aktualności
Metropolie napędem rozwoju. Europejscy goście z wizytą w Gdańsku
Reprezentanci europejskich metropolii i regionów zrzeszonych w organizacji METREX, spotkają się w Gdańsku, by dzielić się wiedzą, rozmawiać o współczesnych wyzwaniach oraz poszukiwać rozwiązań dla innowacyjnych i silnych gospodarczo regionów. Tematem przewodnim wydarzenia będzie: „Kształtowanie regionu metropolitalnego. Ustanowienie Europejskiej Agendy Metropolitalnej”. Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 czerwca na Politechnice Gdańskiej.
METREX, czyli współpraca metropolii i regionów
METREX - Sieć Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych, to organizacja współpracy i dzielenia się wiedzą, zrzeszająca ponad 50 europejskich regionów i obszarów metropolitalnych. Podejmuje działania, by sprostać współczesnym wyzwaniom w zakresie adaptacji do zmian klimatu, produkcji i zużycia energii, produktywności, konkurencyjności, migracji i nierówności oraz transformacji cyfrowej. Poprzez budowanie efektywnych powiązań obszarów miejskich z wiejskimi, europejskie obszary metropolitalne wyzwalają ogromny potencjał budując innowacyjną, odporną i zrównoważoną Europę. Od 2022 r. w działaniach METREX-u uczestniczy Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i po raz pierwszy będzie gościł przedstawicieli tej organizacji.
Przedstawiciele METREXU spotykają się dwa razy w roku w różnych miastach europejskich na konferencjach plenarnych, by podejmować razem z partnerami inicjatywy służące wzmocnieniu pozycji regionów i obszarów metropolitalnych oraz inicjować obszary współpracy z instytucjami Unii Europejskiej. W ubiegłym roku konferencje METREXU odbyły się w Brukseli i Bukareszcie.
Na zdjęciu: uczestnicy konferencji METREX 2024 w Bukareszcie
Tematy dyskusji w Gdańsku
Wiodącymi tematami wydarzenia w Gdańsku będą:
1. Ustanowienie Europejskiej Agendy Metropolitalnej w kontekście nowej unijnej agendy miejskiej,
2. Rozwój gospodarczy regionów i obszarów metropolitalnych,
3. Zintegrowane planowanie przestrzenne.
Nie zabraknie również zagadnień dotyczących mobilności, mieszkalnictwa czy integracji obszarów wiejskich. Konferencja będzie okazją do prezentacji najlepszych praktyk i studiów przypadków z metropolii: Hamburga, Rotterdamu, Mediolanu, Skåne, Lyonu, Frankfurtu-Rhein-Main czy Amsterdamu.
Europejska Agenda Metropolitalna
Punktem wyjścia do ustanowienia Europejskiej Agendy Metropolitalnej jest Manifest METREX-u na rzecz Partnerstw Metropolitalnych ogłoszony w listopadzie 2023 r. Przyjęcie dokumentu miało na celu przyspieszenie działań w kierunku bardziej zielonej, sprawiedliwej i konkurencyjnej Europy. W Manifeście sygnatariusze uznają, że regiony i obszary metropolitalne zajmują wyjątkową pozycję, by sprostać wieloaspektowym wyzwaniom współczesności. W apelu przedstawiciele regionów i metropolii skierowali do Unii Europejskiej 7 kluczowych kierunków działań:
1. uznania formalnej roli Partnerstw Metropolitalnych w ramach istniejących programów i inicjatyw,
2. przyjęcia nowego Programu Metropolitalnego 2050 i ujęcia go w wieloletnich ramach finansowych UE,
3. włączenia Partnerstw Metropolitalnych w procesy postępowania UE,
4. ustanowienia komisarza UE o wymiarze metropolitalnym,
5. przekształcenie Komitetu Regionów w Komitet Regionów i Obszarów Metropolitalnych,
6. wzmocnienia wymiaru metropolitalnego Europy poprzez kontynuowanie polityk infrastrukturalnych, rolnych, innowacyjnych i rozwoju regionalnego,
7. zwiększenia nacisku na powiązania metropolitalne w całej Europie.
Europejska Agenda Metropolitalna będzie kolejnym krokiem wzywającym instytucje krajowe i organy Unii Europejskiej o: podjęcie skutecznych działań stawiających czoła wyzwaniom planowania przestrzennego, budowanie struktur organizacyjnych opartych na wymianie doświadczeń oraz kształtowanie wizji przyszłości w oparciu o metropolie.
Na zdjęciu: przedstawiciele europejskich regionów i metropolii zrzeszonych w organizacji METREX
Konferencja METREX odbędzie na Politechnice Gdańskiej w dniach 2-3 czerwca 2025 r. W wydarzeniu uczestniczyć będzie kilkudziesięciu przedstawicieli reprezentujących obszary metropolitalne i regiony z kilkunastu państw europejskich. Więcej informacji → TUTAJ