Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Kultury

Jak kultura integruje nowych mieszkańców - webinarium

Ponad 50 uczestników, 1,5 godziny  merytorycznej dyskusji, dobre praktyki z metropolitalnych instytucji kultury i pytania gości - tak wyglądało webinarium pt. Jak projektować działania integrujące, które odbyło się w piątek 3 kwietnia w ramach 3. Metropolitalnego Forum Kultury.


Mimo, że epidemia koronowirusa zmusiła nas do przełożenia terminu 3. Metropolitalnego Forum Kultury, postanowiliśmy spotkać się online i porozmawiać o najlepszych metropolitalnych przykładach integracji nowych mieszkańców, głównie tych z doświadczeniem migracji, w życie naszych lokalnych społeczności.
Podczas trwającego blisko 1,5 h spotkania, moderowanego przez Alicję Jelińską z OMGGS, przedstawiciele instytucji kultury z Gdańska i Gdyni zaprezentowali prowadzone przez nich działania, dzięki którym nowi mieszkańcy łatwiej się integrują.


Marta Otrębska z Muzeum Emigracji w Gdyni opowiadała o projekcie Gdynia Language Swap. To punkt wymiany językowej osób dorosłych, który przyciąga dziesiątki osób. Dzięki spotkaniom uczestnicy nie tylko integrują się ze sobą, ale także mogą podszkolić się w języku polskim, angielskim czy rosyjskim. Marta Otrębska mówiła nie tylko o korzyściach wynikających z projektu, ale także podzieliła się zestawieniem najczęstszych błędów, na jakie organizatorzy popełniali w realizowanych wcześniej projektach: brak zdefiniowania odpowiedniej grupy odbiorców, duże działania, zamiast mniejszych kroków czy brak zachęt dla społeczności lokalnej do udziału w projekcie.

 


Bartek Rief z Europejskiego Centrum Solidarności opowiadał o Programie CZEŚĆ, który skierowany jest do nowych mieszkańców Gdańska. To przede wszystkim lekcje języka polskiego na różnych poziomach, konwersacje oraz wymiana doświadczeń i wiedzy o kulturze i bieżących wydarzeniach. Oprócz lekcji języka ważnym elementem programu jest moduł „Ja w społeczności”. Dzięki niemu można poznać kulturę miasta i lokalną społeczność. Jak dodawał Bartek Rief, taka działalność jest szczególnie doceniana, bo uczestnicy poznają Gdańsk oraz nawiązują nowe znajomości, ale także uczą się być częścią lokalnej społeczności.

 


Ponad 50 uczestników spotkania miało okazję do zadawania pytań, z czego bardzo chętnie korzystali. Była to możliwość dopytania o szczegóły projektów czy możliwości przeniesienia ich na swoje lokalne podwórka.

Bardzo dziękujemy prelegentom i uczestnikom. Do zobaczenia i do usłyszenia!


Całe webinarium można zobaczyć tutaj:

 

 

Zestawianie publikacji dot. projektowania działań integrujących można znaleźć TUTAJ


Przeczytaj też:

3. Metropolitalne Forum Kultury
Pomorski przewodnik po integracji

 

 

 

  • GIWK