Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Kultury

Dostępne Domy Kultury. Cykl szkoleń w metropolitalnych instytucjach

Jak zapewnić lepszy dostęp do ośrodków kultury osobom z niepełnosprawnościami? Co zrobić, aby były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb?  Nie trzeba od razu budować najlepiej wyposażonych instytucji. Zmiana zaczyna się od ludzi i od naszego podejścia. W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zorganizował szkolenia w metropolitalnych ośrodkach. Szkolą się całe zespoły - od dyrekcji po pracowników działu merytorycznego i ochronę. Przed nami ostatnie szkolenie 15 grudnia w Tczewie. Dotychczasowe szkolenia podglądała ekipa filmowa.

 

Szkolenie w Ośrodku Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie
Fot. Grzegorz Haasa

W ramach szkoleń “Dostępne Domy Kultury” organizowanych przez OMGGS pracownicy metropolitalnych instytucji kultury mają okazję poznać perspektywę osób poruszających się na wózku inwalidzkim i z niepełnosprawnością wzroku, sprawdzają, co może być dla nich największą barierą podczas wizyty w ośrodku. Szkolenia prowadzą trenerzy Fundacji Kultury Bez Barier. Do tej pory wzięli w nich udział pracownicy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie, Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, Gminnego Domu Kultury w Lini, Ośrodka Kultury w Luzinie oraz Gdańskiego Archipelagu Kultury.


Przed nami ostatnie spotkanie z zespołami Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w  Pelplinie, które odbędzie się 15 grudnia w Tczewie.  Szkolą się  wszyscy  - od dyrekcji po pracowników z działów merytorycznych i ochronę.

-  Za każdym razem, gdy zaczynam opowiadać o dostępności instytucji kultury, mówię, że trzeba przede wszystkim zadbać o to, by ludzie pracujący w tej instytucji wiedzieli, jak rozmawiać, jak przyjąć, jak oprowadzić, jak pomóc osobie z jakąkolwiek niepełnosprawnością i potrzebą - mówi Robert Więckowski, prezes Fundacji Kultury Bez Barier. - Inwestowanie w pracowników, zapewnienie im wiedzy, naturalności w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością to najważniejszy poziom udostępniania każdej instytucji.

Izabela Sopalska-Rybak, założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa podkreśla, że aby czuć się dobrze w instytucji kultury, potrzebuje przede wszystkim ludzi otwartych, świadomych, którzy wiedzą, jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami.  - Potrzebuję także dostępności architektonicznej, czyli po prostu, by budynek był dostępny także dla mnie, osoby poruszającej się na wózku - dodaje.

Emocji podczas szkoleń nie brakuje. Refleksje zostają z uczestnikami długo po zakończeniu spotkań.

- Szkolenie w naszej jednostce zaskoczyło pracowników formą, na jaką zdecydowali się prowadzący - mówi Anna Piotrowska z NCK. - To było jak spotkanie integracyjne między nami oraz nami i prowadzącymi. Spotkanie to angażowało nas w ciekawy sposób od pierwszych minut i nie znużyło do końca, a po nim nie rozeszliśmy się do swoich zajęć, ale wciąż rozmawialiśmy o tym, co się wydarzyło z naszym udziałem, trwaliśmy w tym procesie jeszcze przez kilka następnych dni. Na pewno po szkoleniu podniosła się świadomość naszych pracowników oraz otwartość na potrzeby każdego gościa naszej instytucji.

W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury stacjonarnie przeszkoleni zostaną pracownicy 8 instytucji - od dużych, miejskich, po małe, lokalne ośrodki. Wcześniej odbyły się także spotkania w formule online. Wzięli w nich udział przedstawiciele ponad 20 instytucji, głównie lokalnych domów kultury z całej metropolii.

- Bardzo ważnym aspektem  jest zmiana w instytucjach, która odbywa się nie tylko  przez "twarde inwestycje", często kosztowne i niemożliwe do realizacji w kontekście dostępności, ale właśnie przez wiedzę i empatyczne podejście całej kadry - mówi  Alicja Jelińska, koordynatorka ds. kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu.

Ostatnie szkolenie z cyklu Dostępne Domy Kultury odbędzie się w środę, 15 grudnia  w Tczewie.

Szkolenia w GAK, OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie i OKiS w Żukowie (fot. Grzegorz Haasa, OMGGS, GAK):

  • GIWK