Metropolitalne wiadomości

aktualności

Krok ku inteligentnej przyszłości metropolii - pilotaż w Rumi

Lepsze wykorzystanie danych w zarządzaniu samorządami - to pierwszy krok w stronę opartego na danych, inteligentnego rozwoju metropolii. Pilotażem objęta zostanie Rumia – miasto, które już od dłuższego czasu wykorzystuje dane do zarządzania. W tej sprawie został podpisany list intencyjny między Politechniką Gdańską oraz  przedstawicielami Gdańska, Gdyni i Rumi. 

 

Posiedzenie Komisji ds. Rozwoju Gospodarczego OMGGS. Na zdjęciu od lewej: Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen, Jakub Kaszuba - prezes Zarządu Base Group, członek Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot stawia na innowacje i efektywne zarządzanie oparte na danych. Popularyzuje to również wśród samorządów członkowskich. 25 marca 2025 r., podczas posiedzenia Komisji ds. Rozwoju Gospodarczego OMGGS został podpisany list intencyjny, który przybliża ideę Metropolitalnego Centrum Danych. 

Posiedzenie komisji i list intencyjny 

Podczas obrad Komisji ds. Rozwoju Gospodarczego OMGGS, oprócz bieżących tematów związanych z realizacją poszczególnych celów metropolii, podpisano list intencyjny. Dotyczy on m.in. kompleksowego wykorzystania danych w działaniach Jednostek Samorządu Terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem Rumi. Pod listem podpisali się: Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni

Metropolitalne Centrum Danych 

Ponieważ władze Rumi od dłuższego już czasu wykorzystują dane w zarządzaniu miastem, do pilotażu wybrano właśnie to miasto. Inicjatywa wpisuje się w kontekst budowy Metropolitalnego Centrum Danych - kluczowego zasobu dla inteligentnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego. 

Metropolitalne Centrum Danych przyczyni się do osiągnięcia celów metropolii poprzez: 

  • wzmocnienie struktur współpracy transportowej. Co to oznacza? Wykorzystanie danych dotyczących transportu zbiorowego, samochodowego, rowerowego w ramach Metropolitalnego Centrum Danych. Pozwoli to na zwiększenie efektywności polityk transportowych poprzez analizę potoków pasażerskich, optymalizację rozkładów jazdy i tras, a w przyszłości – powołanie jednego organizatora transportu, 
  • stworzenie struktur efektywnej współpracy na rzecz przestrzeni i klimatu. Lepszy dostęp do zintegrowanych danych przestrzennych i środowiskowych umożliwi skuteczniejsze planowanie i szybsze reagowanie na wyzwania związane ze zmianami klimatu i rozwojem przestrzennym, 
  • wzmocnienie struktur współpracy społeczno-gospodarczej. Zintegrowane dane z różnych obszarów funkcjonowania metropolii, w tym rynku pracy, edukacji i przedsiębiorczości, umożliwią stałą współpracę biznesu, nauki i samorządu na rzecz rozwoju metropolii. 

 

Pilotaż w Rumi 

Politechnika Gdańska odegra w projekcie kluczową rolę, zapewniając infrastrukturę i wiedzę ekspercką. Pilotażowe wdrożenie w Rumi pozwoli na przetestowanie rozwiązań w praktyce oraz wypracowanie najlepszych sposobów wykorzystania danych na poziomie samorządowym. 

- Dane miejskie, czyli cyfrowe zbiory danych gromadzonych bądź przez urząd miejski bądź podległe mu jednostki, to cenne informacje, które ułatwiają i przyspieszają realizację zadań własnych i zleconych gminy, a także podejmowanie decyzji. Dotyczą m.in. infrastruktury, transportu, bezpieczeństwa, edukacji czy zarządzania przestrzennego. Zarządzenie miastem poprzez dane to wiele korzyści, przede wszystkim dla mieszkańców. Są to m.in. oszczędności choćby w zużyciu energii czy sprawniej działającego transportu publicznego. To wpływa na podniesienie jakości życia. W Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot nasze miasto jest jednym z liderów w zarządzaniu poprzez dane. Dlatego z chęcią przystępujemy do pilotażu. Mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy skorzystają na tym projekcie, a my będziemy mieli możliwość rozwinięcia jeszcze większych kompetencji w tym kierunku – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

 

Podpisanie listu intencyjnego. Na zdjęciu od lewej: Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Michał Glaser, prezesa Zarządu OMGGS. 

 

To inwestycja w przyszłość metropolii 

Projekt Metropolitalnego Centrum Danych ma na celu lepsze wykorzystywanie danych w rozwoju samorządów. To inwestycja w przyszłość OMGGS, co przyczyni się do: 

  • lepszej jakości życia mieszkańców dzięki usprawnieniu usług publicznych,
  • zwiększenia efektywności administracji publicznej poprzez cyfryzację i automatyzację procesów,
  • wzrostu konkurencyjności regionu poprzez wsparcie przedsiębiorczości i innowacji,
  • zrównoważonego rozwoju i lepszej ochrony środowiska. 

- Dzięki współpracy z Politechniką Gdańską i zaangażowaniu gmin członkowskich OMGGS ma szansę stać się modelowym miejscem, w którym innowacyjne podejście do zarządzania opartym na danych stanie się rzeczywistością. Metropolitalne Centrum Danych to jeden z fundamentów inteligentnej przyszłości naszego regionu – podsumowuje Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT