aktualności
Gdyńska rewitalizacja z szansą na prestiżową nagrodę
Rozpoczęło się głosowanie w europejskim konkursie REGIOSTARS organizowanym przez Komisję Europejską. Jedynym projektem z Polski, który ma szansę na nagrodę jest proces gdyńskiej rewitalizacji, realizowany pod hasłem Gdynia OdNowa. Metropolitalny projekt został nominowany w kategorii Europa bliżej obywateli.
REGIOSTARS jest konkursem organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Przez piętnaście edycji konkurs stał się europejskim znakiem najwyższej jakości, przyznawanym projektom finansowanym przez UE.
Do finału konkursu spośród 262 zgłoszeń z całej Europy zostało zakwalifikowanych pięć projektów w pięciu kategoriach. Projekt Gdynia OdNowa został nominowany w kategorii Europa bliżej obywateli, razem z projektami z Portugalii, Czech, Litwy oraz Niemiec.
– Istotna dla procesu rewitalizacji jest rzetelna diagnoza oraz połączenie działań inwestycyjnych ze społecznymi. Takie zintegrowane podejście jest nie tylko wymogiem dla realizacji projektów unijnych, ale przede wszystkim odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności – podkreślił Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Cieszymy się, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego docenił działania gdyńskiej rewitalizacji, rekomendując Gdynię do udziału w konkursie REGIOSTARS, a przedstawiciele Komisji Europejskiej wyróżnili nas, wybierając nasze Miasto do finału tego prestiżowego konkursu.
Na zdjęciu: przykłady inwestycji zrealizowanych w ramach gdyńskiej rewitalizacji, fot. gdynia.pl
Zagłosuj za gdyńską przemianę
Głosowanie internautów potrwa od 2 września do 8 października za pośrednictwem strony internetowej REGIOSTARS. Głosowanie połączone jest z drugim etapem konkursu, który odbędzie się w październiku w Brukseli. Składają się na niego prezentacje przedstawicieli poszczególnych projektów przed jury i publicznością. 9 października odbędzie się gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz zwycięzcę głosowania internautów.
Metamorfoza w trzech dzielnicach
Projekty rewitalizacyjne Gdynia OdNowa koordynowane były przez Laboratorium Innowacji Społecznych. Ze wsparciem funduszy europejskich przemianę przeszły 3 obszary: Oksywie, Witomino oraz osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego na Chyloni. Zrealizowane przedsięwzięcia inwestycyjne to m.in. powstanie trzech Centrów Sąsiedzkich, sprzyjających sąsiedzkiej integracji – Przystań Opata Hackiego 33 na Chyloni, Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu oraz Przystań Widna 2A na Witominie, zagospodarowanie przestrzeni osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego wraz z rozbudową ulicy Zamenhofa, modernizacja i remonty mieszkalnych budynków komunalnych na ul. Zamenhofa Opata Hackiego, przebudowa skrzyżowań: ul. Płk. Dąbka, Bosmańska, Dickmana, Kępa Oksywska wraz z zagospodarowaniem przestrzeni, stworzenie traktu leśnego pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską, łączącego Oksywie górne i dolne oraz usprawnienie ruchu pieszych od ulic Arciszewskich i Makowskiego.
>>> OdNowa Gdyni. Oblicze Chyloni po rewitalizacji
>>> Przystań Śmidowicza 49 w Gdyni już działa!
>>> Nowoczesny Dom Sąsiedzki w Gdyni. Przystań Widna 2A zaprasza!
Na zdjęciu: gdyńskie Domy Sąsiedzkie, Przystanie: Opata Hackiego 33, Śmidowicza 49 i Widna 2A
Działania na rzecz mieszkańców
Równolegle z przedsięwzięciami inwestycyjnymi zrealizowano projekty społeczne, których celem była aktywizacja i integracja społeczna mieszkańców oraz włączenie ich w proces zmian. Poprzez rozwój usług społecznych powstała oferta dla osób potrzebujących wsparcia. Mieszkańcy mogli skorzystać m.in. z pracy animacyjnej czy też pomocy terapeutycznej w pokonywaniu trudności z udziałem psychologów, pedagogów czy socjoterapeutów.
– W rewitalizacji ważne jest aktywne włączanie mieszkańców i innych interesariuszy w proces, na różnych jego etapach, począwszy od rozpoznania potrzeb, problemów i potencjałów, przez projektowanie rozwiązań, kończąc na realizacji inwestycji i działań społecznych – zaznacza Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynująca projekt Gdynia OdNowa. – Zrealizowane przedsięwzięcia przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców, o czym mówią nam sami. Cieszymy się, że gdyńska rewitalizacja znalazła się w finale tak ważnego europejskiego konkursu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na tych obszarach.
Metropolitalna odnowa dzielnic
Projekty gdyńskiej rewitalizacji zostały zrealizowane w ramach metropolitalnego programu w którym przemianę przeszło 13 dzielnic w 8 miastach: w Gdańsku (Dolne Miasto i plac Wałowy wraz ze Starym Przedmieściem, Orunia, Biskupia Górka i Stary Chełm, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście), Gdyni (Witomino-Radiostacja, Oksywie, rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego), Kartuzach (centrum), Wejherowie (Śródmieście), Tczewie (obszar Starego Miasta i Zatorze), Rumi (Zagórze), Pucku (centrum oraz obszar Śródmieścia) i Żukowie (centrum). Koszt wszystkich projektów to ponad 380 mln zł z czego dofinansowanie z UE wynosi 188 mln zł. Rewitalizacją objęte zostały obszary o powierzchni 1 212 ha, na których wsparciem objęto prawie 70 tys. mieszkańców metropolii.