Metropolitalne wiadomości

aktualności

„Klimat w szkołach metropolii” na konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jak angażować młodzież i nauczycieli w działania proekologiczne, jak ciekawie uczyć o ochronie klimatu, a także o tym, co udało nam się osiągnąć w ramach projektu „Klimat w szkołach metropolii” - o tym wszystkim opowiadaliśmy na zaproszenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska na konferencji podsumowującej projekty finansowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG.
 

Na zdjęciu: uczestnicy panelu "Edukacja, innowacja, społeczeństwo"


Pokazaliśmy, jak ciekawie uczyć o klimacie

W kwietniu 2024 r. zakończyliśmy realizację projektu „Klimat w szkołach metropolii”. Przez niemal 3 lata udało nam się:

  • wybudować w 40 metropolitalnych szkołach błękitno-zielone inwestycje: skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe, niecki retencyjne, zielone ściany i kompostowniki,
     
  • wyposażyć szkoły w sprzęt multimedialny (rzutniki z monitorami, laptopy),
     
  • przeszkolić blisko setkę nauczycieli geografii, biologii i przyrody,
     
  • przygotować i przekazać do wszystkich szkół podstawowych i średnich w metropolii materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, prezentacje itp.), na podstawie których odbyło się prawie 650 lekcji dla 11 tys. uczniów,
     
  • zorganizować konkurs dla młodzieży „Chrońmy klimat metropolii”, a zwycięzców zabrać na wizytę studyjną do norweskiego Trondheim.
     

Dobre praktyki z metropolii

26 września w Warszawie odbyła się konferencja, na której podsumowano projekty finansowane z Funduszy Norweskich i EOG, a najlepsze z nich zostały zaprezentowane podczas paneli i wystąpień.

- Program klimatyczny EOG to 3 obszary tematyczne: klimat, środowisko i energia. Dzięki 46 mln euro na obszar klimatu, wdrożono 31 projektów, wybudowano 450 zielono-niebieskich inwestycji, w tym 191 ogrodów deszczowych, 35 parków kieszonkowych oraz 1605 zbiorników na deszczówkę. Niektóre z działań pomagały lokalnej społeczności w trakcie powodzi. To dowód na to, że warto zmieniać nasze otoczenia i dążyć do odbetonowania miast. Warto inwestować w tym obszarze i edukować - powiedział Piotr Bogusz, zastępca Dyrektora z Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
 

Na zdjęciu: Agata Skomar, koordynatorka ds. klimatu i zarządzania projektami OMGGS
 

Na zaproszenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w konferencji udział wzięli także przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podczas panelu "Edukacja, innowacja, społeczeństwo" - Agata Skomar koordynatorka ds. klimatu i zarządzania projektami w OMGGS opowiadała o największych sukcesach i wyzwaniach metropolitalnego projektu dla szkół.

- W ramach projektu w 40 metropolitalnych szkołach wybudowaliśmy błękitno-zielone inwestycje, wyposażyliśmy szkoły w sprzęt do nauki o zmianach klimatu, przeszkoliliśmy nauczycieli oraz przekazaliśmy im materiały dydaktyczne pomagające kreatywnie uczyć o skutkach zmian klimatu. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ciągle zgłaszają się do nas szkoły, które chcą wziąć udział w kolejnych edycjach. To dodaje skrzydeł. Naszym marzeniem jest, żeby przy każdej szkole na terenie naszej metropolii powstała taka błękitno-zielona inwestycja - mówiła podczas panelu Agata Skomar.

Relację z konferencji można obejrzeć na kanele YouTube Ministerstwa Klimatu i Środowiska: LINK

Projekt „Klimat w szkołach metropolii” był realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodziło ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot realizował go we współpracy z partnerem merytorycznym - Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Nowy ekoprojekty w metropolii - wniosek o dofinansowanie

W lipcu 2024 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie nowego ekoprojektu "Zmieniamy Klimat w Metropolii - Program Zielonej Edukacji”. Podobnie jak poprzedni jest on skierowany do uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców i urzędników. Staramy się o 2,7 mln zł dofinansowanie na ten cel w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po pozytywnej weryfikacji i otrzymaniu dofinansowania OMGGS będzie realizować ekodziałania wspólnie z Hevelianum oraz Portem Czystej Energii.

>>> Więcej na ten temat: Nowy ekoprojekt w metropolii

 

 

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT