aktualności
MEVO w projekcie COVER – jak ulepszyć rower metropolitalny?
System Roweru Metropolitalnego MEVO to kluczowy element mobilności w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ramach międzynarodowego projektu COVER eksperci z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej badają, jak udoskonalić jego funkcjonowanie, by jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców.
MEVO w projekcie COVER. Ulepszamny działanie roweru metropolitalnego. Fot. M. Mielewczyk
Na początku 2025 r. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podpisał umowę współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską przy projekcie COVER. Współpraca polegać będzie na analizie danych bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem MEVO po to, by usprawnić działanie Systemu Roweru Metropolitalnego. Zakończenie projektu przewidziane jest w 2027 r.
COVER i MEVO - co się może zmienić?
Usprawnienie systemu roweru miejskiego może mieć wpływ np. na liczbę rowerów na poszczególnych stacjach postoju, a także na ich lokalizację.
- Na podstawie danych z systemu raportowego MEVO uczelnie przygotowują dla nas szczegółowy raport dotyczący wykorzystywania rowerów i wykorzystywania stacji postoju tak, by w przyszłości zaprojektować system jeszcze bardziej idealny i jeszcze lepiej dostosowany do użytkownika - informuje Dagmara Kleczewska, zastępczyni dyrektora ds. mobilności i klimatu w OMGGS, kierowniczka projektu Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO.
COVER - recepta na miejskie bolączki
Sam projekt "(C)ombinatorial (O)ptimization for (V)ersatile Applications to (E)merging u(R)ban Problems" (COVER) finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa Marie Skłodowska-Curie Staff Exchanges (MSCA-SE), łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem przemysłu. Diagnozuje miejskie problemy i próbuje znaleźć ich rozwiązanie, wykorzystując innowacyjne technologie. Działania partnerów COVER mają wspierać zrównoważony rozwój miast oraz poprawiać jakość życia ich mieszkańców.