Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kolejowe wieści z południa metropolii. Krok w stronę rozbudowy SKM

PKP SKM przygotowuje się do rozpisania postępowania przetargowego na opracowanie prestudium rozbudowy systemu kolei aglomeracyjnej w stronę Tczewa.

Dokument o nazwie „Przygotowanie wstępnej analizy wykonalności (Pre-Studium) rozbudowy systemu kolei aglomeracyjnej w kierunku Tczewa" ma dotyczyć możliwości wydłużenia linii nr 250, dziś kończącej się w Gdańsku Głównym. Szczególnie istotna jest analiza przebiegu torów w rejonie gdańskiej Oruni, z uwagi na bardzo ścisłą zabudowę tej dzielnicy.
Prestudium to konsekwencja działań podjętych przez burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Janusza Wróbla oraz przedstawicieli powiatów gdańskiego,  tczewskiego i malborskiego. Wraz z pojawieniem się nowego rozkładu jazdy SKM do Tczewa, samorządowcy wystosowali do PKP SKM oraz Urzędu Marszałkowskiego pismo, postulujące jak najszybszą budowę nowego toru z Gdańska, przez Pruszcz Gdański, do Tczewa .
- Budowa nowego toru to konieczność zauważana nie tylko z punktu widzenia powiatu gdańskiego i tczewskiego, ale także innych gmin funkcjonujących w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym. Zarówno Tczew, jak również Pruszcz Gdański, są ważnymi węzłami przesiadkowymi, skupiającymi ruch osobowy pochodzący z wielu korytarzy transportowych, co potwierdzają strategiczne dokumenty przyjęte lub opracowywane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – podkreśla Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - W chwili obecnej kończy się modernizacja linii kolejowej Warszawa-Gdańsk. Już dziś wiemy, że mimo prac, przepustowość magistrali jest niewystarczająca.
- Dokument ma dać odpowiedź, czy istnieje możliwość ewentualnego „wpięcia" dzisiejszego zakończenia linii nr 250 w Gdańsku Śródmieściu w tory dalekobieżne na wysokości Gdańska Oruni, jeżeli w szybkim terminie nie powstałby węzeł integracyjny Gdańsk Czerwony Most – mówi Marcin Głuszek ze spółki PKP SKM.
- Od dawna postulujemy większe zaangażowanie spółki SKM PKP na południowym kierunku operacyjnym – dodaje Janusz Wróbel. – Mam nadzieję, że prestudium będzie pierwszym poważnym krokiem w tę stronę.

  • GIWK