aktualności
Inteligentna metropolia zaczyna się… w Rumi
Rumia jest w czołówce miast Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które będą wykorzystywać nowoczesne dane cyfrowe do szybszego rozwoju. Pod koniec marca samorząd wspólnie z Gdańskiem, Gdynią i Politechniką Gdańską został uwzględniony w liście intencyjnym otwierającym drogę do „inteligentnej metropolii”. Kolejnym krokiem jest podpisane 22 kwietnia przez burmistrza Michała Pasiecznego i rektora Politechniki Gdańskiej w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” porozumienie rozpoczynające pilotażowy etap tego innowacyjnego projektu.
Celem współpracy jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz informacji, które będą gromadzone w tzw. jeziorze danych – dużym systemie informatycznym pozwalającym analizować różnorodne kwestie dotyczące miasta. Dzięki temu będzie można lepiej planować rozwój, poprawiać komunikację, kierować procesami związanymi z energią i rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców.
– Umowa dotyczy przyszłości. Współpraca z Politechniką Gdańską może być dla nas wielkim impulsem rozwojowym, na którym wszyscy skorzystają. Przekazane przez nas dane pomogą wypracować rozwiązania, które usprawnią zarządzanie miastem oraz posłużą temu, by skutecznie radzić sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej podkreślali, że podpisanie porozumienia to zaledwie początek i potrzeba jeszcze dużo czasu, by zebrać niezbędne dane i nauczyć się z nich korzystać, ale korzyści dla rumian, a docelowo wszystkich Pomorzan, mają być ogromne.
– Co możemy wspólnie robić? Odpowiem przewrotnie – wszystko! Bo z tzw. jeziora danych możemy wyciągnąć informacje, które naprawdę nas zadziwią. Możemy je prześledzić i zasugerować władzom miasta, jak je wykorzystać, by jeszcze lepiej zarządzać samorządem na rzecz mieszkańców – przekonuje prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Z biegiem lat proces ma objąć cały obszar metropolitarny, choć miejsce jego pilotażu nie zostało wskazane przypadkowo.
– Wybraliśmy Rumię, ponieważ jest jednym z najszybciej rozwijających się miast, a więc nie można narzekać na liczbę wyzwań, które się pojawiają. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców rośnie zapotrzebowanie na nowe szkoły, wykorzystanie terenów, do urzędu wpływa coraz więcej wniosków, rosną też oczekiwania mieszkańców – wyjaśnia prezes Zarządu OMGGS Michał Glaser. – Rumia ma też drugą cechę: odważne władze i zbudowany przez lata zespół, który chce zmieniać, wykorzystywać swoje doświadczenia i uczyć się innowacyjności, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podsumowuje.
Źrodło: rumia.eu