aktualności
Dni Solidarności Klimatycznej za nami. Metropolia jest eko!
Zmieniajmy swoje nawyki, uczmy się, jak żyć, aby nie szkodzić środowisku, bądźmy eko na co dzień - to przesłanie Dni Solidarności Klimatycznej, które odbyły się od 13 do 19 września. Wśród wielu wydarzeń, na które zaprosiliśmy mieszkańców metropolii, były sąsiedzkie pogaduchy o klimacie online i na żywo, eko-piknik i eko-bazar, spektakle dla dzieci i eko-lekcje w szkołach, wystawy i warsztaty rodzinne, a na koniec wielkie sprzątanie świata.
Od 13 do 19 września metropolitalne samorządy oraz podległe im instytucje przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które miały zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatyczne. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, żeby powstrzymać degradację naszej planety. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Ekologia bez nudy, czyli ciekawe zajęcia dla uczniów
Hevelianum we współpracy z Portem Czystej Energii zaprosiło uczniów klas 4-8 szkół podstawowych na pokazy online pt. “Co wisi w powietrzu” i “Port wiedzy: klimat - energia - odpady”. Uczniowie obejrzeli zaskakujące eksperymenty związane ze zmianą klimatu, poznali skład atmosfery ziemskiej oraz zjawiska w niej zachodzące, przekonali się, jaki wpływ na przyrodę i życie człowieka ma globalne ocieplenie, dowiedzieli się, dlaczego coraz częściej zdarzają się susze, pożary, powodzie, silne wiatry, huragany, cyklony, tajfuny i gwałtowne burze.
Emisja pokazów odbyła się ze studia Hevelianum, za pośrednictwem platformy Zoom.
Fot. Port Czystej Energii
Port Czystej Energii przygotował też scenariusze eko-lekcji i materiały dydaktyczne, które nauczyciele mogą pobrać i wykorzystać w realizacji zajęć z klasami 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniami szkół ponadpodstawowych.
Scenariusze lekcji wraz z prezentacjami można znaleźć TU >>>
Plastiki, mikroplastiki i nasze nawyki. Debata i warsztaty
W czasie Dni Solidarności Klimatycznej na chodnikach przy wpustach ulicznych w wielu miejscach Gdańska pojawiły się kolorowe grafiki. To “sprawka” Gdańskich Wód. Rysunki zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych.
“Tu jest droga do Bałtyku, nie wrzucaj plastiku” - takie hasło przyświeca akcji.
Fot. Gdańskie Wody
Gdańskie Wody zorganizowały też debatę pt. "Mikroplastiki - czy wystarczy zmienić nawyki?". We wrzeszczańskiej Sztuce Wyboru o sile świadomości konsumenckiej rozmawiali Dominik Szczepański - podróżnik i dziennikarz, Michał Jaśkiewicz -psycholog oraz Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Wód. Dyskutowali m.in. o tym, dlaczego mikroplastik szkodzi zdrowiu i środowisku, na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz czy w trosce o środowisko i klimat indywidualne działania mają znaczenie.
W sobotę podczas warsztatów w Gdańsku Kokoszkach architektki krajobrazu opowiedziały o tym, jak zaplanować i wykonać ogród deszczowy, pomogły dobrać odpowiednie rośliny i uzupełnić wniosek o dofinansowanie do tego typu realizacji.
Zróbmy dobry Klimat! Eko-warsztaty rodzinne
Centrum Nauki Experyment z okazji Dni Solidarności Klimatycznej obniżył bilet wstępu na wystawy . W promocyjnej cenie były też weekendowe eko-warsztaty rodzinne “Zróbmy dobry klimat!”. Podczas warsztatów dzieci z rodzicami wspólnie tworzyli własne lasy w słoiku, oglądali ciekawe rośliny w powiększeniu – pod lupą, binokularem oraz mikroskopem, a także sprawdzali, w jaki sposób zakwaszenie oceanów wpływa na organizmy morskie, jak roślinność wpływa na temperaturę w miastach.
Fot. Centrum Nauki Experyment
Rozmowy o klimacie i ogrodach - na żywo oraz online
W czasie DSK mieszkańcy Gdyni wzięli udział w sąsiedzkich pogaduchach o klimacie, zorganizowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych. Spotkanie pt. “Klimat i my. My i klimat” odbyło się w Przystani Lipowa 15 w Gdyni. Uczestnicy rozmawiali o tym, dlaczego solidarność klimatyczna jest istotna, jak nasze działania wpływają na jakość życia innych oraz jakie kroki mają znaczenie. W spotkaniu wzięła udział Agata Lewandowska, mieszkanka Wielkiego Kacka, zajmująca się zawodowo tematem adaptacji do zmian klimatu.
Jeśli ktoś nie miał czasu na spotkanie “na żywo”, mógł wziąć udział w rozmowie online na temat ogrodów dla mieszkańców. Trójmiasto może pochwalić się kilkoma ogrodami i ogródkami, które zakładają i o które dbają mieszkańcy. Podczas spotkania online rozmawiano o ogrodzie społecznym przy Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni, o PLONACH, czyli społecznej inicjatywie ogrodniczej na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku oraz o o ogrodzie sąsiedzkim przy ul. Źródlanej w Gdyni Orłowie.
Transmisja na żywo odbyła się na fanpage’u UrbanLab Gdynia. Jej zapis można obejrzeć TU >>>
Wymianki, warsztaty i degustacje, czyli Wielki Eko-piknik w Sopocie
Warsztaty kiszenia i fermentacji na sopockiej solance, wymianka roślin i ubrań, pokazy, co można zrobić z nieużywanych ciuchów czy firanek i jak bez chemii dbać o porządek w domu, wykłady jak żyć w zgodzie z naturą - wszystko to i jeszcze więcej atrakcji czekało w sobotę na uczestników Wielkiego Eko-pikniku na Sopockim Rynku.
Mieszkańcy Sopotu mogli wziąć udział w ekologicznym brunchu z darmową degustacją dań przygotowanych przez Jacka Koprowskiego, szefa kuchni Fino Noir. W strefie gastro czekały babki ziemniaczane w różnych odsłonach, wegańskie ciasta drożdżowe, desery czy kanapki z wege pastami.
Były też wykłady przy kawie. Kasia Banaś opowiedziała o diecie planetarnej, czyli co jeść, aby uratować świat. Kamil Mączkowski, prowadzący konto na Instagramie @boskierosliny mówił o popularyzacji plant crossingu. Małgosia Kiełt z fundacji Planet for Generations opowiadała o tym, jak zazieleniać miasta i odbetonowywać przestrzeń, a Marcin Kiełt z fundacji Planet for Generations - czym jest i jak ograniczać ślad węglowy.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS
KLIMATycznie w Wejherowie
Mieszkańcy Wejherowa przez cały wrzesień w ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie” biorą udział w warsztatach, spotkaniach, prelekcjach związanych z ochroną klimatu. Działania w Wejherowie były też elementem Dni Solidarności Klimatycznej. Zorganizowano m.in. warsztaty - jak zbudować jeżostrefę, aby jeż chciał w niej zamieszkał i mógł przetrwać zimowe mrozy oraz jak bezpiecznie dokarmiać ptaki. Była też Noc Nietoperzy - czyli wieczorny spacer w lesie w poszukiwaniu nietoperzy. Podczas warsztatów artystyczno-ekologicznych dzieci przekształcały surowce wtórne w dzieła sztuki. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Filharmonii Kaszubskiej.
W filharmonii ponad tysiąc uczniów z najmłodszych klas szkół podstawowych w Wejherowie obejrzało spektakl ekologiczny „Dusza lasu”, przygotowany przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury.
Fot. UM Wejherowo
Mieszkańcy Wejherowa w ramach programu „Kwitnące drzewa i krzewy dla Wejherowa” otrzymali od miasta sadzonki kwiatów, drzew i krzewów, takich jak: jarząb pospolity, jabłoń rajska, lilak pospolity, róża pomarszczona.
Na finał DSK, w weekend 17-18 września dzieci ze szkół i przedszkoli, pracownicy firm i przedstawiciele fundacji wzięli udział w Akcji Sprzątanie Świata.
Kosmitka Lila i kryzys klimatyczny. Spektakl na Górze Gradowej
Kosmitka Lilla, weteranka gier survivalowych, jej syn Lang i zwierzak domowy Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Survivalowym. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Jakie przygody ich czekają, czy uda się zebrać trofea i przetrwać O tym przekonali się widzowie plenerowego spektaklu “Kierunek: Ziemia”, który w ramach DSK w niedzielę na Górze Gradowej w Gdańsku zaprezentowali aktorzy Teatru Miniatura.
Spektakl tłumaczył dzieciom temat kryzysu klimatycznego oraz uczył samodzielnej segregacji odpadów i ograniczenia ich wytwarzania. W ramach DSK można go było obejrzeć dzięki współpracy Hevelianum, Czystego Miasta Gdańska i Teatru Miniatura.
Fot. Teatr Miniatura
Klimaks, czyli wystawa o wędrówce ludzi i roślin
Dni Solidarności Klimatycznej to również ciekawe wystawy. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło do zwiedzenia wystawy czasowej Klimaks. Opowiada ona m.in o skutkach masowego wymierania gatunków roślin i zwierząt oraz o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Kwestia emigracji jest tutaj ukazana w szerszej perspektywie: jako wspólna wędrówka ludzi, roślin, tradycji i idei.
Każdy, kto do 19 września odwiedził wystawę i zrobił relację na Facebooku/Instagramie z hasztagiem #DniSolidarnościKlimatycznej - otrzyma od Muzeum Emigracji w Gdyni przepięknie zaprojektowany katalog wystawy.
Więcej informacji o wystawie TU >>>
Fot. Muzeum Emigracji w Gdyni
Planowana jest również wystawa z okazji 10-lecia Centrum Designu Gdynia. Szczegóły wkrótce.
Rowerem i elektrykiem po Malborku
Poza tym w czasie Dni Solidarności Klimatycznej władze Malborka zorganizowały m.n. spotkanie w ramach "Chwila dla Pupila", na które - w trosce o ochronę środowiska - uczniowie klasy IVa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przyjechali rowerami. Dzieci opowiadały o swoich zwierzętach,o tym jak się nimi opiekują oraz jak istotne jest sprzątanie po swoim pupilu.
W sobotę podczas festynu Dni Funduszy Europejskich zorganizowana została wycieczka autobusem elektrycznym wraz z przewodnikiem. Uczestnicy otrzymali Strategię Rozwoju Elektromobilności dla
Miasta Malbork do roku 2035, gadżety rowerowe m.in. opaski odblaskowe, worki odblaskowe, pokrowce na
siodełka.
Fot. UM Malbork
Nasi partnerzy
Dni Solidarności Klimatycznej 2021 zorganizowali wspólnie wspólnie OMGGS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, UN Global Compact Network Poland, a wydarzenia przygotowały: gdyńskie Centrum Nauki Experyment, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, UrbanLab Gdynia – Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Emigracji w Gdyni, gdańskie Hevelianum, Czyste Miasto Gdańsk, Teatr Miniatura, spółka Gdańskie Wody, Port Czystej Energii, Wejherowskie Centrum Kultury, Urząd Miasta Sopot, Urząd Miasta Wejherowo.
Dziękujemy bardzo! Do zobaczenia w przyszłym roku!