aktualności
Fotowoltaika od podszewki. Samorządowcy na szkoleniu w Słupsku
Jak zbudować farmę fotowoltaiczną, czy warto inwestować w jej budowę, jak przebiega proces realizacji takiego przedsięwzięcia, czym kierować się przy wyborze wykonawcy, o jakich zagrożeniach związanych z tą formą energii odnawialnej warto pamiętać – temu poświęcona była wizyta studyjna przedstawicieli samorządów i pracowników urzędów gmin z OMGGS w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.
Na zdjęciu: instalacja fotowoltaiczna
W poniedziałek, 19 sierpnia kilkunastu przedstawicieli samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot odwiedziło w ramach wizyty studyjnej Słupski Inkubator Technologiczny.
Miejsce wyjątkowe w skali Pomorza i Polski
Słupski Inkubator Technologiczny to obiekt wyjątkowy nie tylko na mapie Pomorza, ale i całego kraju. Na jego dachu zamontowana jest bowiem jedna z największych w Polsce i największa na Pomorzu instalacja fotowoltaiczna. Składa się na nią aż 668 paneli, które ułożono na ponad 1500m2 powierzchni.
Farma produkuje prąd głównie na potrzeby własne budynku Inkubatora. Jednak znajdują się tu również mikroistalacje fotowoltaiczne przed budynkiem oraz nawet turbina wiatrowa. Wizyta studyjna umożliwiła nie tylko zapoznanie się z tym rozwiązaniem, ale również stanowiła okazję do rozmów o różnych modelach społeczności energetycznych.
- Podczas wizyty studyjnej w Słupskim Inkubatorze Technologiczny rozmawialiśmy m.in. o tym, jak krok po kroku wygląda budowa farm fotowoltaicznych – relacjonuje Dagmara Kleczewska, kierowniczka ds. mobilności i klimatu w OMGGS. - Przedstawiciele samorządów OMGGS szkolili się z etapów koniecznych do tego, by taka farma powstała, począwszy od analizy lokalizacji i opracowania koncepcji technicznej, poprzez wybór wykonawców i testy samej instalacji. Poruszaliśmy też temat założeń wstępnych, działań administracyjnych, które należy podjąć. Rozmawialiśmy o tym, jak istotny jest cel takiej inwestycji – podkreśla Dagmara Kleczewska.
Fotowoltaika - szanse i wyzwania
Przedstawiciele samorządów zapoznali się z rodzajami instalacji możliwymi do zamontowania i niezbędną przy tego typu inwestycji dokumentacją.
- Ta wizyta studyjna była również szkoleniem z doboru paneli fotowoltaicznych i systemów monitoringu. Warto podkreślić, że jednym z tematów tego spotkania były również możliwe zagrożenia, które mogą się pojawić w trakcie realizacji inwestycji. Mam tu na myśli długi proces uzyskiwania dokumentacji oraz zmienność przepisów – zaznacza Dagmara Kleczewska i dodaje, że podczas szkolenia poruszono również kwestię nadzoru nad procesami zachodzącymi na farmie fotowoltaicznej oraz istotność przeprowadzania przeglądów.
Cenne know-how
O wrażenia z wizyty zapytaliśmy biorących w niej udział samorządowców.
- Bardzo dziękujemy OMGGS za organizację tego spotkania w Słupsku. My jako gmina Rumia intensywnie rozglądamy się za różnymi formami generowania energii, w tym głównie ze źródeł OZE. Jesteśmy zainteresowani inwestycją w farmę fotowoltaiczną. Wymiana doświadczeń i informacje od firmy, która rzeczywiście zajmuje się tymi projektami oraz wdrożyła już kilka, to dla nas bardzo cenna wiedza - powiedziała Aleksandra Fijałkowska, kierowniczka projektu Rumia Invest Park z Rumi.
Na zdjęciu: uczestnicy wizyty studyjnej
W wizycie studyjnej udział wzięli: Ryszard Szur-pełnomocnik Burmistrza Rumi ds. energetyki, Dawid Rosicki z Wydziału Partnerstwa Publiczno-Prywatnego UM Rumia, Aleksandra Fijałkowska - kierowniczka projektu Rumia Invest Park, Joanna Panek - Pełnomocniczka Burmistrza Rumi ds. Infrastruktury; Sławomir Olkiewicz – prezes spółki Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze „PEC”; Tadeusz Klein - Wójt Gminy Linia; Przemysław Kiedrowski - Wójt Gminy Wejherowo, Krzysztof Magrian - starszy inspektor ds. poprawy efektywności energetycznej Urzędu Gminy Wejherowo, Dariusz Ponka, z-ca kierownika RIGK w Wejherowie; Joanna Charytanowicz, naczelniczka Wydziału Geodezji ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie; Lubomir Głowacki, wicestarosta w Nowym Dworze Gdańskim; Grzegorz Lechman - kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki komunalnej z Gminy Cedry Wielkie, Mariusz Sadłowski, z-ca dyrekora Wydziału Wydziału Ekologii i Energetyki Urzędu Miasta Gdańska oraz Dariusz Bernard - Główny Specjalista z Referatu Energetyki z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny reprezentowała Dagmara Kleczewska, kierowniczka ds. mobilności i klimatu w OMGGS.