Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kultura Włącza - Karawana Opowieści zawitała do Wejherowa

Projekt „Kultura Włącza” w trasie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie zagościła Karawana Opowieści w osobie opowiadacza, Szymona Góralczyka, który pokazał, że bajki, opowiadania i baśnie łączą pokolenia. Najpierw spotkał się z dziećmi, a następnie przeprowadził interesujące warsztaty z seniorami.

GALERIA ZDJĘĆ Z WEJHEROWA

Przed wydarzeniem zapytaliśmy naszego opowiadacza co sądzi na temat projektu Kultura Włącza i widzi w nim potencjał do aktywizacji ludzi oraz rozwoju instytucji.

- Jak najbardziej! Świetne jest to, że odbiorcy kultury mogą dostać nową i ciekawą propozycję wydarzeń, które mogą stać się dla nich inspiracją, czegoś nauczyć, poszerzyć horyzonty - stwierdza Szymon. - Dzięki dostępności projektu wydarzenia takie mogą zorganizować instytucje, które muszą bardzo ograniczać podejmowane działania i zaproponować to swoim odbiorcom.

Szymon Góralczyk to artysta, który wraz z grupą Karawana Opowieści od dziesięciu lat zajmuje się opowiadaniem historii, a w repertuarze posiada opowieści z różnych części świata. Pracuje słowem, głosem, gestem i za pomocą muzyki. Wierzy, że słowo posiada moc kształtującą rzeczywistość. Oprócz opowiadania historii fundamentem działalności Szymona Góralczyka jest właśnie prowadzenie warsztatów. Jak sam mówi, tylko jeśli inni będą także opowiadali - zamiast włączania bajek z telefonu, laptopa, tabletu - to opowieści będą żywe i będziemy mogli korzystać z ich piękna, mądrości i magii.

Opowiadanie to coś, co u nas zanikło. Już nie spotyka się tego w domach, a nawet na wsiach stało się czymś bardzo rzadkim. Szkoda, ponieważ spotkanie, które odbyło się 8 grudnia w Wejherowie pokazało, że zarówno młodzi, jak i starsi są na to otwarci. Ponadto, jeśli opowiada osoba, która ma do tego dar, nie sposób oderwać się od słyszanych historii.

- Opowiadanie historii jako takie jest niszowe jako forma sztuki w Polsce, bo mało osób wie że coś takiego istnieje, jak wiele ma zastosowań i sposobów na opowiedzenie historii. Mamy małą świadomość choćby tego, że baśnie są również dla dorosłych. Że istnieje coś co łączy: muzykę, teatr, literaturę, arteterapię, stand up, improwizację. Tym właśnie może być sztuka opowiadania historii - zauważa Szymon Góralczyk.

Dzieci ochoczo brały udział w odgadywaniu dalszych losów bohaterów oraz z zapartym tchem czekały co się wydarzy w baśniowych krainach, a seniorzy - którzy też, jak się okazało, mieli doświadczenie teatralne - wymieniali się z Góralczykiem doświadczeniami. To była lekcja dla obu stron. Szukano odpowiedzi na pytanie co jest kluczem do utrzymania uwagi widza, ale też wymieniano się spostrzeżeniami, które pomogą w rozwoju warsztatu.

Karawana Opowieści zagości w metropolii jeszcze wielokrotnie. Poniżej znajduje się dokładna rozpiska:

9.12 Teatr w Oknie, Gdańsk
11.12. Biblioteka pod Kotem i Myszą, Gdańsk
18.12 Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
19.12 Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach
20.12 Gminny Ośrodek Kultury Kaliska
20.12 Gminna Biblioteka Publiczna, Zblewo
03.01 Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
04.01 Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
26.01 Stacja Kultura - Biblioteka Rumia
10.01 Biblioteka Publiczna Gminy Tuchomie
11.01 Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach
12.01 Biblioteka Ostaszewo
12.01 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
24.01 Malbork: Miejska Biblioteka Publiczna
25.01 Fabryka Sztuk Tczew
27.01 Gdyńskie Centrum Kultury
29.01 Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie
30.01 Stacja Orunia GAK
31.01 Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

fot. Sebastian Szulfer

  • GIWK