Metropolitalne wiadomości

aktualności

MEVO dla organizacji pożytku publicznego - czas na podsumowanie

Na początku tego roku rozstrzygnięty został pierwszy konkurs Obszaru Metropolitalnego dla organizacji pożytku publicznego. Pięć rocznych abonamentów MEVO otrzymało Stowarzyszenia św. Brata Alberta z Gdańska oraz fundacja hospicyjna z Pruszcza Gdańskiego. Jak po kilku miesiącach oceniają korzystanie z roweru metropolitalnego? Czy bezpłatne abonamenty przydały im się w wykonywanej działalności?

Kilka miesięcy temu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot ogłosił konkurs na bezpłatne abonamenty dla organizacji pożytku publicznego. Są to organizacje pozarządowe, takie jak stowarzyszenia, fundacje, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, i które uzyskały w sądzie status pożytku publicznego.


By aktywnie wspierać działania społeczne

Michał Glaser, Prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego, wymienia powody, dla których stowarzyszenie ogłosiło konkurs.

- Po pierwsze, jako metropolia chcemy aktywnie wspierać i angażować się w działania społeczne. Od początku działalności nasza metropolia realizuje wiele projektów społecznych, dlatego jesteśmy świadomi potrzeb różnych grup i organizacji w naszym otoczeniu - mówił Michał Glaser przy okazji rozstrzygnięcia konkursu w lutym br. - Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że organizacje pożytku publicznego mają często ograniczone środki finansowe, a wielu pracowników społecznych na co dzień przemieszcza się regularnie po swoich miastach. Chcemy im pomóc. Przekazując darmowe abonamenty, dołączamy się do ich działań i pomagamy realizować ich misję - podkreślił prezes Zarządu OMGGS.

Podczas oceny organizacji, które wysłały zgłoszenia, brana była pod uwagę m.in. dotychczasowa działalność OPP, zakładane cele oraz osiągane rezultaty. Niebagatelne znaczenie miała przydatność rowerów MEVO dla prowadzonej działalności, a także uwzględnienie potrzeb społeczności lokalnej.


Streetworkerzy na MEVO

Jednym z dwóch laureatów konkursu było Towarzystwa Przyjaciół Brata Alberta. Rowery MEVO wykorzystują streetworkerzy, czyli terenowi pracownicy Towarzystwa. Codziennie patrolują ulice Gdańska w poszukiwaniu osób w bezdomności ulicznej. Odwiedzają dworce, przystanki, ogródki działkowe, altanki śmietnikowe, piwnice, pustostany i wszelkie inne miejsca niemieszkalne, rozsiane na terenie całego miasta Gdańska. Każdego dnia 3 patrole streetworkerskie (każdy złożony z 2 osób) poruszają się pomiędzy wybranymi dzielnicami, docierając z pomocą do osób w kryzysie. Proponują im pomoc, oraz starają się zachęcić ich do skorzystania z ośrodków noclegowych i innych programów, które pomagają wyjść z bezdomności. W zeszłym roku streetworkerzy dotarli do 470 osób bezdomnych na terenie Gdańska, z którymi odbyli łącznie 1630 spotkań.

 

na zdjęciu streetworkerzy w pracy

 

- Na co dzień streetworkerzy patrolują Gdańsk na piechotę, a do większych dystansów wykorzystując komunikację publiczną i rowery. MEVO pomaga im znacznie szybciej pokonywać długie dystanse - mówi Paweł Jaskulski z Zarządu Towarzystwa, ekspert ds. bezdomności

I jak dodaje, rowery MEVO bardzo sprawdziły się w pracy streetworkerów. Są łatwo dostępne na terenie metropolii, instrukcja ich obsługi jest prosta i intuicyjna. Można je zwrócić niemal we wszystkich punktach na terenie całego miasta.

 

W trosce o zdrowie, ekologię i efektywność działania

Drugim laureatem konkursu została Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Jak mówią jej przedstawiciele, rower jako środek transportu przyczynia się nie tylko do poprawy efektywności pracy Fundacji, ale także do promowania aktywności fizycznej i dbania o środowisko.

- Abonamenty MEVO pozwalają na regularne korzystanie z rowerów w dogodnych dla personelu momentach, eliminując problem korków i trudności z parkowaniem, co jest szczególnie istotne w przypadku pracy w terenie. Rower jest zatem idealnym rozwiązaniem, łączącym troskę o zdrowie, ekologię i efektywność działania zespołu hospicyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu nasz zespół, zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, mogą w sposób wygodny i ekologiczny przemieszczać się na spotkania z pacjentami i innymi członkami społeczności - przekazała Małgorzata Cieślak, wiceprezes Zarządu Fundacji, specjalista ds. fundraisingu i organizacji wydarzeń charytatywnych.

 

Na zdjęciu pracownik domu hospicyjnego oraz rower MEVO

 

Kolejny konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym będzie można wygrać darmowe roczne abonamenty MEVO zostanie ogłoszony pod koniec tego roku.

 

Zobacz więcej:
>>> Pierwsze urodziny MEVO
>>> Darmowe abonamenty MEVO dla organizacji pożytku publicznego

 

 

 

  • GIWK