Metropolitalne wiadomości

aktualności

Gdynia najbardziej innowacyjna w Europie

Gdyńskie wsparcie dla przedsiębiorców w czasie COVID-19 to najbardziej innowacyjny w Europie projekt o charakterze gospodarczym. Odpowiedzialna za jego opracowanie i wdrożenie wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała otrzymała nagrodę „Innowacje w Polityce” („The Innovation in Politics Awards”). To międzynarodowe wyróżnienie, o którego przyznaniu zadecydowało demokratycznie jury złożone z tysiąca obywateli europejskich państw.
 


W tegorocznej edycji konkursu „Innowacje w Polityce”, który organizuje wiedeński Instytut Innowacji w Polityce miejski projekt wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 uhonorowano główną nagrodą w kategorii „Gospodarka”. To jedyny projekt z Polski, który zwyciężył w gronie finalistów.

Oznacza to, że bezpłatne usługi doradcze, z których w pierwszej fazie pandemii skorzystało dokładnie 100 gdyńskich firm uznano za najbardziej innowacyjne działanie w 2020 roku w skali całej Europy. Gdyńska kandydatura najpierw weszła do ścisłego finału, a następnie wygrała z dziewięcioma projektami z innych europejskich państw, które także do niego zakwalifikowano. Nagroda ma tym większe znaczenie, że została przyznana przez demokratyczną decyzję jury złożonego z tysiąca obywateli Europy.

- O znaczeniu "innowacji" w polityce nie mogą decydować eksperci, lecz sami obywatele. Dbałość o nasze podstawowe wartości europejskie - prawa człowieka, demokrację, równowagę społeczną i dobrobyt - nie powinna być związana z afiliacjami partyjnymi. Od polityki niejednokrotnie zależy nasze życie i jego jakość. Dlatego pochwalamy tych, którzy otwierają nowe drogi w polityce - twierdzi Patricia Kahane, współzałożycielka Instytutu Innowacji w Polityce.

Po raz pierwszy w historii konkurs odbył się w pełni w formie cyfrowej. Tysiące widzów z całej Europy śledziło prezentacje projektów i ich inicjatorów w dziewięciu kategoriach na YouTube.

Statuetka „Innowacji w Polityce” trafiła do wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, która na co dzień nadzoruje pracę Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i była odpowiedzialna za wdrożenie nowych form pomocy dla lokalnych firm. Tytuł to docenienie innowacyjnego, nieszablonowego i otwartego podejścia do prowadzenia polityki.

- Przedsiębiorcy to grupa, która w sytuacji obostrzeń związanych z pandemią bardzo potrzebowała fachowego doradztwa. Nasi eksperci to wysokiej klasy specjaliści, którzy potrafią wyjaśniać wątpliwości, zarówno te dotyczące korzystania z instrumentów pomocy oferowanej przez państwo czy miasto, jak i te dotyczące strategicznych wyzwań dla firmy. Po pierwsze, oferowaliśmy je nieodpłatnie, po drugie zdjęliśmy przedsiębiorcom z głowy konieczność wyszukiwania sprawdzonych autorytetów, dzięki czemu mogli skoncentrować się na głównym wyzwaniu, jakim było funkcjonowanie firmy w dobie pandemii – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


 

Od podatków po nowe strategie na pandemię

Przypomnijmy, że Gdynia przygotowała dla lokalnych firm kompleksowe wsparcie ekspertów jeszcze w trakcie trwania pierwszej fali pandemii koronawirusa. To vouchery na profesjonalne usługi doradcze realizowane online, które dotyczyły różnych dziedzin funkcjonowania biznesu. Przedsiębiorcy zgłaszali się do Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, skąd byli kierowani bezpośrednio do doradców. Gdyńskie firmy pytały ekspertów o kwestie prawne, podatkowe, finansowe, biznesowe, strategiczne i marketingowe.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z kancelariami prawniczymi, a w miarę upływu czasu przedsiębiorcy chętniej zasięgali też rady w zakresie marketingu i strategii, szukając dla siebie miejsca na zmieniającym się rynku. Łącznie do 100 przedstawicieli gdyńskiego biznesu trafiło 239 godzinnych voucherów.

Sukces i międzynarodowe uznanie dla projektu wsparcia przedsiębiorców podczas COVID-19 to największe, ale nie jedyne wyróżnienie, jakie przypadło Gdyni w tegorocznej edycji konkursu „Innowacje w Polityce”.

Warto przypomnieć, że do ścisłego grona finalistów zakwalifikowały się także trzy inne inicjatywy rodem z Gdyni. To „Gdyński Falochron”, który walczył o laur w kategorii „Kryzys koronowy”, UrbanLab Gdynia w kategorii „Demokracja” oraz Konto Mieszkańca, które znalazło się wśród dziesięciu najlepszych projektów Europy w kategorii „Cyfryzacja”.

Katarzyna Gruszecka-Spychała - od 2014 roku wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim, The School of American Law (UG/ Chicago-Kent College of Law) i Leadership Academy for Poland. Odpowiada za strategię rozwoju miasta i politykę gospodarczą. Bezpośrednio nadzoruje wydziały zajmujące się rozwojem gospodarczym i wsparciem przedsiębiorców, budynkami gminnymi, promocją, turystyką i komunikacją społeczną. Kieruje także gminnymi jednostkami: Biurem Planowania Przestrzennego, Pomorskim Parkiem Naukowo–Technologicznym, Zarządem Komunikacji Miejskiej, Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych oraz Centrum Nauki Experyment.

Członkini Urban Land Institute oraz Zespołu Zadaniowego ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Inicjatorka powstania European Waterfront Cities Network, zrzeszającej m.in. Amsterdam, Liverpool, Lizbonę, Tallin i Gdynię. Wykonuje prawa i obowiązki właściciela wobec spółek, w których gmina posiada udziały. Koordynuje wdrażanie strategii rozwoju miasta. Uhonorowana tytułem Tygrys Biznesu za szczególny wpływ na popularyzację i rozwój inwestycji zagranicznych o charakterze BPO i SSC w Polsce. W 2019 roku otrzymała wyróżnienie od organizacji ABSL za rozwój i wspieranie sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Skutecznie zabiega o nowych inwestorów w Gdyni. Dzięki niej miasto został docenione przez fDi Intelligence (grupa Financial Times) oraz GIS Planning w rankingu najlepszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Aż trzykrotnie odebrała w tym rankingu nagrodę i tytuł „Polskiego Miasta Przyszłości”, a także wiele innych – od „Rzeczpospolitej” za wizję zmieniającą rozwój miasta, od Forbesa i Property News za przyjazność inwestorom, Diament ABSL, Europejską Nagrodę Promocji Przedsiębiorczości.

Wdraża innowacyjne programy aktywizacji lokalnego rynku pracy oraz pomysły na rozwój i wsparcie biznesu w obszarze sektorów kreatywnych. Wierzy w budowę marki miasta opartej na wyrazistej tożsamości oraz w potencjał gospodarczy przemysłów kultury. Swoje działanie opiera na pracowitości, uczciwości, otwartości i wrażliwości społecznej.

O konkursie

„Innowacje w Polityce” („The Innovation in Politics Awards”) to coroczny przegląd pracy odważnych i kreatywnych polityków ze wszystkich szczebli demokratycznej władzy w Europie, który może służyć jako źródło inspiracji dla innych.

Przełomowe i najbardziej innowacyjne pomysły z całego kontynentu walczą o nagrody, które są przyznawane decyzją nietypowego, składającego się z aż tysiąca obywateli europejskich państw jury. Ich głosy demokratycznie wskazują najlepsze pomysły władz w dziewięciu kategoriach konkursowych. To: jakość życia, gospodarka, ekologia, edukacja, demokracja, cyfryzacja, prawa człowieka, wspólnota i kryzys koronowy.

Organizatorem konkursu jest wiedeński Instytut Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Institute) - ogólnoeuropejska organizacja działająca na rzecz polityków i instytucji politycznych, która stoi na straży jakości polityki w Europie. Oprócz głównej siedziby w Austrii, działają także przedstawicielstwa krajowe instytutu w Belgii, Bułgarii, Francji, Grecji , Finlandii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, na Litwie, w Polsce, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii oraz w Wielkiej Brytanii.

Źródło: https://www.gdynia.pl/

  • GIWK