aktualności
II Dni Solidarności Klimatycznej za nami. “Mniej” znaczy więcej dla środowiska
“Mniej” - to hasło przyświecało Dniom Solidarności Klimatycznej, które odbywały się w Trójmieście od 12 do 18 września. Podczas wielu wydarzeń, na które zaprosiliśmy mieszkańców, uczyliśmy się, jak ograniczyć produkcję śmieci i emisję gazów cieplarnianych, jak zużywać mniej energii i wody oraz jak zmienić swoje nawyki, aby nie marnować żywności. Były warsztaty dla dzieci i dorosłych, ekopiknik, wystawa, a na koniec sprzątanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Na zdjęciu: grafika Dni Solidarności Klimatycznej prezentująca partnerów wydarzenia
Od 12 do 18 września metropolitalne samorządy i podległe im instytucje przygotowały kilkanaście wydarzeń, które miały zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatyczne. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Eko-edukacja dla małych i dużych
W gdańskim Domu Zdrojowym podczas warsztatów pn. „Coś wisi w powietrzu” uczniowie starszych klas szkół podstawowych dowiedzieli się, czym są kwaśne deszcze i smog, jak radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza oraz czym jest atmosfera i jakie zjawiska w niej zachodzą.
Gdyńskie Centrum Nauki Experyment w weekend zaprosiło mieszkańców na cykl warsztatów dotyczących wtórnego wykorzystania odpadów. Uczestnicy wyplatali lalki i robili torby ze ścinek poprodukcyjnych oraz rozmawiali o tym, dlaczego musimy przestawić nasze myślenie o przedmiotach codziennego użytku. Dowiedzieli się też, co kryje się pod hasłem „mała retencja” oraz dlaczego jest to zjawisko tak istotne z punktu widzenia zmian klimatu.
Na zdjęciach: warsztaty w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, fot. CN Experyment
Były też warsztaty dla najmłodszych. Dzieci podczas zabawy poznawały dobre nawyki, które warto wdrażać od najmłodszych lat. Tworzyły naturalne barwniki z przypraw, budowały własną baterię, wykorzystując do tego ziemniaka, oglądały życie w kropli wody i eksperymentowały z suchym lodem.
Sopot stawia na ekologię
Ekopiknik w Sopocie to już tradycja. Na sopockim rynku w sobotę można było kupić zdrową żywność, eko kosmetyki oraz posmakować zdrowo przyrządzonych potraw. Podczas wydarzenia mieszkańcy mogli nauczyć się m.in. jak zbudować balkonowy kompostownik, jak zrobić wianek z kwiatów polnych oraz jak oszczędnie korzystać z prądu w swoim domu.
Była też akcja, aby wymienić się garderobą i roślinami.
Na zdjęciach: Ekopiknik 2022 w Sopocie, fot. www.sopot.pl
Eko-dyskusja i sprzątanie lasu w Gdyni
Podczas DSK wielokrotnie zwracano uwagę na problem marnowania żywności. UrbanLab Gdynia zorganizował debatę, podczas której zaprezentowano aplikację mobilną FREECITY, za pomocą której można wymieniać się lub dzielić różnymi dobrami. Mówiono też o tym, jak Bank Żywności wciela w życie ideę ratowania jedzenia i przekazywania go potrzebującym.
Muzeum Miasta Gdyni zaprosiło mieszkańców do Dzikiego Muzeum, czyli na spacer historyczny połączony ze sprzątaniem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wędrówka zakończyła się piknikiem w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.
Eko-wystawa w Gdańsku
W Gdańsku na ul. Lastadia 2 można było obejrzeć edukacyjną wystawę dotyczącą dwóch ważnych tematów: zanieczyszczenia planety plastikiem oraz konieczności zatrzymywania wody w środowisku.
– Mikroplastik opanował już cały świat. Drobinki plastiku odnaleziono nawet w świeżym śniegu padającym na Antarktydzie – mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka prasowa Gdańskich Wód, partnera projektu “Klimat w szkołach metropolii”. – Mobilna wystawa edukacyjna “Mikroplastik – wielki problem” powstała, aby uświadomić mieszkańcom, iż konsekwencje zanieczyszczenia środowiska plastikiem dotyczą każdego z nas i każdy z nas może temu zapobiec, zmieniając swoje nawyki.
Więcej na ten temat >>> TU
Wirtualnie o ekologii
Wydarzenia związane z DSK odbywały się też w wirtualnej przestrzeni. Na platformach Youtube i Spotify można było wysłuchać podcastu fundacji Biznes dla Klimatu nt. “Czy mniej znaczy gorzej?”, a na Instagramie Centrum Nauki Experyment pojawiły się quizy dotyczące zmian klimatu i wiedzy o środowisku.
Dni Solidarności Klimatycznej 2022 po raz drugi wspólnie organizowały: OMGGS, Gdańsk, Gdynia, Sopot i Global Compact Network Poland. Wydarzenia przygotowały: gdyńskie Centrum Nauki Experyment, UrbanLab, Muzeum Miasta Gdyni, gdańskie Hevelianum, spółka Gdańskie Wody, Urząd Miasta Sopot i Sopoteka.