aktualności
IV Konwent Prezydiów Komisji OMGGS
W piątek, 5 marca 2021 r. odbył się IV Konwent Prezydiów Komisji Tematycznych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Spotkanie zorganizowano w formule online. Przewodniczący komisji podsumowali działania zrealizowane w ubiegłym roku oraz przedstawili kluczowe zadania zaplanowane na 2021 rok.
Przy OMGGS działa pięć komisji tematycznych:
- Komisja ds. Administracji i Finansów
- Komisja ds. Kultury
- Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska
- Komisja ds. Strategii Metropolii
- Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych
Mimo pandemii koronawirusa, która ograniczyła działania w wielu obszarach, komisjom udało się zrealizować w ubiegłym roku większość zadań. Cele na 2021 są ambitne.
Tutaj znajduje się prezentacja ze spotkania >>>
Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych
Jednym z głównych zadań zrealizowanych w 2020 r. było przyjęcie Standardów Minimum Integracji Imigrantów oraz na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością i Otoczenia. Istotne były też działania na rzecz wsparcia lokalnych przedsiębiorców w pandemii, takie jak kampania #zamawiamBowspieram czy udział członków komisji w Sztabie Pomorskich Przedsiębiorców.
W 2021 r. kluczowe będę dalsze działania na rzecz imigrantów i osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano m.in. badanie satysfakcji z usług w urzędach, stworzenie podręcznika savoir-vivre oraz projektu usług w PUP dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić imigrantów i osoby z niepełnosprawnościami.
Działaniami, na których skupiali się członkowie Komisji ds. Kultury w 2020 r., było wsparcie sektora w trudnym czasie pandemii. Zbadano m.in. potrzeby publiczności lokalnych domów kultury. Przeprowadzono też cykl szkoleń dla osób zarządzających instytucjami kultury m.in. z zakresu prawa autorskiego i indywidualnego doradztwa prawnego.
Kluczowy projekt zaplanowany na rok 2021 będzie dotyczył dostosowania instytucji kultury pod kątem m.in. włączania osób z niepełnosprawnością.
Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska
Dwa najważniejsze projekty zrealizowane w 2020 roku przez Komisję ds. Infrastruktury i Środowiska to: rozpoczęcie prac nad Metropolitalnym Pakietem Drogowym w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, dzięki któremu na terenie 23 pomorskich gmin i powiatów może zostać zbudowanych lub wyremontowanych 200 km lokalnych dróg oraz przygotowanie Metropolitalnych Standardów z zakresu projektowania i budowy infrastruktury rowerowej i utworzenie Centrum Kompetencji w zakresie inwestycji rowerowych.
Najważniejszym zadaniem na 2021 r. będzie stworzenie Metropolitalnego Planu Adaptacji w ramach diagnozy środowiskowej.
Komisja ds. Administracji i Finansów
Wśród najważniejszych zadań zrealizowanych w 2020 roku są: opracowanie standardów i wzorcowej dokumentacji RODO oraz organizacja szkoleń m.in. z nowej Ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Kolejny raz gminy i powiaty należące do OMGGS i podległe im jednostki wzięły udział we wspólnych zakupach: usług pocztowych, dostawy oleju opałowego, paliwa, energii elektrycznej i gazu ziemnego, zaoszczędzając w ten sposób miliony złotych.
Kluczowymi zadaniami na 2021 r. są: opracowanie metropolitalnej polityki zakupowej (MPZ), we współpracy z komisją społeczno-gospodarczą, wdrożenie tzw. inteligentnego modelu zarządzania zakupami w OMGGS oraz informatyzacja administracji samorządowej.
Komisja ds. Strategii Metropolii
Jednym z najważniejszych zadań zrealizowanych w 2020 r. było opracowanie projektu ustawy metropolitalnej. Ustawa we wrześniu 2020 r. niemal jednogłośnie została przegłosowana przez Senat i trafiła do Sejmu do dalszych prac.
Kluczowymi zadaniami w 2021 r. będą: opracowanie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego (nowej Strategii ZIT) oraz praca przedstawicieli OMGGS nad strategicznymi i operacyjnymi dokumentami regionalnymi, w tym: Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, Regionalnymi Programami Strategicznymi oraz Regionalnym Programem Operacyjnym.
Ważnym elementem IV Konwentu Prezydiów Komisji OMGGS było omówienie postępów prac nad Regionalnym Programem Operacyjnym dla woj. pomorskiego. Projekt ma być gotowy do końca marca, konsultacje rozpoczną się w III kwartale 2021 roku. Marszałek pomorski powołał zespół roboczy do prac nad RPO. Przedstawicielem subregionu metropolitalnego został prezydent Alan Aleksandrowicz.
Wstępny projekt Umowy Partnerstwa zakłada, że na Pomorze trafi o 3,3 mld zł, czyli prawie o prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Przeliczając na mieszkańca, jest to spadek z poziomu 810 do zaledwie 482 euro.