Metropolitalne wiadomości

aktualności

Gdyńskie rewitalizacje w finale prestiżowego konkursu

Metropolitalny projekt rewitalizacji gdyńskich dzielnic GdyniaOdNowa został zakwalifikowany do finału konkursu REGIOSTARS. Gdyńska przemiana jest jedynym finalistą z Polski dostrzeżonym w tym roku przez Komisję Europejską. Do 16. edycji konkursu wpłynęło 262 zgłoszeń z całej Europy.
 

Na zdjęciu: ścieżka leśna łącząca górną i dolną cześć dzielnicy Oksywie


REGIOSTARS jest konkursem organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Przez piętnaście edycji konkurs stał się europejskim znakiem najwyższej jakości, przyznawanym projektom finansowanym przez UE. Marka Gdynia OdNowa: Rewitalizacja jest jedynym tegorocznym polskim projektem zakwalifikowanym do finału pośród wszystkich 262 zgłoszeń z całej Europy.

Gdynia OdNowa to marka, pod którą prowadzony jest w Gdyni proces rewitalizacji. Polega on na wyprowadzaniu z wielowymiarowego kryzysu sześciu obszarów w naszym mieście, na których zdiagnozowano problemy społeczne, infrastrukturalne, funkcjonalno-przestrzenne. Proces prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni na lata 2017-2026.
 

>>>  Cztery lata przemian w gdyńskich dzielnicach
 

Kluczowe dla rewitalizacji jest połączenie działań inwestycyjnych ze społecznymi. Takie zintegrowanie stanowi wymóg dla realizacji projektów unijnych – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Cieszymy się, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego docenił gdyńskie działania i zarekomendował do uczestnictwa w konkursie REGIOSTARS, a przedstawiciele Komisji Europejskiej wyróżnili to podejście wybierając Gdynię do finału tego konkursu.

Projekty Gdynia OdNowa dofinansowane z funduszy unijnych realizowane były na 3 obszarach w Gdyni: na Oksywiu, Witominie i na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego na Chyloni. Zrealizowane przedsięwzięcia inwestycyjne to m.in. powstanie trzech Centrów Sąsiedzkich, sprzyjających sąsiedzkiej integracji – tzw. Przystań Opata Hackiego 33 na Chyloni, Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu oraz Przystań Widna 2A na Witominie, zagospodarowanie przestrzeni osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego wraz z rozbudową ulicy Zamenhofa, modernizacja i remonty mieszkalnych budynków komunalnych na ul. Zamenhofa Opata Hackiego, przebudowa skrzyżowań: ul. Płk. Dąbka, Bosmańska, Dickmana, Kępa Oksywska wraz z zagospodarowaniem przestrzeni, stworzenie traktu leśnego pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską, łączącego Oksywie górne i dolne oraz usprawnienie ruchu pieszych od ulic Arciszewskich i Makowskiego.
 

Na zdjęciu: gdyńskie Domy Sąsiedzkie, Przystanie: Opata Hackiego 33, Śmidowicza 49 i Widna 2A
 


>>> OdNowa Gdyni. Oblicze Chyloni po rewitalizacji

>>> Przystań Śmidowicza 49 w Gdyni już działa!

>>> Nowoczesny Dom Sąsiedzki w Gdyni. Przystań Widna 2A zaprasza!


Istotnym elementem procesu rewitalizacji było aktywne włączanie mieszkańców w kształtowanie każdego elementu: wizji, celów rozwoju oraz poszczególnych przedsięwzięć – mówi Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych. – Cieszymy się, że rewitalizacyjne przedsięwzięcia służą teraz mieszkańcom i są przez nich dobrze oceniane. W efekcie rewitalizacja przekłada się na lepsze funkcjonowanie całego miasta, zacierając różnice między centrum, a obrzeżami. Nie osiadamy na laurach i widzimy ile wyzwań jeszcze przed nami, dlatego pracujemy dalej. W tej chwili aktualizujemy zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji, konfrontując się z problemami i potrzebami mieszkańców.

Finaliści konkursu ogłoszeni zostali w pięciu kategoriach: Konkurencyjna i inteligentna Europa, Zielona Europa, Europa połączona, Europa społeczna i inkluzywna oraz Europa bliżej obywateli. Projekt Gdynia OdNowa: Rewitalizacja znalazł się w finale konkursu w kategorii Europa bliżej obywateli, razem z projektami z Portugalii, Czech, Litwy, Niemiec oraz Francji.

Drugi etap konkursu odbędzie się w październiku w Brukseli. Po prezentacjach przedstawicieli poszczególnych projektów przed jury i publicznością odbędzie się gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W ramach metropolitalnego programu rewitalizacji przemianę przechodzi 8 miast: Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Wejherowo, Tczew, Rumia, Puck i Żukowo. Wartość wszystkich projektów to 334,5 mln zł, w tym 184,5 mln zł pochodzi z UE.


Źródło: Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
 

#FunduszeEU

  • GIWK