aktualności
Jubileusz Powiatu Kartuskiego
Dziękczynna msza św. w kartuskiej kolegiacie 31 maja 2014 r. zainaugurowała uroczystości 15-lecia samorządu Powiatu Kartuskiego. Po mszy św. radni złożyli kwiaty na grobie śp. Mariana Wilkowskiego, pierwszego starosty powiatu kartuskiego.
Okolicznościową sesję Rady Powiatu w Kartuskim Centrum Kultury poprzedził koncert Antoniego Filipkowskiego, barda Solidarności. Obchody jubileuszu połączono z 10 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ćwierćwieczem pierwszych wolnych wyborów oraz podsumowaniem dekady współpracy z zaprzyjaźnionymi powiatami.
W uroczystościach uczestniczyli: Jan Kozłowski, poseł do Europarlamentu, Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP, senatorowie RP: Roman Zaborowski i Kazimierz Kleina, Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, posłowie na Sejm RP: Dorota Arciszewska Mielewczyk i Stanisław Lamczyk oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Michał Owczarczak, wicewojewoda pomorski, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, burmistrzowie i wójtowie gmin z naszego powiatu oraz dyrektorzy i pracownicy wydziałów starostwa, jednostek i instytucji powiatu. W sesji udział wzięły również delegacje z zaprzyjaźnionych powiatów na czele ze starostą tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, starostą łowickim Krzysztofem Figatem, starostą świdnickim Zygmuntem Worsą oraz starostą śniatyńskim Dymitrem Diakurem.
- Solidarność rozpoczęła drogę do wolności, do samorządności – mówiła Janina Kwiecień Starosta Kartuski. – Dziś świętujemy 15 lat odrodzenia powiatu, najtrwalszej historycznie struktury w naszym kraju.
Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego zobrazował kolejne lata pracy rady, składy minionych kadencji i najważniejsze osiągnięcia.
Starosta Janina Kwiecień w swoim wystąpieniu położyła szczególny nacisk na zadania wykonywane przez Powiat. Podkreślała, że pracowników starostwa i jednostek cechuje zaangażowanie, profesjonalizm i wielkie serce w wykonywaniu swoich obowiązków.
Powiat Kartuski odznaczający się wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi, wyróżniający piękną kulturą, każdego roku promuje, chroni te bogactwa i pięknieje dzięki milionowym inwestycjom w infrastrukturę i edukację, a oferta dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących jest coraz bogatsza i bardziej kompleksowa.
Starosta zaznaczyła, że żaden sukces nie byłby możliwy bez oddanej służby wszystkich pracowników powiatu. Dlatego też uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali zasłużonym.
- W Polsce jest parę czarownych powiatów, gdzie udaje się więcej niż gdzie indziej – stwierdził Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich. – Jacy mieszkańcy, taki powiat, stąd 8 tysięcy przedsiębiorstw i ponad 5 tys. złotych pozyskanych funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tutaj rozmawia się z ludźmi i konsoliduje działania obu stron, aby wspierać rozwój gospodarczy.
- Nie słowa, lecz działanie świadczy o człowieku, dlatego w powiecie kartuskim się pracuje i współpracuje – podsumowała posłanka Dorota Arciszewska–Mielewczyk.
Podczas uroczystości wystąpił Jan Kozłowski, poseł Europarlamentu i Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP. Marszałek województwa pomorskiego oraz przybyli goście dziękowali za minione 15 lat i życzyli powiatowi kolejnych sukcesów.
Uroczystą sesję zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic.
ODZNACZENIA PAŃSTWOWE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
- Za zasługi w działalności na rzecz lokalnej społeczności Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Janusz Bystron.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali:
- Medalem Złotym za długoletnią służbę
Gabriela Gołata - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
Barbara Kapica – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
Marek Trepczyk – zastępca burmistrza gminy Żukowo
- Medalem Srebrnym za długoletnią służbę
Andrzej Byczkowski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie
Andrzej Puzdrowski – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych
Autor: Paulina Kitowska, asystent Starosty Kartuskiego