aktualności
Kalkulator klimatyczny – weź udział w pilotażu
Kalkulator klimatyczny – narzędzie, które pomoże zadbać o klimat i chronić środowisko, wchodzi w fazę testów. Weź w nich udział - w trosce o miejsce, w którym żyjesz i pracujesz Ty i Twoi bliscy.
W ramach projektu LOCALISED, który jest realizowany z programu UE Horizon Europe, powstało narzędzie, które wspiera planowanie działań na rzecz klimatu – nie tylko na poziomie lokalnym, ale i regionalnym. Climate Action Strategiser (CAST) - czyli kalkulator klimatyczny - umożliwia m.in.:
- współtworzenie planów klimatycznych, które są dostosowane do danej gminy czy powiatu,
- udoskonalenie działań pod kątem m.in. kosztów i emisji,
- analizę wpływu na cele zrównoważonego rozwoju i monitorowanie postępów.
Jest to bezpłatne narzędzie, które – dzięki testom, do których zachęcamy – dopasuje się do realnych potrzeb polskich gmin i powiatów. W efekcie pomoże zaplanować skuteczne działania dostosowane do zmian klimatycznych.
Jak wziąć udział w testach?
Testy kalkulatora potrwają od 5 do 19 maja. Każdy uczestnik testu otrzyma link do wersji roboczej narzędzia. Towarzyszyć temu będzie krótka ankieta do wypełnienia - już po przetestowaniu kalkulatora. Całość ma zająć ok. 45 minut.
Jak zostać testerem kalkulatora? Wystarczy potwierdzić chęć udziału, wysyłając wiadomość na adres: climateaction@climatemedia.de
Link do narzędzia zostanie przesłany bezpośrednio po zgłoszeniu.
- Mamy szansę wspólnie stworzyć narzędzie, które realnie wesprze polskie samorządy w działaniach na rzecz klimatu. Dla pierwszych uczestników przewidziano indywidualne webinarium wprowadzające, które odbędzie się po oficjalnym uruchomieniu narzędzia - informuje Klaudia Kaźmierczak, koordynatorka ds. marketingu i zarządzania projektami w OMGGS.
Kalkulator klimatyczny. Dlaczego jest to ważne?
Żyjemy w czasach dynamicznych zmian klimatu. Powoli w zapomnienie odchodzą klasyczne cztery pory roku. Coraz trudniej wskazać okres przejściowy między zimą, wiosną, latem i jesienią. Ile mroźnych dni ostatniej zimy pamiętamy? Na pewno mniej niż ubiegłorocznych upałów.
W Polsce od kilku lat dni z wysokimi temperaturami przeplatają się z dniami, w których notujemy przymrozki. Dodatnie temperatury w grudniu czy styczniu oraz brak śniegu zimą nikogo już nie dziwią. Każde kolejne lato jest coraz bardziej upalne. Stale jesteśmy zagrożeni w Polsce to falami upału, to deszczami nawalnymi. Powodzie, susze, cofki na rzekach, gwałtowne burze, niszczycielskie wichury, nawet trąby powietrzne – to nie są już tylko zjawiska znane z telewizji. Coraz częściej widzimy je w Polsce, a co gorsza – coraz częściej ich doświadczamy.
Zmiany klimatu to coś, z czym muszą mierzyć się poszczególne samorządy. W OMGGS mamy gminy szczególnie zagrożone negatywnymi skutkami zmian klimatu. Opracowanie kalkulatora klimatycznego i wdrożenie – z jego pomocą – środków zaradczych pozwoli na przygotowanie się do tych zmian. To oznacza zminimalizowanie ich skutków i mądre gospodarowanie kryzysem klimatycznym tak, by działać z wyprzedzeniem, a więc nie dać się spalić słońcu, zalać wodzie czy zniszczyć mrozom.
*
LOCALISED to projekt realizowany przez europejskie instytucje badawcze oraz placówki samorządowe, w tym lokalne władze miejskie. Skupia się na zrozumieniu, jak lokalne działania oddziałują na naszą planetę. 12 partnerów z 6 państw analizuje aspekty codziennego życia. Od produkcji żywności po przemysł. Przedstawiciele z Polski, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Włoch oraz Niemiec edukują o tym, jak świadome decyzje mogą pozytywnie wpłynąć na klimat.
Jednym z celów projektu jest stworzenie tzw. klimatycznego kalkulatora. To urządzenie tworzone przez partnerów projektu. Pomoże świadomie podejmować decyzje w zakresie dbania o klimat i chronić środowisko. To ciekawa inicjatywa dla zielonej przyszłości.
Partnerzy: OMGGS, Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu, Śródziemnomorskie Centrum Zmian Klimatu (Europejski Instytut Ekonomii i Środowiska), Centrum Naukowo-Badawcze - Analiza Systemów Techniczno-Ekonomicznych, IREC - Kataloński Instytut Badań nad Energią, Uniwersytet Twente, Austriackie Towarzystwo Środowiska i Technologii (OGUT), IMP PAN - Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Firma Konsultingowo-Badawcza T6 Ekosystem, Climate Media Factory - agencja konsultingowo-medialna, Rada Miasta Barcelony, Miasto Wiedeń.