Metropolitalne wiadomości

aktualności

Mozaika klimatyczna - warsztaty dla samorządów

Topnienie lodowców, zaburzenie obiegu wody w przyrodzie, zanieczyszczenie powietrza, wylesienie, wzrost temperatur - to nasza codzienność; coś, z czym mierzymy się od wielu lat i co stanowi jedno z największych współczesnych wyzwań.  Jakie są przyczyny i skutki zmian klimatu? O tym dowiedzieli się uczestnicy zorganizowanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot mozaiki klimatycznej - najbardziej popularnego na świecie szkolenia dotyczącego zmian klimatu.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia "Mozaika klimatyczna", fot. Konrad Kędzior


Kilkunastu przedstawicieli gmin zrzeszonych w OMGGS spotkało się w czwartek, 19 września, na warsztatach z mozaiki klimatycznej. Dzięki nim dowiedzieli się więcej o tym, jak istotne są działania proklimatyczne i jak duże znaczenie ma realizacja projektów przyczyniających się do spowolnienia skutków postępujących zmian klimatycznych. Nie zabrakło wymiany doświadczeń i rozmów o nadchodzących wyzwaniach.

Najpopularniejsze szkolenie na świecie

Na czym polegały warsztaty i czym jest mozaika klimatyczna? To edukacyjna gra, w trakcie której - dzięki współpracy w zespole - można lepiej zrozumieć zmiany klimatu i ich skutki. Uczestnicy korzystają m.in. z opracowanych kart naukowych, które pobudzają kreatywność i pomagają przyswajać wiedzę.  Mozaika klimatyczna jest jednocześnie najbardziej popularnym na świecie szkoleniem na temat zmian klimatu.  Do tej pory wzięło w nim udział już milion osób.


- Dzisiaj samorządy z metropolii spotkały się, by wziąć udział w grze pod nazwą mozaika klimatyczna. Celem gry jest wytłumaczenie przyczyn i skutków zmiany klimatu. To ciekawe i ważne informacje dotyczące zmian  klimatu. Cieszę się, że samorządy mają okazję poznać genezę tych zjawisk, które dotykają już wszystkich nas - powiedziała prowadząca szkolenie Virginie Little, założycielka i prezes firmy Little Greenfinity, doradzającej  firmom, jak ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko i zmniejszyć ślad węglowy, a samorządom, jak przygotować i wdrożyć praktyki zrównoważonych miast i społeczności.

Gra klimatyczna pozwala przybliżyć i zrozumieć, jak działalność człowieka wpływa na zmiany klimatyczne. Niekontrolowany rozwój przemysłu i transportu, zmniejszanie powierzchni zielonych, zaburzenie obiegu wody w przyrodzie, aerozole zanieczyszczające powietrze, wzrost temperatury wody to jedne z wielu przyczyn zmieniających strukturę klimatu. Skutkiem tych negatywnych zmian są min. ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, susze, pożary czy huragany. Obserwujemy też topnienie lądolodów wpływające na wzrost poziomu mórz, co prowadzi do  zalewania terenów nadmorskich.

Warsztaty, gra, rozmowy, wymiana doświadczeń

W trakcie spotkania był również czas na dyskusje. Dotyczyła ona m.in. działań, które każdy może podjąć, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych wywoływanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną instytucję, osobę czy wydarzenie. Warsztaty stanowiły też okazję do budowania i wdrażania strategii działań pozytywnie oddziałujących na klimat.

- Chciałam bardzo podziękować za możliwość udziału w szkoleniu. Jestem zadowolona, że wciąż Państwo podejmujecie działania, żeby uświadamiać wagę i złożoność problemu jakim jest klimat. Mozaika klimatyczna, pozwala uświadamiać zagrożenia, ale przede wszystkim zrozumieć do czego my sami możemy doprowadzić. Im częściej będziemy się spotykać, im częściej będziemy rozmawiać myślę, że jesteśmy w stanie opracować sensowne rozwiązania - mówi Anna Trzuskolas, dyrektor Wydziału Ekologii i Energetyki Urzędu Miasta Gdańska.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia "Mozaika klimatyczna", fot. Konrad Kędzior

W szkoleniu uczestniczyli urzędnicy z: Gdańska, Wejherowa, Tczewa, Cedr Wielkich, Kartuz, Pruszcza Gdańskiego, Stegny i Miłoradza.

Już niebawem metropolitalne samorządy zrealizują inwestycje, wśród których znajdą się m.in. systemy ostrzegania o zagrożeniach, ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne. Środki na to, w wysokości 47 mln zł, pochodzić będą z dotacji UE.

Szkolenie zostało sfinansowane z projektu Pomocy Technicznej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza.


 

  • GIWK