aktualności
Jak powołać partnerstwo w ZIT-ach? Szkolenie w OMGGS
Szkolenie, które odbyło się w piątek, 31 stycznia w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, było skierowane m.in. do beneficjentów projektów z zakresu usług społecznych ZIT, osób odpowiadających za projekty dotyczące integracji imigrantów oraz infrastruktury społecznej.
Piątkowe spotkanie było pierwszym z planowanej w tej perspektywie unijnej serii. Zatem niewykluczone, że wkrótce temat partnerstwa społecznego przy projektach realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wróci i znów przyciągnie zainteresowanych.
Twarda wiedza, doświadczone prowadzące
Piątkowe szkolenie poprowadziły: Izabela Sierańska, ekspertka z 10-letnim doświadczeniem we wdrażaniu projektów UE m.in. w obszarze usług społecznych, aktywizacji zawodowej i edukacji oraz Maria Maślak - koordynatorka projektów partnerskich z miastami i organizacjami pozarządowymi. 24 przedstawicieli samorządów z Gniewu, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Gdyni, Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa, Żukowa, Pucka, Wejherowa, Sopotu, Sierakowic i Gdańska dowiedziało się m.in. tego, jaką wartość i jakie koszty niesie za sobą realizacja projektów w partnerstwie, jak się dobrze przygotować do naboru partnera do projektu (merytorycznie i formalnie), o czym należy wiedzieć i pamiętać zawiązując partnerstwo projektowe i jak przygotować swoją gminę lub powiat do realizacji projektu w partnerstwie.
Co to znaczy budowanie partnerstwa w projekcie unijnym?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Izabeli Sierańskiej.
- Mówimy o tym, jak sprawdzić, kto w działaniach, które są potrzebne z punktu widzenia mieszkańców, mógłby stać się partnerem jednostki samorządu terytorialnego. Później - jak tego kogoś wybrać i jak poukładać współpracę, by przynosiła ona nie tylko pożądany efekt, ale coś więcej. Nie tylko to, na co się umówiliśmy, ale coś ekstra - zaznacza Izabela Sierańska.
Takim naturalnym partnerem gmin i powiatów przy projekcie może być organizacja pozarządowa.
- Myślimy jednak szerzej, bo są różne inne podmioty, które mogą nas uzupełniać. Mówimy o organizacjach, które się specjalizują w danych działaniach i które posiadają specjalistyczną wiedzę, jaką wnoszą do projektu. To mogą być na przykład organizacje działające w obszarze bezdomności czy w obszarze wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży - dodaje Izabela Sierańska.
Wyjść poza strefę komfortu
Kto uczestniczył w szkoleniu? Byli to pracowniczki i pracownicy różnych urzędów, mający doświadczenie przy realizacji projektów bądź inwestycyjnych, bądź miękkich, społecznych, ale również i łączonych.
- To osoby, które chcą sobie usystematyzować wiedzę, ale i osoby, które chcą się przekonać do tego, żeby wejść w partnerstwo. Bo to wymaga pewnych ruchów, takich jak choćby wyjścia poza strefę komfortu. To nie tylko praca nad papierem w gabinecie, ale właśnie wyjście w teren, poznania specyfiki pracy potencjalnego partnera, zrozumienia go, żeby później to partnerstwo rzeczywiście było skuteczne. Chodzi o to, by dowiedzieć się, że są wokół nas organizacje, które świetnie działają, z dużą empatią, zrozumieniem i skutecznością. Dlaczego z nimi nie współpracować? Zatem tutaj trochę budujemy ten most, żeby przełamać bariery i wykorzystać zasób potencjalnego partnera - mówi Maria Maślak.
Partnerstwo w projektach jest ważne
Jedną z uczestniczek szkolenia była Pani Magdalena z Urzędu Miasta w Gniewie. To nie była jej pierwsza wizyta w siedzibie OMGGS, brała bowiem również udział w szkoleniach z polityk horyzontalnych. Zapytaliśmy ją, co sądzi o szkoleniu?
- To jest wiedza bardzo przydatna na różnych etapach realizacji projektów, nie tylko społecznych. Partnerstwo jest bardzo dobrze odbierane i na pewno bardzo ułatwia realizację różnych zadań. Efekt jest zdecydowanie lepszy, jeżeli realizujemy to w partnerstwie - uważa Pani Magdalena.
Podobnego zdania jest Anna Milewska z Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim.
- Partnerstwa w projektach są warte uwagi i mogą wnieść bardzo dużo, również do pracy samorządu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi może ubogacić dany projekt oraz skierować go na właściwe tory - przekonuje pani Anna Milewska.
Łatwo nie jest, ale warto
Formuła partnerstwa JST i np. NGO może sprawić trudności. Wiele jednak zależy od dobrego określenia zakresu partnerstwa, podziału ról i odpowiedzialności. Kluczową rolę pełni tu efektywna komunikacja. Zatem warto otworzyć się na partnera w projekcie, bo to wartość dodana, ale i szersza perspektywa, a tym samym lepsze wykorzystanie unijnych funduszy. W dłuższej perspektywie rozwiązania wdrażane w takich partnerstwach mają większy potencjał rozwojowy.
780 milionów złotych na 119 inwestycji
W nowej perspektywie unijnej samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot planują realizację 119 inwestycji i projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które mają szansę otrzymać w sumie 780 mln zł z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: budowę i przebudowę węzłów integracyjnych, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizacje prawie 100 szkół, przedszkoli i budynków komunalnych, powiększenie powierzchni zielonych, domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów oraz wsparcie dla imigrantów.