energetyki,
- punkty partnerów wydarzenia, gdzie można będzie zasięgnąć informacji o technologiach i rozwiązaniach przyszłości, oferta partnerów,
- konkurs dnia - konkurs wiedzy o elektromobilności dla uczestników wydarzenia z nagrodą główną – hulajnogą elektryczną
- hale wystawowe: wystawa samochodów elektrycznych, rowerów i hulajnóg, prezentacja rozwiązań magazynowania energii i innych źródeł OZE oraz technologii wodorowych,
- autobus elektryczny i łodzie - prezentacja autobusu elektrycznego oraz łodzi z alternatywnym zasilaniem.
Projekt Doradztwa Energetycznego działa w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych, którzy doradzają nieodpłatnie w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
Projekt finansowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
W niedzielę wstęp do Muzeum Bursztynu - najnowszego oddziału Muzeum Gdańska - będzie za pół ceny. Czeka na Was nowoczesna i multimedialna wystawa w Wielkim Młynie. Na pierwszym piętrze ekspozycji będzie można odbyć podróż miliony lat wstecz i dowiedzieć się jak powstawał bursztyn. Na drugim "wysłuchać" opowieści o bursztynie w kulturze. Znajdują się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i współczesną. Być może najciekawszym eksponatem w muzeum jest największa na świecie inkluzja pająka w bursztynie albo rekorodowa, 68 kilogramowa, bryła bursztynu z Sumatry. Mogą to być także 330-letnie szachy, zaś fani dizajnu na pewno wskażą kolekcję sztuki nowoczesnej.
- Gdynia - Konsultacje w PPNT Gdynia i PUP oraz gry terenowe
W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w piątek odbywają się konsultacje ze specjalistami w dziedzinie ochrony własności intelektualnej. Konsultacje odbywają się osobiście (PPNT Gdynia, budynek III, pokój H1.31) lub online (każda osoba zapisana otrzyma link do indywidualnego spotkania na platformie Zoom). Są bezpłatne, indywidualne i dają możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania o utwory, umowy, ochronę logotypów, marki i designu, wynalazki, patenty oraz prawo, które to wszystko reguluje. Skierowane są do wszystkich tych, którzy tworzą rozwiązania, zajmują się twórczością bądź zatrudniają twórców i potrzebują pomocy w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz informacji patentowej.
Więcej na ten temat w linku >>>
Z kolei Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni w piątek organizuje spotkanie z doradcami pod hasłem "Otwarta Stefa Wiedzy w PUP Gdynia!". Można skonsultować swoje plany zawodowe, poznać szczegóły uczestnictwa oraz rekrutacji do projektów finansowanych ze środków unijnych.
- Dowiesz się jakie są formy wsparcia w PUP Gdynia dofinansowane ze środków UE
- Uzyskasz informacje dotyczące odpowiedniej dla Ciebie ścieżki wsparcia
- Wykonasz test predyspozycji zawodowych oraz omówisz go na spotkaniu z doradcą
- Sprawdzisz czy możesz wziąć udział w nowej edycji projektu „Wypłyń na szerokie wody kariery (III). Gdynia i Sopot”.
W Leśnym Ogrodzie Botanicznym "Marszewo" w Gdyni, który rozwija się m.in. dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich można zagrać w gry terenowe:
- "U jak Unia, F jak Fundusze" - w ogrodzonej, centralnej części ogrodu szukaj t abliczek z flagą Unii Europejskiej. Litery z umieszczonych obok nazw roślin w kolekcjach pomogą ułożyć hasło (w piątek).
- "Jaki to kraj?" - szukaj kartoników z flagami, umieszczonych przy szlakach edukacyjnych "Alicji w Zaczarowanym Lesie" i "Szlaku Korzeni" - odgadnij nazwę kraju i sprawdź ciekawostki na jego temat umieszczone na odwrocie karty (w piątek, sobotę i niedzielę).
- Sopot - Dzień Napoleoński w Grodzisku
Epoka napoleońska, a przede wszystkim jej wojskowość – musztra i walka, umundurowanie i żołnierskie wyposażenie, polowa kuchnia i medycyna – będzie tematem imprezy w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Zapraszamy zarówno dorosłych miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi, w niedzielę, w godz. 12:00-16:00.
W programie m.in.:
- 12:00 – Otwarcie wystawy czasowej poświęconej Haffnerowi
- 12:30 – Medycyna polowa za czasów Haffnera
- 13:30 – Pokaz musztry
- 14:00 – Koń jaki jest każdy widzi – prezentacja kawalerzysty i konia w rzędzie historycznym
- 15:00 – Pokaz strojów damskich i męskich
- 15:30 – Potyczka – inscenizacja starcia zbrojnego z czasów napoleońskich
- 16:00 – Pamiątkowe zdjęcie
Na finał zaplanowano potyczkę patroli, a wcześniej między innymi pokaz damskiej i męskiej mody z epoki.
- Cedry Wielkie - Bezpłatne zajęcia fitness i wypożyczenie sprzętu wodnego
W sobotę i niedzielę odbędą się zajęcia sportowe:
- 10:00 - 11:00 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Wocławy
- 11:15 - 12:15 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Miłocin
- 12:30 - 13:30 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Trutnowy
- 13:45 - 14:45 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Cedry Wielkie
- 15:00 - 16:00 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Długie Pole
- 16:15 - 17:15 Bezpłatne zajęcia z instruktorem fitness na siłowni zewnętrznej w miejscowości Giemlice
Więcej w linku >>>
Z kolei na Przystani Żeglarskiej w Błotniku w godz. 11.00-16.00 będzie można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt wodny i zwiedzić Szkółkę Żeglarską.
- Malbork - Webinaty dla uczniów, gra miejska i festyn
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w piątek zaplanowane zostały:
- Webinary dla uczniów - wydarzenie ma charakter online. Warsztaty pn. "Czas to pieniądz" przeprowadzają Doradcy Zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Gra miejska - założeniem Gry Miejskiej otwierającej tegoroczne wydarzenie jest pokazanie po pierwsze ile inwestycji zostało zrealizowanych przy wsparciu UE na terenie naszego miasta. Kolejnym celem wydarzenia jest wskazanie jakie to działania i z jakich funduszy uzyskały współfinansowanie. Dla najlepszych czeka niespodzianka. Start w piątek o godz. 10.00. Miejsce zbiórki: Ogród za Muzeum Miasta Malborka przy ulicy Kościuszki 54.
W sobotę w godz. 12-16 odbędzie się festyn promujący działania i inwestycje zrealizowane w ramach środków UE:
- stoiska wystawiennicze firm, które powstały w ramach środków UE;
- prezentacja fotograficzna inwestycji w szkołach zrealizowanych w ramach środków;
- prezentacja usług świadczonych przez Centrum Edukacji Zawodowej;
- prezentacja projektów realizowanych przez Urząd Miasta, Muzeum Miasta, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji;
- loteria fantowa dla uczestników eventu dot. Unii Europejskiej;
- strefa zabaw dla dzieci: animacje (klocki plus badminton, warsztaty balonowe, dmuchaniec popcorn i watę cukrową za opłatą, malowanie buziek, warkoczyki dla dzieci, sumo);
- strefa edukacyjna dla dzieci – Warsztaty rozwijające;
- występy artystyczne dzieci z zespołu MCKIE;
- promocja szczepień przeciw COVID – 19;
- prezentacja autobusów elektrycznych i przejazd z przewodnikiem ulicami Malborka – godz. 14.00;
- promowanie tygodnia zrównoważonej Mobilności– eliminowanie samochodów z ruchu miejskiego.
- Nowy Dwór Gdański - Spotkania z doradcami zawodowymi
W piątek w Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Gdańskim zaplanowano spotkania z doradcami zawodowymi na temat sposobów poruszania się po rynku pracy, projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie powiatu, form wsparcia dla młodych.
- Lębork - Przyjdź i zobacz jak umiemy projektować!
W piątek w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich władze Lęborka zapraszają do zwiedzania wystawy fotograficznej pokazującej etapy realizacji projektów powiatu lęborskiego z udziałem środków unijnych.
W godzinach 8:00 – 15:00 w Starostwie Powiatowym w Lęborku można zapoznać się z efektami projektów:
- "Centrum usług społecznych w powiecie lęborskim",
- "Zawodowcy na topie – podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie lęborskim poprzez przebudowę, rozbudowę, modernizację infrastruktury szkół zawodowych w Lęborku, ich wyposażenie i doposażenie oraz kształcenie ustawiczne",
- "Kompetencje zawodowe inwestycją w przyszłość powiatu lęborskiego".
- Wejherowo - Rozmowy w szkołach o rynku pracy
Na terenie Wejherowa w piątek w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy odwiedzają klasy 7 i 8 szkół podstawowych. W godzinach 8-14 odbywają się też warsztaty z zakresu: pisania CV, pisania listów motywacyjnych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.
Można też spotkać się z doradcą zawodowym i odbyć konsultacje w sprawie prac naukowych. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
W Parku Cedron w piątek w godz. 10-14 odbywa się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Klub Integracji Społecznej „Śródmieście” w Wejherowie pod tytułem „Tu zaszła zmiana”.
Park „Cedron” powstał z wykorzystaniem środków unijnych jako miejsce odpoczynku i relaksu. Podczas Dnia Otwartego można:
- obejrzeć wystawę prac wyeksponowanych na alejkach parkowych,
- wziąć udział w konkursach i zabawach tematycznie związanych z Unią Europejską oraz sztuką,
- skosztować poczęstunku przygotowanego dla wszystkich chętnych w postaci popcornu, waty cukrowej oraz gorących dań.
- wziąć udział w zabawach przy muzyce oraz tworzyć prace z dostępnych materiałów plastycznych.
Przez cały weekend można odwiedzić Książnicę prof. Gerarda Labudy - w piątek w godzinach 9-15.30, a w sobotę i niedzielę w godzinach 10-15. Warto obejrzeć:
- Wystawę stałą pt. „Historia Kaszubów wg. prof. Gerarda Labudy”. Kim są Kaszubi? Gdzie leży stolica Kaszub? Co stanowi o tożsamości Kaszubów? Jakimi językami się posługują? I… kim dla Kaszub był Gerard Labuda? Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź, zwiedzając wystawę w Książnicy profesora Gerarda Labudy, gdzie historia Kaszub opowiedziana jest z perspektywy jej rdzennych mieszkańców.
- Wystawę czasową pt. „Malarski pamiętnik” autorstwa Leona Bieszke. Leon Bieszke, przedstawiciel nurtu malarstwa naturalistycznego. W jego sztuce, przedstawiającej zwłaszcza pejzaże, odnajdujemy piękno Kaszub. Leon Bieszke był częstym gościem plenerów malarskich. Większość z jego dzieł są to efekty tych spotkań.
- Wystawę czasową pt. "Testament prof. Gerarda Labudy. Wypełnienie woli". Wystawa składa się z 12 plansz obrazujących proces pozyskania księgozbioru do zbiorów Muzeum, poszczególne etapy budowy Książnicy prof. Gerarda Labudy oraz efekt końcowy przedsięwzięcia. Ekspozycję wzbogacają elementy aranżacyjne – pamiątki po Profesorze, m.in. jego biurko, krzesło, liczydło, a także książki.
Na wszystkie wystawy wstęp wolny!