aktualności
Gdańsk i Gdynia razem. Eksperci z całej metropolii pracują nad strategią ZIT
Dwie firmy chcą przygotować strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Zatoki Gdańskiej. I choć wciąż brak oficjalnego porozumienia w sprawie formy ZIT, eksperci gmin GOM i Forum Norda spotkali się, by ustalić wspólnie kierunki rozwoju. Raport z tego spotkania ma być jednym z dokumentów wykorzystanych do pracy nad strategią ZIT.
Strategia ZIT ma być gotowa do końca maja 2014 r. Prace nad nią odbywają się równolegle do negocjacji między Gdańskiem, Gdynią i marszałkiem województwa w sprawie ostatecznego kształtu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Pierwszy element prac to przetarg na opracowanie strategii ZIT. 9 stycznia w siedzibie stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny zostały otwarte koperty z ofertami firm, które chcą przygotować ten dokument - niezbędny do uzyskania unijnego dofinansowania dla metropolii w latach 2014-2020. W przyszłym tygodniu nastąpi rozstrzygnięcie przetargu.
Drugi element to warsztaty z udziałem ekspertów, których celem jest ustalenie najważniejszych założeń strategii ZIT. Takie spotkanie miało miejsce 14 stycznia w Gdyni. Wzięło w nim udział 26 osób - reprezentujących samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie a także Urząd Marszałkowski.
Efektem warsztatów będzie raport, który powstanie do końca miesiąca, ale już można wskazać pierwsze wnioski płynące z tych rozmów.
Udało się np. wypracować jasne stanowisko dotyczące potencjału naszej metropolii. Za silne strony eksperci uznali m.in.:
• Rozbudowujący się ośrodek akademicki
• Wyższy niż w innych rejonach kraju wskaźnik przedsiębiorczości mieszkańców
• Międzynarodowy port lotniczy ze stale rosnącą siatką połączeń i stałym wzrostem liczby odprawianych pasażerów
• Bogate i zróżnicowane dziedzictwo kulturalne
• Nadmorskie położenie
Kolejnym elementem warsztatów było ustalenie priorytetów jeśli chodzi o kierunki rozwoju. Zaliczono do nich:
• Zapewnienie spójności transportowej metropolii
• Wzrost konkurencyjności szkolnictwa wyższego, czego efektem powinna być większa liczba studentów z kraju i zagranicy, a także budowanie potencjału badawczo-rozwojowego
• Podnoszenie jakości i efektywności edukacji na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i średnim. Szczególnie ważne jest tu dostosowanie oferty szkolnictwa zawodowego do oczekiwań rynku pracy
• Poprawę atrakcyjności życia, poprzez inwestycje w infrastrukturę, ekologię, ale także tworzenie nowych miejsc pracy
• Tworzenie korzystnych warunków do rozwoju gospodarczego . Istotne jest tu szczególnie nastawienie na wspieranie gospodarki morskiej i przyciąganie inwestorów z branży usług około biznesowych
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, dla których powstaje strategia to zinstytucjonalizowana forma współpracy samorządów na obszarach metropolitalnych. To one mają ustalać, na co należy wydać pieniądze z unijnego dofinansowania. Ale nie mogą się do tego ograniczać. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do zadań ZIT należy także:
• sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na obszarach funkcjonalnych największych polskich miast, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa
• promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych
• zwiększanie wpływu miast i powiązanych z nimi obszarów funkcjonalnych na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.
Z praktycznego punktu widzenia funkcję ZIT pełni w naszej metropolii Gdański Obszar Metropolitalny, który działa od ponad dwóch lat i skupia już 47 pomorskich samorządów. Istotne jest także to, że ministerstwo nie ogranicza zasięgu terytorialnego ZIT. Przyjęty 8 stycznia dokument o nazwie „Programowanie perspektywy finansowej 2014-2020 – Umowa Partnerstwa” mówi, że „obszar ZIT jest niezależny od wyników prac nad delimitacją miejskich obszarów funkcjonalnych oraz ich ostatecznego zakresu wyznaczonego przez samorząd województwa”. Innymi słowy, do Związku ZIT mogą przystąpić wszystkie zainteresowane współpracą samorządy