Metropolitalne wiadomości

aktualności

Noworoczne spotkanie Zespołu ds. Smart City

Dzielenie się doświadczeniem w kwestii wykorzystania i analizy danych - to jeden z wielu tematów poruszonych podczas noworocznego spotkania zespołu ds. Smart City Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Odbyło się w poniedziałek, 20 stycznia, w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Jego uczestnicy nie tylko wymienili się doświadczeniami, ale i pokazali to, co się dzieje w kwestiach Smart City w poszczególnych miastach metropolii.

Spotkanie stanowiło okazję nie tylko do zaprezentowania celów i obszarów działania dla zespołu na 2025 rok, ale i okazję do dyskusji. Członkowie zespołu postulowali m.in. by podnieść kwalifikacje kadr urzędniczych w dziedzinie analizy danych oraz zarządzania poprzez dane. Niewykluczone, że temat analizy danych zostanie poruszony podczas tegorocznych szkoleń w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Członkowie Zespołu dyskutowali również nad problemami związanymi z wdrożeniem rządowego systemu e-doręczeń, który napotkał na ogromne problemy techniczne. 

 

 

- W przyszłości chcielibyśmy podzielić się i spróbować przenieść na realia innych miast dorobek np. Sopotu w kwestii choćby wykorzystania danych geodezyjnych, zdjęć do utrzymania drzewostanu miejskiego; doświadczenia Gdyni w dziedzinie cyfryzacji usług urzędowych, czy wspólne doświadczenia w kwestii otwierania danych - mówi Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Warto też wiedzieć, że np. spółka Gdańskie Wody wykonuje pionierskie w kraju modelowanie obiegu wód opadowych. Każdy z członków OMGGS ma już doświadczenia w zakresie Smart City, którymi może ubogacić pozostałych i wymienić się wiedzą - podkreśla Tomasz Nadolny.

Warto dzielić się doświadczeniem

Spotkanie służyło nie tylko ustaleniu obszarów najważniejszych tegorocznych działań, ale i określeniu tego, co metropolitalne samorządy mogą robić indywidualnie, a co wspólnie i jak wymieniać się informacjami. 

 

 

- Jak słusznie zauważył jeden z uczestników Zespołu ds. Smart City, jesteśmy w nieustannej gonitwie za zmieniającym się otoczeniem prawnym, technologicznym i społecznym, dlatego warto korzystać z nabytych już doświadczeń - uważa Tomasz Nadolny.

W spotkaniu udział wzięli następujący członkowie Zespołu ds. Smart City w OMGGS: Magdalena Cieślik - wiceprezydentka Sopotu, Wojciech Zemła - Sekretarz Miasta SopotuHanna Narloch - Zastępca Dyrektora Wydział Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Sopotu, Krzysztof Jałoszyński - Zastępca Dyrektora Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Sopotu oraz oficer rowerowy Miasta Sopotu, Piotr Wiśniewski - naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu, Małgorzata Czaja - pełnomocnik prezydenta Miasta Gdyni ds. otwartych danych, Sandra Stelmak - specjalistka ds. badań społeczno-ekonomicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Justyna Kisielewska - dyrektor Wydziału Finansowego w Urzędzie Miasta Sopotu, Karolina Marszałkowska - starszy inspektor w Wydziale Strategii Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Sopotu, Jarosław Pawłowski - dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Aleksandra Fijałkowska - kierowniczka projektu Rumia Invest Park z Rumi, Marcin Dymarski – analityk systemowy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Marcin Hrynkiewicz - kierownik Referatu Badań i Analiz Społeczno - Gospodarczych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku Ryszard Gajewski - prezes Zarządu spółki Gdańskie Wody w Gdańsku. Prace Zespołu koordynuje Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

 

Polityka Smart City: cele i obszary działań

Cele polityki Smart City w OMGGS to: lepsza jakość życia mieszkańców dzięki usprawnieniu usług publicznych i ich dostępności, lepsza efektywność administracji publicznej przez cyfryzację i automatyzację procesów, wzrost konkurencyjności regionu poprzez wsparcie przedsiębiorczości i innowacji, a także zrównoważony rozwój i lepsza ochrona środowiska dzięki nowoczesnym technologiom. 

-OMGGS jako lider w innowacyjnym podejściu do zarządzania może stać się wzorem dla innych obszarów metropolitalnych w Polsce i Europie, łącząc zaawansowaną technologię z zaangażowaniem społecznym i zrównoważonym rozwojem - podsumowuje Tomasz Nadolny.

Obszary działań Zespołu ds. Smart City obejmują m.in.:

  • zintegrowane zarządzanie w skali metropolitalnej (przykład to wspólne zarządzanie transportem publicznym, np. poprzez zintegrowane systemy biletowe i dynamiczne zarządzanie ruchem),
  • otwarte dane i innowacje (przykład to publicznie dostępne dane o środowisku, ruchu drogowym czy planach zagospodarowania przestrzennego),
  • zrównoważony rozwój i odporność na zmianę klimatu (przykład działań to systemy monitorowania jakości powietrza, infrastruktura dla rowerów i pojazdów elektrycznych czy monitorowanie stanu drzew oraz wód opadowych),
  • cyfryzacja usług publicznych (przykład to portale umożliwiające składanie wniosków online, płatności cyfrowe czy śledzenie statusu spraw, aplikacje w smartfonach, monitorowanie procesów online),
  • bezpieczeństwo i ochrona danych (przykład to zabezpieczenie systemów transportowych przed cyberatakami, ochrona danych osobowych w usługach cyfrowych, ochrona archiwów cyfrowych przed zniszczeniem),
  • równość i dostępność (przykład to dostosowanie systemów Smart City do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez choćby aplikacje dostosowane do czytników ekranu, czy dostępność fizyczną infrastruktury).
  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT