Metropolitalne wiadomości

aktualności

Klimatyczne szkolenia dla samorządowców

7 metropolitalnych samorządów będzie realizować projekty związane z ochroną klimatu w nowej perspektywie unijnej 2021-2027. Dzięki ponad 47 mln zł dotacji z UE powstaną m.in. nowe zbiorniki retencyjne, system ostrzegania o zagrożeniach, czy ogrody deszczowe. Samorządowcy spotkają się na warsztatach w ramach konferencji Zielona Retencja, aby dowiedzieć się więcej o błękitno-zielonych inwestycjach, a także o tym, jak przygotować swoje gminy na zmiany klimatyczne.

 

Zielona Retencja - warsztaty dla metropolitalnych gmin

Cedry Wielkie, Stegna, Kartuzy, Miłoradz, Wejherowo, Tczew i gmina Pruszcz Gdański w nowej perspektywie unijnej zrealizują 8 projektów związanych z ochroną klimatu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować się do realizacji inwestycji, przedstawiciele gmin spotkają się 19-21 czerwca na warsztatach w ramach konferencji Zielona Retencja.

Konferencja Zielona Retencja to teoria, ale i praktyka dotycząca wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych. Już po raz trzeci w Gdańsku spotkają się eksperci z różnych dziedzin, by poprowadzić warsztaty, pokazy, dyskusje i prelekcje. Podzielą się swoją wiedzą i pokażą narzędzia potrzebne do skutecznych działań na rzecz retencji wód opadowych i adaptacji do zmian klimatu.

- Zielona Retencja to przestrzeń, w której definiujemy konkretne wyzwania i pokazujemy, jak można podejść do ich rozwiązania. Mówimy o nich od etapu projektowania przez wykonawstwo i utrzymanie. Efekty pokazujemy w terenie. Trzonem naszej konferencji są zajęcia praktyczne. Naszą ambicją jest budowanie społeczności, która będzie dzielić się swoimi doświadczeniami - mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Więcej informacji na temat konferencji Zielona Retencja i działalności Gdańskich Wód w podcaście “Dzień dobry, tu metropolia!”.

 

Metropolia inwestuje w ochronę klimatu

Nowa perspektywa unijna stawia głównie na inwestycje transportowe i te związane z ochroną klimatu. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowanych z Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027 7 metropolitalnych samorządów przygotowuje się do realizacji 8 projektów klimatycznych o wartości 59 mln zł.

Będą to m.in.:

  • system zbiorników deszczówki, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, tereny zielone (Wejherowo),
  • system wczesnego ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach (Miłoradz),
  • łąka kwietna, ogrody deszczowe, zbiornik retencyjny, zajęcia edukacyjne dla dzieci (gmina wiejska Pruszcz Gdański),
  • centrum edukacji, zagospodarowanie terenów wokół zbiorników retencyjnych, tereny zielone (Cedry Wielkie),
  • oczko wodne, ogrody deszczowe, zielony przystanek (Stegna),
  • sieć kanalizacji deszczowej, zbiornik retencyjnym błękitno-zielona infrastruktura, odbudowa 3 parków, fontanny (Tczew),
  • zbiorniki małej retencji, ścieżki edukacyjne, zachowanie mokradeł i torfowisk, ogrody deszczowe (Kartuzy).

 

- Gminy, które przygotowują się do realizacji projektów związanych z ochroną klimatu zaprosiliśmy na konferencję Zielona Retencja. Tam dowiedzą się wszystkiego w pigułce. Praktycy opowiedzą jak planować, projektować i utrzymywać błękitno-zielone inwestycje, ale także, jak je sfinansować. Konferencja to nie tylko wykłady, ale także praca w terenie, np. wycieczka na rowerach MEVO po gdańskich ogrodach deszczowych, wodowanie pływającej wyspy, wykorzystanie sztucznej inteligencji do planowania inwestycji, dyskusje o lokalnych i krajowych wytycznych w zagospodarowaniu deszczówki, dyskusje praktyków, inspirujące pokazy i prelekcje - mówi Dagmara Kleczewska, kierowniczka ds. mobilności i klimatu w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

Informacje nt. konferencji Zielona Retencja: https://zielonaretencja.pl/

 

Warsztaty dla beneficjentów są finansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

 

 

 

 

  • GIWK