aktualności
Metropolia dla środowiska. Eko-kino w Sopotece
Pokazy filmów dokumentalnych podejmujących temat zmian klimatu oraz rozmowa z ekspertem - w piątek 16 września w ramach Dni Solidarności Klimatycznej zapraszamy do eko-kina w sopockiej bibliotece. Widzowie będą mogli obejrzeć 4 wyjątkowe filmy biorące udział w Green Film Festivalu oraz porozmawiać z dr. hab. Tymonem Zielińskim na temat życia w zgodzie z “zielonymi” wartościami i konieczności adaptacji do zmian klimatu. Wstęp wolny.
Na zdjęciu: Sopoteka przy ul. Kościuszki 14
W piątek, 16 września w Sopotece widzowie będą mogli zobaczyć cztery filmy: „Nadzieja umiera ostatnia” i „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramsey’a oraz „Piękna robota” i “Oddech” w reżyserii Piotra Biedronia.
Zaplanowano dwie projekcie - w godz. 11:00-13:15 i 16:00-18:15 (szczegółowy plan >>> TU). Poprzedzi je prelekcja dr. hab. Tymona Zielińskiego, prof. nadz. Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN). Tymon Zieliński bierze udział w wielu projektach badawczych i edukacyjnych dotyczących zmiany klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zrównoważonego rozwoju.
Filmy nieodpłatnie przekazał Global Compact Network, współorganizator Green Film Festival.
Eko-kino organizowane jest w ramach Dni Solidarności Klimatycznej oraz unijnego projektu Camelot, w którym uczestniczy 8 metropolii: Mediolan, Zagrzeb, Barcelona, Bari, Stuttgart, Porto, Craiova, Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej.
Więcej na temat Dni Solidarności Klimatycznej >>> W LINKU
Opis filmów i sylwetka prelegenta
“Można panikować” - film opowiada o fizyku atmosfery profesorze Szymonie Malinowskim i jego działalności popularyzującej wiedzę o zmianach klimatycznych. Profesor Malinowski zajmuje się fizyką chmur i jest jednym ze współautorów portalu Nauka o klimacie. W filmie ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną w przypadku braku szybkich działań zapobiegających dalszej emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.
“Nadzieja umiera ostatnia” - film skupia się na pytaniu: jak to jest być młodym aktywistą klimatycznym w Polsce, dorastającym w cieniu katastrofy klimatycznej? Opowiada o wielu aktywistach z różnych zakątków Polski, m.in. z Pomorza. Na 4. BNP Paribas Green Film Festival otrzymał Nagrodę Publiczności.
“Piękna robota” - film podejmuje temat skutków wielu lat zaniedbań w sprawie jakości powietrza w Polsce. Powstał dzięki zaangażowaniu osób, którym los planety nie jest obojętny. Wszyscy wzięli w nim udział non-profit. W głównym rolach wystąpili Paweł Deląg i Karol Wolski.
“Oddech” - to poetycka opowieść o tym jak czas pandemii COVID-19 wpłynął na przyrodę oraz stosunek ludzi do środowiska naturalnego. Czy "władcy Ziemi" dopuścili do siebie myśl, że "błękitna" planeta to nie tylko planeta ludzi, ale planeta Ziemian - wszystkich stworzeń jakie ją zamieszkują? Czas pokaże.
Dr hab. Tymon Zieliński jest liderem zespołu badania i edukacji w zakresie klimatu i oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, gdzie zajmuje stanowisko profesora. Był m.in. członkiem grupy ekspertów ONZ ds. Regularnego Procesu Globalnego Raportowania i Oceny Stanu Środowiska Morskiego. Od 2020 roku jest przewodniczącym grupy roboczej ds. Klimatu i Oceanów Koalicji EU4Ocean.