aktualności
Drugie metropolitalne Centrum Geriatrii otwarte
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otwarto Centrum Geriatrii. Placówka oferuje kompleksową opiekę nad chorymi w podeszłym wieku. To drugi taki ośrodek na terenie województwa pomorskiego. Pierwszy od 2019 r. funkcjonuje w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie.
Problem starzejącego się społeczeństwa
Projekt jest odpowiedzią na wyzwania demograficzne i rosnące potrzeby seniorów w regionie. Prawie jedna czwarta mieszkańców Pomorza, czyli ponad pół miliona - to osoby powyżej 60 roku życia. Szybkie starzenie społeczeństwa sprawia, że zapotrzebowanie na opiekę nad seniorami jest coraz większe.
fot. Sylwia Mierzewska
Model opieki nad osobami w podeszłym wieku
Jednym z głównych celów projektu Centrum Geriatrii w Gdańsku było opracowanie i wdrożenie nowego modelu opieki środowiskowej nad pacjentem w podeszłym wieku. Jego kluczowym elementem jest interdyscyplinarny zespół opieki geriatrycznej. W jego skład wchodzą: specjalista geriatrii, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiolog/pneumonolog, koordynator i asystent pacjenta, fizjoterapeuta, psycholog i pielęgniarka oraz inni specjaliści. Całość opieki opiera się na regularnych wizytach u pacjenta, przeprowadzaniu całościowej oceny geriatrycznej oraz tworzeniu indywidualnego planu opieki. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie pogorszenia stanu zdrowia i podejmowanie szybkich interwencji medycznych.
– Nie mieliśmy wątpliwości, że taki projekt powinien być realizowany. Podjęliśmy tę inicjatywę, widząc ogromne potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej i paliatywnej. Społeczeństwo się starzeje, a procesy demograficzne są nieodwracalne, dlatego projekty takie jak ten są kluczowe dla przyszłości naszego regionu. Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia – to nasz wspólny sukces – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
fot. Sylwia Mierzewska
Gdzie znaleźć pomoc
Centrum Geriatrii funkcjonuje obecnie jako oddział dzienny w nowo wyremontowanym budynku nr 4 przy ul. Dębinki 7 w Gdańsku, gdzie mieszczą się również oddziały dzienne Klinik Alergologii, Pneumonologii, Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, a także Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Powstało dzięki współpracy komórek organizacyjnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W jednym miejscu seniorzy otrzymają opiekę specjalistów, m.in. geriatry, lekarza rodzinnego, fizjoterapeuty i pielęgniarki. W ramach Centrum działa Poradnia Geriatryczna, wspierana przez lekarzy specjalistów, między innymi z zakresu kardiologii i pneumonologii oraz rehabilitacji.
– Jesteśmy dumni, że nasza Uczelnia, należąca do najlepszych ośrodków badawczych w kraju, może współuczestniczyć w projektach, które realnie zmieniają opiekę zdrowotną w regionie. Nowe oddziały dzienne są przykładem, jak skracanie czasu hospitalizacji i unowocześnianie infrastruktury poprawia komfort pacjentów i efektywność pracy szpitala. Dziękuję wszystkim, którzy wytrwale dążyli do realizacji tej inwestycji – podkreślał prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Dzięki temu projektowi możemy teraz oferować naszym pacjentom opiekę na najwyższym poziomie w warunkach, jakich wcześniej nie mieliśmy. Nowoczesna infrastruktura znacząco podnosi komfort zarówno pacjentów, jak i personelu. Oddziały dzienne to przyszłość opieki zdrowotnej – pozwalają pacjentom wracać do domu po niezbędnych zabiegach, co ma ogromną wartość zarówno medyczną, jak i społeczną – zaznaczał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
fot. Sylwia Mierzewska
Na potrzeby nowej placówki został zakupiony specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej, a także nowe wyposażenie diagnostyczne. W ramach projektu przeprowadzono szkolenia dot. opieki geriatrycznej dla kadr medycznych – dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, koordynatorów zespołu, a także psychologów i opiekunów.
Od planów do realizacji
Przygotowania do uruchomienia Centrum Geriatrii w Gdańsku rozpoczęto w 2019 r. Zespół specjalistów z GUM-edu opracował wówczas nowatorski program opieki koordynowanej nad pacjentami w starszym wieku. Pilotażem objęto 90 seniorów cierpiących na jedną z trzech grup schorzeń: niewydolność serca, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) lub wielochorobowość (jednoczesne występowanie dwóch lub więcej schorzeń). Powstał zespół asystentów, którzy odwiedzali pacjentów w domach, monitorowali ich stan zdrowia i reagowali na niepokojące sygnały. Były to głównie osoby w wieku emerytalnym, cieszące się dobrym zdrowiem, dla których ta praca to nie tylko sposób na wypełnienie czasu wolnego i podreperowanie budżetu, ale przede wszystkich okazja do nawiązania nowych kontaktów, dających satysfakcję z niesienia pomocy i bycia potrzebnym. Asystenci raz na dwa tygodnie odwiedzali swoich podopiecznych w ich domach. Oprócz monitorowania stanu zdrowia pacjentów, prowadzili z nimi ćwiczenia usprawniające, wychodzili z seniorami na spacery, pomagali im w realizowaniu recept, a w razie potrzeby umawiali wizyty u specjalisty.
Pierwszy był Sopot
Pierwsze miejsce - wysokospecjalistyczny ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny został otwarty w 2019 r. w Sopocie w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko. Zapewnił on osobom starszym łatwy dostęp do usług z zakresu geriatrii, psychogeriatrii i rehabilitacji. Nowoczesny sprzęt pozwala na szybkie postawienie diagnozy i wczesne rozpoczęcie leczenia w jednym miejscu, bez konieczności przenoszenia pacjentów pomiędzy szpitalami. Dzięki dofinansowaniu z UE zakupiono m.in.: tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, aparaty EKG i USG, defibrylator AED, kolumny intensywnego nadzoru, a także urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi. Centrum świadczy usługi ambulatoryjne i szpitalne, poradnictwo rodzinne oraz psychologiczne. Są tam również poradnie: neurologiczna i rehabilitacyjna oraz psychogeriatryczna, gdzie profesjonalny zespół diagnostyczno-terapeutyczny pomaga seniorom w problemach z pamięcią, nastrojem czy izolacją. W ramach projektu wprowadzono także możliwość konsultacji lekarskich on-line.
Projekt utworzenia Centrum Geriatrii w Gdańsku został zrealizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Wartość inwestycji to 26 mln zł, w tym dofinansowanie europejskie wyniosło 24,5 mln zł.