aktualności
Nowy ekoprojekt w metropolii - wniosek o dofinansowanie
Edukacja ekologiczna, błękitno-zielona infrastruktura w szkołach, szkolenia dla nauczycieli i konkursy dla uczniów - to główne założenia nowego ekoprojektu OMGGS "Zmieniamy Klimat w Metropolii - Program Zielonej Edukacji" . Metropolia stara się o 2,7 mln zł dofinansowanie na ten cel w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na zdjęciu: skrzyniowy ogród deszczowy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pelplinie, fot. Konrad Kędzior
Zmieniamy Klimat w Metropolii - Program Zielonej Edukacji
Projekt "Zmieniamy Klimat w Metropolii - Program Zielonej Edukacji" to szereg inicjatyw dotyczących działań proekologicznych w szkołach. Jest to kontynuacja projektu “Klimat w szkołach metropolii”, który zakończył się w kwietniu tego roku.
- W ramach projektu “Klimat w szkołach” przez 3 lata pokazywaliśmy jak skutecznie uczyć o ochronie przyrody i zmianach klimatycznych. Przeszkoliliśmy dziesiątki nauczycieli, którzy zorganizowali warsztaty dla kilkunastu tysięcy uczniów w metropolii. Szkoły wyposażyliśmy w darmowe materiały edukacyjne i w sprzęt multimedialny, wybudowaliśmy 40 zielonych ścian, kompostowników, ogrodów deszczowych i niecek retencyjnych. Zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów i wizytę studyjną w norweskim Trondheim. Projekt cieszył się ogromną popularnością, stąd pomysł na kontynuację tych działań - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
Nowy projekt, podobnie jak poprzedni skierowany jest do uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców i urzędników. Po pozytywnej weryfikacji i otrzymaniu dofinansowania, OMGGS będzie realizować ekodziałania wspólnie z Hevelianum oraz Portem Czystej Energii.
Na zdjęciu: zielona ściana przy Szkole Podstawowej w Gościcinie, fot. Konrad Kędzior
Ekodziałania w nowym projekcie edukacji ekologicznej
- szkolenia i warsztaty - specjaliści przeprowadzą cykl szkoleń dla nauczycieli oraz interaktywne lekcje dla uczniów, planowane są również praktyczne warsztaty dla młodzieży,
- błękitno-zielona infrastruktura - w ponad 40 szkołach podstawowych i średnich zostaną wybudowane ogrody deszczowe, niecki retencyjne i kompostowniki,
- materiały edukacyjne - do szkół trafią scenariusze zajęć klimatycznych, poradniki oraz instrukcje dotyczące realizacji projektów proekologicznych, wszystkie materiały będą dostępne online,
- konkursy i aktywności dla uczniów - konkursy klimatyczne z nagrodami.
Dofinansowanie z programu FEnIKS
OMGGS stara się o dofinansowanie w wysokości 2 782 248,97 zł z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucja Wdrażająca w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, FENX.02.04-IW.01-004/24.